Advert
BASKİL DEMİRYOLU GÜZERGAHINDA DEĞİŞİKLİK İSTİYOR
Nevzat ÜLGER

BASKİL DEMİRYOLU GÜZERGAHINDA DEĞİŞİKLİK İSTİYOR

Bu içerik 2290 kez okundu.

          Baskil, ilimizin şirin bir ilçesidir. İnsanları genellikle munis, tarihi geçmişi ise oldukça temizdir. Baskil kurulduğu 1926 yılından bu güne kadar hep devletinin emrinde olmuştur. Baskil toprakları 1516 yılından beri Harput sınırları içerisinde yer almıştır. Zaten ismini de Herdi aşiretinin Baskil oymağından almıştır. O oymak halen Eskibaskil’de oturan insanların mensup olduğu oymak olup, Şefkat ve Nazaruşağı’ndaki Parçikan aşiretlerinin de katılımı ile bu günkü Baskil ilçesi oluşmuştur. Zaten Baskil ilçesinin merkezi Herdi, Parçikan ve Zeve aşiretlerinden meydana gelirken, ayrıca İzolu (İzollu) ile Direjan (Dirican) aşiretlerinin oturduğu topraklar da Baskil ilçesinin sınırları içindedir. Yani Baskil topraklarında beş oymak vardır; Zerdi, Parçikan, Zeve, İzolu ve Direjan. ( ÇAKAR, Enver, Elazığ Baskil Yöresi Aşiretleri, Ankara 2012)

         Baskilliler kendileri için bir zamanlar önemli ve belki de uzun zaman tek ulaşım aracı olan tren yolunun, şimdilerde gelişmelerinin önünde engel olduğunu söylüyorlar. Nedeni de demiryolu şefkat mahallesinden sonra uzun bir (S) harfi çizerek Baskil’e ulaşıyor. İşte bu (S) çizilen bölüm Baskil için en rahat gelişme alanı olduğu halde demiryolu nedeniyle ilçenin gelişmesine engel oluyor diyor Baskilli.

         Yapıldığı yıllarda o günün teknik ve ekonomik şartları belki böyle bir yapıyı zorunlu kılıyordu. Şimdi ülkenin hem teknik hem de ekonomik imkanları elhamdülillah oldukça iyi durumdadır. Bu nedenle de Baskilli bu (S) hattının iptal edilerek, demiryolunun Şefkat mahallesinin güneyine alınmasını talep ediyor. Konu ile ilgili çalışmalar ilgili daire başkanlığına kadar götürülmüş. Şimdi siyasilerin ve ilin valisinin himmetine muhtaç.

         Eğer bu değişiklik olursa takriben 36 km’lik Baskil - Yolçatı arası yol 19 km’ye düşer diyorlar. Tabi mevcut demiryolu güzergahının ilçeyi beş parçaya böldüğünü de ekliyorlar.

         Baskilli diyor ki; işadamlarımızdan Açık İnşaat sahibi Sezai Açık ilçemize bir çimento fabrikası kurma işinde son aşamaya geldi. Bu tesiste birçok insanımız çalışacak. Eğer bir de işlenmesinden paketlemesine ve ambalajlamasına kadar bir “Kayısı Entegre Tesis” kurulursa, hem kayısı üretimiz artar ve kaliteli hale gelir, hem de sanayileşme yolunda insanımızın önünde büyük bir örnek oluşturur. Bu tesis eğer meyve suyu ve meyve konsantresi imalatı da yaparsa hem ilimiz ve ilçemiz için, hem de ülkemiz ekonomisine katma değer sağlamada önemli bir kilometre taşı oluşturabilir. Baskil Meslek Yüksek Okulu binamızın da yapılması ile beraber “Küçük Sanayi Sitesi” oluşur ve Baskil, kalkınma yolunda önemli mesafeler alır.

         Yerel yöneticiler iki konuda ilçe halkına yardımcı olmalıdırlar:

         Birincisi, çok uygun olması nedeniyle, Şalamut Çayı üzerine, en uygun bir noktasına “Sulama Göleti” yapılmasını sağlayarak 20-25.000 dönüm arazinin sulamasının gerçekleştirilmesini ve yöre halkının gelirini yükselterek hem nüfusun köyde kalmasını sağlar, hem de sosyal bir çarpıklığın önüne geçilmiş olur.

         İkincisi, (TKDK) Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumundan istifade edilmesi için ilçe insanlarına hem bilgilendirme noktasında, hem de nasıl istifade edeceklerinin anlatılması yoluyla yardımcı olunmalıdır. Çünkü 2013-2016 döneminde mezkur kurumdan istifade etmeyen tek ilçemiz Baskil’dir. Nedeni ne olursa olsun, bu bir eksikliktir. Masanın iki tarafı da bu konuya eğilmelidirler.

         Neticede Baskilli, ilçenin gelişiminde engel gördükleri demiryolu güzergahının değiştirilmesini talep etmektedir. “Mevcut milletvekillerimiz de bu konuda ellerinden geleni yapacaklarını söylüyorlar” diye de ekliyorlar. Ben burada sadece onların söylediklerini yazdım ama işin önemine inandığım için yazdığımı da belirtmeliyim.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X