Advert
ELAZIĞ’IN KIRSAL KALKINMA HAMLESİ
Nevzat ÜLGER

ELAZIĞ’IN KIRSAL KALKINMA HAMLESİ

Bu içerik 1861 kez okundu.

         Geçen günlerden birinde iki iş adamı, iki köşe yazarı bir de bürokrat bir arkadaş bir araya geldik.

         Konu şehrin kalkınmasında devletin etkili ve yetkili kadrolarında bulunan bürokratların bir kısmı ile parasal destek sağlayan kurumların bu fonların ne kadarını gerçekçi olarak kullandırıp kullandırmadıkları ile ilgiliydi. Mesela KOSGEB, TKDK, Tarım İl Müdürlüğü, Köye Hizmet Götürme Birliği, Kültür Müdürlüğü gibi kuruluşlar ile toplumun çeşitli kesimlerine hizmet vermesi için oluşturulan birimlerin bu hizmetlerini ne kadar yapabildikleri ile ilgili konular konuşuldu.

         Bu alanda son üç yılın en başarılı kurumu Elazığ/TKDK (Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu) olduğu üzerinde herkes ittifak etti. Nitekim TKDK Elazığ Koordinatörü Turan Karahan’ın 17 Ocak 2015 günü Ramada otelde düzenlediği “IPARD II Lansman Toplantısı”nı açış ve bilgilendirme konuşmasında verdiği rakamlar ilimiz için hakikaten heyecan vericiydi.

         Üretim teknolojileri açısından tarıma dayalı sanayinin gelişimine ve bilgi temelli üretime katkı sağlamak açısından; çağrı bazlı alınan 308 başvurudan 221 projeyle sözleşme imzalanmış. 278 milyon liralık yatırımlar için 183 milyon lira destek sağlanmış.

         Destek sağlanan sözleşmeler içinde;

         38 süt üreten tarımsal işletme,

         115 Et üreten tarımsal işletme,

         7 Süt ve süt ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması,

         4 Et ve et ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması,

         4 Meyve ve sebzelerin işlenmesi ve pazarlanması,

         25 Çiftlik faaliyetlerinin çeşitlendirilmesi ve geliştirilmesi,

         12 yerel ürünler ve mikro işletmelerin geliştirilmesi,

         9 kırsal turizm,

         7 Kültür balıkçılığının geliştirilmesi var.

         Burada zikredilen ve % 60 oranında desteklenen bu 221 proje ile Elazığ’da direk 1.000 kişilik istihdam sağlanmış, özkaynaklar harekete geçirilmiş, tekrar köye göç başlamış, kalkınma için model oluşturulmuştur. Yerel girişimciliğin canlanması gibi Elazığ açısından hayati bir konuda olumlu gelişme için beşeri sermayemizin aslında yeterli olduğunu ancak isim vermek istemiyorum ama yatırım yapması gereken kurumlarımızın başındaki arkadaşlarımızın işlerini ciddiye alarak çalışmaları gerektiğine örnek oluşturmuştur.

         Başta 46 adet traktör olmak üzere bu projeler kapsamında 43.000 yeni makine-ekipman desteği sağlanarak verimlilik artırılmıştır. Ayrıca kadın ve genç girişimcilere pozitif ayırımcılık yapılmakta, özürlü vatandaşlarımızın da projelerden faydalanma imkanı bulunmaktadır.  Bu anlamda 16 kadın girişimci yatırım gerçekleştirerek gelir elde etme imkanı bulmuştur. Bir başka ifade ile gelirin adil dağılımı açısından devletin müşfik eli aleni olarak görülmeye başlamıştır.

         Bu arada sayın valinin TKDK İl Koordinatörü Turan Karahan’ı takdirname ile ödüllendireceğini açıkça ifade etmesi hem Sayın Vali açısından hem de devlet açısından “kerim devlet-müşfik ve kadirbilir vali” nitelendirilmesine toplumda anında örnek kabul edilmiştir. Sayın Valinin bu davranışı diğer kurumlar için inşallah bir uyarıcı olur. Yoksa bu iş yalnız siyasilerle resim vermekle olmuyor işin doğrusu. İltifat marifete tabi olarak işlemek zorundadır.

         Bu ülke merkezi hükumet nezdinde ilk defa üç yıllık OVP (Orta Vadeli Program) açıkladı. Artık Türkiye’de nitelikli kalkınma dönemi başlamıştır. Taşra kuruluşlarında da nitelikli yönetici atamasına, ayak uyduramayanları da elemeye hız verilmelidir.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X