Advert
MEDENİYETLERİN ÇATIŞMA BÖLGESİ: ORTADOĞU
Nevzat ÜLGER

MEDENİYETLERİN ÇATIŞMA BÖLGESİ: ORTADOĞU

Bu içerik 1849 kez okundu.

         Yeni yılla birlikte yeni şeyler de söylemek gerekir zannederim. Önce kendi medeniyetimizle başlayalım söze.

         Batı medeniyeti, İslam medeniyetinden belli bir zaman sonra farklı ekonomik ve stratejik şartlar altında ortaya çıkmıştır. Sekizinci yüzyılla on sekizinci yüzyılların arasında kalan bin yüz yıllık dönemin temel belirleyicilerinin Müslümanlar ve İslam ülkeleri olduğunu inkar etmek mümkün mü? 711 yılında Endülüs’e çıkan Müslümanlar, Batı’yı adeta büyülemişlerdi. Batı İbni Sina’yı aşabildi mi? Hatta birçok batılı tarihçi Haçlı Seferlerinin önemli sebeplerinin başında bu Endülüs olayını zikreder.

         Dünya bilim ve düşünce tarihi yeniden yazılacak olsa (yeniden yazılmalıdır, çünkü yazılı olan bilim ve düşünce tarihinde yığınla yalan var.) modern kalkınma dediğimiz sanayi tipi kalkınmanın temelinde çok sayıda Müslüman alimin katkısı görülecektir. El Hazin 950 yılında üç bilinmeyenli denklemi, ardından İbnül Haysem dört bilinmeyenli denklemi çözerken, Batı “Problema El Hazani” dedikleri bu konuyu 19. yüzyılda ancak algılayabilmişlerdir. Bize yalnız şair diye takdim edilen Ömer Hayyam’ın sistemleştirdiği cebir kitabının benzerini Batı ancak 17. Yüzyılda yazabilmiştir. Konu hakkında çok şey yazılabilir elbette ama Batı tipi kalkınma modelinin 18. yüzyılda başladığını hiç akıldan çıkarmamak gerekir.

         Nihayet Batı, özellikle de İngiltere Osmanlı Devletini ortadan kaldırmayı düşününce önce Ortadoğu diye bir kavram icat etti. Ortadoğu’yu da üç bölgeye ayırdı: Türkiye, İran, Afganistan coğrafyasına “Türk-İran” havzası diyor. Suudi Arabistan, Bahreyn, BAE, Kuveyt, Umman, Katar, Yemen coğrafyasını “Arap Yarımadası” diye isimlendiriyor. Irak, Suriye, İsrail, Ürdün, Lübnan, Mısır coğrafyasına da “Bereketli Hilal ya da Hilal-i Mümbit” adını veriyor. Afrika kıtasından yalnız Mısır var ama Batı, Libya’yı bombaladı, Cezayir’i yarı yarıya öldürdü. Irak’da bir milyondan fazla insanı modern batı öldürdü. Suriye’de kalanlar da ölüden farksız. Bizim safa yatan Müslüman da soruyor: “İslam dünyası neden geri kaldı, neden olaylar hep bizde oluyor?” Pes yani. Hamakatın bu kadarı hakikaten çekilmez.

         Kabe bu bölgede, Kudüs bu bölgede, İstanbul bu bölgede. İstanbul ve Çanakkale Boğazları ile Süveyş Kanalı bu bölgede. Üç semavi dinin kalbi bu bölgede. Eşsiz bir jeopolitik tablo. Yetmedi, en verimli topraklar ve en verimli enerji kaynakları da bu bölgede yer alıyor. Dünya petrol rezervinin % 67’si (üçte ikisi) bu bölgededir. Ayrıca petrol çıkarma maliyetinin en düşük olduğu bölge de yine burasıdır. Maddi kazançların yanında dünya tarihinin esasını oluşturan üç semavi dinin bu bölgede doğup, bu bölgede önemli merkezlere sahip olması bölgeye mistik bir hava da katıyor.

         Hz. İsa Filistin doğumlu. Havarileriyle bu bölgede buluşuyordu. Monofizim (panteizm) bu bölgede doğdu. Diğer taraftan Siyonizm gücünü Kudüs anlatımından alıyor. Ortadoğu’dan Kuzey Afrika’ya, oradan da İber Yarımadasına geçen Yahudiler orada 711 yılında Müslümanların gelmesinden yıkılışları olan 1492 yılına kadar bu bölgede çok rahat yaşadılar. Sonra Batılılar kendilerini kovduklarından önce Osmanlının himmetiyle Selanik’e yerleştiler. Bir Yahudi, Selanik’i İsrail’in annesi olarak niteliyor. Yahudiler kısa zaman sonra Ortadoğu diye nitelenen bu bölgede huzursuzluğun ana nedeni oldular. Safa yatan Müslüman ısrarla sormaya devam ediyor: “Neden terör hep bu bölgede oluyor?”

         Osmanlı Devletini yani o günkü İslam temsilcisi devleti yok etmek için Birinci Dünya Harbini çıkartan İngiltere, Fransa ve Rusya, gizli “Sykes-Picos” anlaşmasını yaptılar desem acaba o saf Müslüman hala daha terör neden bu bölgede oluyor diye sormaya devam eder mi?

         Eyer ederse bu iş hamakat değil, ahmaklıktan başka bir kategoriye girer. 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X