Advert
KÜLTÜR PARK-YILDIZ BİR PROJE
Nevzat ÜLGER

KÜLTÜR PARK-YILDIZ BİR PROJE

Bu içerik 2124 kez okundu.

Kültür Park, metropoliten bazı şehirler hariç diğer şehir belediyelerinin tamamı için de “yıldız proje” olarak kabul edilebilecek genişlikte ve güzellikte bir yatırım.  Hemen teslim edelim ki ona bu çekiciliği kazandıran şey yalnız tesisin kendisi değil, nefis yönetimi de bu parlaklığı artıran bir unsur. Bu nedenle de özellikle Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz’ı tebrik ederim. Belediye bu kaliteli hizmetini yine belediye kuruluşu olan EBUAŞ eliyle yürütüyor. (açılımı Elazığ Belediyesi Ulaşım A.Ş) EBUAŞ Genel Müdürü Esat Aydın bu hizmetin kalitesinin artırılmasında ve şaibesiz yürütülmesinde Belediye Başkanının çok isabetli bir seçimidir.

Kültür Park; 180.000 metre kare üzerine, 100.000 metre karesi yeşil alan, 17.000 metre karesi havuz, 1300 metre uzunluğunda üç adet yürüyüş alanı, 1000 araçlık otopark alanı, iki ayrı çocuk oyun alanı, basketbol, futbol ve tenis sahaları olan muazzam bir tesis. Su havuzu aynı zamanda gösteri havuzu olarak da kullanılabiliyor.

Kültür Park içinde dünya mutfağı, Türk mutfağı, demlik Kafe, Seyir Kulesi, seyir kulesi yanında düğün, nişan, panel, toplantı ve toplu yemekler için güzel tefriş edilmiş, temiz bir ses sistemi bulunan çok fonksiyonlu (çok amaçlı değil) 500 metre karelik kapalı bir salon mevcut. Ayrıca seyir kulesinin en üstü terası 19 metre yükseklikte hem güzel bir seyir tepesi hem de arzu edildiği zaman ücreti karşılığında özel olarak hizmete hazırlanabiliyor. Genel Müdür Esat Aydın diyor ki; “Burası sevgililerin birbirlerine evlenme teklif ettikleri bir mekan oldu şimdiden.”  Kafe Demlik, adeta bir deniz kenarında, bir iskelede kendi demliğinizden doldurup çay içmenin yanında, salep, tost, sıcak çikolata gibi yiyecek ve içeceklere de uzanabileceğiniz bir havuz kenarı. İsterseniz Haşim’den, isterseniz Yahya Kemal’den isterseniz Şeref Tan, Mahir Gürbüz, Şükrü Baş, İlhami Bulut, Faik Güngör ve Mithat Yılmaz’dan dizeler de okuyabilirsiniz.

Hem bayanlar için hem de erkekler için kondisyon aletli salonda dörder adet de duşa kabin var. Kilo vermek hareketle olur diyor erbabı.

Toplum hayatında kamu otoritesinin önemini Kültür Parkta gözlemlemek mümkün. Yeterli sayıdaki bayan ve erkek güvenlik görevlileri ziyaretçilere hem güven veriyorlar hem de sorularınıza verdikleri kibarca cevaplarla emniyette olduğunuzu size hissettiriyorlar. İbadet ihtiyacınız için çok nefis bir camisi var.

Kültür Parkı gezmek, hem genel tarihin şehrimizi ilgilendiren bölümü hakkında hem de Elazığ tarihinin kilometre taşları hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlıyor. Birkaç örneği Kültür Parkın bizzat kendi tabelalarından aktarayım:

Kafe 1085: 1085 yılında Çubuk Bey’in fethi ile Harput Türklerin eline geçmiştir.

1071 yılında Anadolu kapıları Müslümanlara açıldıktan sonra, 1085 yılında Çubuk Bey de Harput’u almıştır. Çubuk Beyin idaresi yirmi beş yıl sürmüştür.

Kafe 1110: 1110 yılında Artuklu Beyi Behram oğlu Belek Gazi Harput ve Yöresini fethetmiştir. Behramoğullarının idaresi 1124 yılına kadar devam etmiştir.

Kafe 1234: 1234 yılında Harput Selçukluların hakimiyeti altına girmiştir. Alaaddin Keykubat 1234 yılında Harput’u, Anadolu Selçuklu Devleti’nin sınırları içine katmıştır.

Kafe 1465: 1465 yılında Harput, Uzun Hasan tarafından zaptedilmiş ve Akkoyunluların idaresine geçmiştir. Sara Hatun Camii o dönemden beri Harput için bir çekim nedenidir.

Kafe 1516: 1516 yılında Harput, Çaldıran Savaşından sonra Osmanlıların eline geçmiştir. Yavuz da, Çaldıran Savaşı da ne kutlu bir köşe taşlarıdır Osmanlı için.

1834 (ikiz restoran doğu): Harput’lunun mezraya inmeye başladığı tarih. Bu yolculuk Elazığ şehir merkezini oluşturacaktır

1867 (ikiz restoran batı): Mezra’nın Mamurat’ül Aziz ismini aldığı tarih.

1871 Elaziz Kule Restoran : Şehrin ismi artık Elaziz olarak söylenmektedir.

Mezra : Amfi tiyatroya verilecek isim olarak düşünülüyormuş.

Tekrar yazılacak şeyler var. Sayın Belediye Başkanı ve ekibini kutluyorum. Genel Müdür Esat aydın, iyi bir yönetici ve iyi bir entelektüel kişilik, kutluyorum.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
THY, ELAZIĞ VE MALATYA YOLCULARININ BİLETLERİNİ ÜCRETSİZ DEĞİŞTİRECEK
THY, ELAZIĞ VE MALATYA YOLCULARININ BİLETLERİNİ ÜCRETSİZ DEĞİŞTİRECEK
DEPREMDE KALP KRİZİ GEÇİREN KADIN HAYATINI KAYBETTİ
DEPREMDE KALP KRİZİ GEÇİREN KADIN HAYATINI KAYBETTİ