Advert
DERGİLERİMİZ VE HATIRLATTIKLARI
Nevzat ÜLGER

DERGİLERİMİZ VE HATIRLATTIKLARI

Bu içerik 1950 kez okundu.

Bizde fikir ve sanat adamlarının kitaplar kadar belki kitaplardan daha fazla dergilerle bağlantıları vardır. Biraz daha ileri giderek, bizim ülkemizde alimi değil ama aydını yetiştiren dergilerdir demek mümkündür. O kadar ki dergilerden yetişen aydınlardan bir kısmı akademyaya ait olsalar bile onların tanınırlığına ve düşüncelerini sistematize etmelerinde dergilerin önemi çoktur. Dergiler genellikle belli fikir ve sanat akımları etrafında kümelenmeler meydana getirebileceği gibi, nadir de olsa yeni bir fikrin yayımı için de çıkarılabilmektedirler. Dergiler bir cemaatin sözcüsü olabileceği gibi aktüel öncelikler için yayımlananları ya da yeni bir fikir ve sanat akımı oluşturmak içinde çıkabilirler.

Dergilerin okunması ve takip edilmesi kolay, hazırlanarak yayımlanması zordur. Dergicilik zevkli ve fakat o derece de meşakkatli bir iştir. Diğer taraftan önemli bir farklılık olarak Türkiye’de yayımlanan dergilerin büyük bir kısmı denebilir ki belli isimlerle anılır olmuşlardır. Konuyu örneklendirmek elbette mümkündür.

Orta yaş gurubunda veya biraz daha ileri yaş gurubunda olanlar bilirler ki, Hisar denince Mehmet Çınarlı, Büyük Doğu denince Necip Fazıl akla geldiği gibi Ağaç dergisi denilince de Necip Fazıl akla gelir. Zaten İslami hassasiyeti olan herkesin ya Büyü Doğu ile veya Necip Fazıl’la bir ilişiği vardır. İslami hassasiyet taşıyan her insan muhakkak Necip Fazıl’dan bir şeyler okumuştur. Sakarya şiirini bilmeyen, okumayan belki en azından birkaç mısrasını ezberlemeyen entelektüel, fikir adamı veya siyasetçi var mıdır? “Bıçak soksan gölgeme / Sıcacık kanım damlar / Gir de bir bak ülkeme / Başsız başsız adamlar” mısralarıyla başlayan şiirlerden sonradan kaç insan yazabildi. “Tohum saç bitmezse toprak utansın.”

Türk Edebiyatı denilince Ahmet Kabaklı, Diriliş denilince Sezai Karakoç, Varlık denilince Yaşar Nabi Nayır akla gelir. Edebiyat denilince Nuri Pakdil, Kubbealtı Akademi Mecmuası denilince Ekrem Hakkı Ayverdi ve Semiha Ayverdi, Papirus denilince Cemal Süreyya, Bizim Külliye denilince Nazım Payam akla gelir hemen.

Başlamışken birkaç dergi daha sayalım müsaadenizle: Mavera dergisi denilince yedi güzel adam akla gelir. Kimlerdi o yedi güzel adam; Cahit Zarifoğlu, Erdem Beyazıt, Alaattin Özdenören, Akif İnan, Rasim Özdenören, Nazif Gürdoğan ve Hasan Seyithanoğlu. Bunların altısı Maraşlı, biri de (Akif İnan) Urfalı idi. Hepsinin de ortak özelliği Necip Fazıl ekolünden ya da Orta Doğu neslinden oluşlarıdır.

Türk Düşüncesi denilince Peyami Sefa, Yaprak denilince Orhan Veli Kanık, Halkın Dostları denilince İsmet Özel ve Ataol Behramoğlu, Çınaraltı denilince Orhan Seyfi Orhon, Cemil Meriç’ten mülhem Umran dergisi denilince AKV, Her Ay denilince Zeki Geçgil akla gelmektedir.

Bu dergilerden ikisi için biraz ayrıntı vereyim müsaadenizle. Bunlardan ilki “Türk Edebiyatı” dergisidir. Bu dergi 1972 yılında çıkmaya başlamıştır. Dergi, vefatına kadar rahmetli Ahmet Kabaklı Hocanın kontrolünde çıktı. Türk dergiciliğinde iz bırakanlardandır. Necip Fazıl, Osman Yüksel gibi kabına sığmayan isimler için kadirşinas birçok kişi ve kuruluş gibi Türk Edebiyatı dergisi kimliğinde Ahmet Kabaklı Hocanın gösterdiği vefa, okur yazar olan herkesin malumudur. Bu isimlerin dik duruşu kadar Ahmet Kabaklı Hocanın vefası aslında örnek alınmalıdır diye düşünüyorum. Ayrıca eserleri ile de kayda değer bir yazar ve fikir adamıydı Kabaklı. “Temellerin Duruşması 1” muhakkak okunmalıdır.

İkinci bahsedeceğim dergi “Bizim Külliye” dergisidir. Bu dergi de 1999 yılında yayın hayatına başlamıştır. Derginin finansörü İzzet paşa Vakfıdır. İlk sayısından beri derginin Genel Yayın Yönetmeni Nazım Payam’dır. Nazım Payam hem şair hem de deneme yazarıdır. Hem yazılarını topladığı hem de müstakil olarak yazdığı iki eseri ayrı ayrı ödül almıştır. Bizim Külliye dergisinde yazı hayatına başlayıp bu gün önemli yazarlar arasına katılmış olan Taner Namlı, Serdar Aslan, Beyhan Kanter ve M. Özçelik, Nazım Payam’ın yönetimindeki derginin öne çıkardığı isimlerdir.

Elbette aydını güçlü olan dergiler daha muhtevalıdır. Dergilerimizden zaman zaman bahsetmeye devam edeceğim inşallah.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X