Advert
2050 YILINDA TÜRKİYE LİDER
Nevzat ÜLGER

2050 YILINDA TÜRKİYE LİDER

Bu içerik 1929 kez okundu.

Türkiye 2050 yılında dünyanın ilk beş lider ülkesinden biri olacaktır. Tarihi geçmişi, jeostratejik konumu, demografik yapısı, teknolojiği kullanma ve geliştirme kabiliyetine sahip beşeri sermayesi ve içinde bulunduğu medeniyet yapısı bu hükmü adeta tereddütsüz ispatlamaya yeterlidir. Buna karşılık 2050 yılına kadar gelişmiş sanayi ülkeleri büyük oranlarda nüfus kaybına uğrayacaktır. Zaten şu anda nüfus artışı ekside olanlar var. Ayrıca yüzyılın ikinci yarısından itibaren gelişmiş ülkeler, ülkelerine göçmen çekmekte de sorun yaşayacaklardır. Çünkü bütün parlak söylemlerine rağmen Batı, insan merkezli değildir. Bütün gelişmeler ve değişiklikler 21. yüzyılın son krizine neden olacak ve Türkiye 2050’den itibaren lider ülkeler arasına dahil olacaktır. Şu anda Türkiye üzerine saldırtılan terör örgütlerinin ve bir kısım devletlerin sergiledikleri çirkin tavırların arkasında Türkiyeyi frenleme düşünceleri var aslında.

Avrupalıların gerilemesinin sonucu olarak Türkiye'nin gelişim göstererek dünyadaki en büyük ekonomik güçlerden biri olacaktır. Buna gerekçe olacak beş dayanağımız var: Tarih, coğrafya, demografi, teknoloji ve medeniyet.

Amerikalılar dünyada tüm mal ve hizmetlerin yaklaşık % 26’sını üretmektedir. Amerikan ekonomisi öylesine büyüktür ki kendinden sonra gelen dört ülke olan Japonya, Almanya, Çin ve İngiltere’nin toplam ekonomisinden daha büyüktür. Her ne kadar yabancı enerjilere bağımlı olsa da, o aslında dünyanın en büyük enerji üreticisidir. ABD ekonomisinin neden böylesine güçlü olduğu sorusuna karşı çok fazla yanıt vardır, fakat en basit yanıt askeri güçtür.

Türkiye halen dünyanın en büyük askeri güçlerinden biridir. Son hamlelerle gerçekleştirilen teknolojik üretimler bu güncü daha da artırmıştır. Birtakım ülkeler adına hareket edip, parlamentoya kadar girebilmiş bir takım kimselerin Türkiye adına değil başka ülkeler adına savaşacaklarını söylemeleri de hep Türkiye'nin gelişmesine karşı duyulan kin ve öfkedir.

Avrupa gücünü iki şeyden almaktaydı: Para ve coğrafya. Avrupa Asya ile özellikle de Ortadoğu ve Uzakdoğu ile yaptığı ticaret ile zenginleşiyordu. 21. Yüzyılda Türkiye’nin adının daha fazla duyulacak olmasının bir nedeni de bu topraklar üzerinde olmasıdır.

Ama Avrupa gücü, Avrupa İmparatorlukları ile birlikte, yirminci yüzyılda çökmüştür. Bu gücün yerini şimdi içinde Türkiye'nin de bulunduğu başka güçler dolduruluyor.

ABD, Birinci Dünya Savaşından küresel bir güç olarak çıkmıştır. Birinci Dünya Savaşının, Avrupa’nın sanayisi için Osmanlı Devletinin parçalanması düşüncesi ile yapıldığını ve fakat sonuçlarının Batı’nın istediği gibi olmadığını unutmayalım. İkinci Dünya Savaşında, savaşın Almanya lehine bitmemesi için ABD İngiltereyi desteklemiştir. İkinci Dünya Savaşında yaklaşık 50 milyon insan ölmüş, Avrupa tamamen parçalanmıştır.

1989/1991 yılında Sovyetler Birliğinin dağılmasıyla bir çağ sona ermiştir. Beş yüz yıldır ilk kez olarak güç merkezi Avrupa’dan Amerika kıt'asına geçmiştir. Dünyadaki tek global güç ABD olmuş ve uluslar arası sistemin merkezi haline gelmiştir.

Soğuk Savaş sonunda dünya gidişatını etkileyecek üç bölge vardı. Avrupa bölümü, Norveç’ten Almanya-Çek sınırına uzanmaktadır. Asya bölgesi, Japonya boyunca Çin’e kadar uzanmaktadır. Üçüncü bölge, Kuzey Afganistan’dan Yugoslavya’ya uzanmaktadır. Şimdi bölge sayısı ve bölge genişlikleri değişti. Türkiye kilit ülke konumuna geldi. Hatta Bat’nın İran üzerindeki ambargoyu kaldırmasının altında 17-25 Aralık oyunlarının arka bahçesi var. Çünkü Halk Bankasının aracı banka olması birilerini rahatsız ediyordu.

Sovyetler Birliği çöktüğü zaman Yugoslavya çökmüş, fakat kaos tüm bölge boyunca uzanmış, içindeki altı Müslüman cumhuriyet bağımsız olmuştur. Tüm uluslararası ilişkiler sistemi allak bullak olmuştur.

Başlık hükmümüz için çokça neden var ve “2050 yılında Türkiye dünyada birkaç ülke ile birlikte lider ülke olacaktır.”

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X