Advert
AHMET KABAKLI HOCA’YI ANDIK
Nevzat ÜLGER

AHMET KABAKLI HOCA’YI ANDIK

Bu içerik 2082 kez okundu.

        8 Şubat 2016 günü saat 17.00’da Belediye Kültür merkezinde, Elazığ Belediye Başkanlığı’nca (Belediye Kültür Müdürlüğü eliyle) “Ahmet Kabaklı’yı anma” gecesi düzenlendi. Belediyemizin bu faaliyeti hem bir kültür hizmeti hem de bir ahde vefa hareketidir. Belediye Başkanı Sayın Mücahit Yanılmaz’a teşekkür ederiz.

         Gecede Nevzat Ülger Ahmet Kabaklı’nın biyografilerinde pek yer verilmeyen 1944-48 yılları dönemindeki hayatını anlatırken, özellikle Kabaklı’nın Nurettin Topçu ile ve Hareket dergisindeki yazıları ile ilgili bölümlerini anlattı. Bu güne kadar pek fazla bilinmeyen anekdotlar seslendirdi. Ayrıca Ahmet Kabaklı’nın şairlik ve “espri ironik” yazılarından örnekler sundu. Kabaklı’nın 1948 yılında ülkenin güllük gülistanlık olduğunu söyleyen CHP’li siyasilere hitaben yazdığı iki mısra hakikaten güzel bir hiciv örneğiydi:

         “Gez memleketi gör ki ne halet var içinde,

          Gaflet ve cehalet ve sefalet var içinde.”

          Daha sonra bir bölümünü okuduğu “Eski Kavga” şiiri, hakikaten kulaklarda iz bıraktı:

         “Anladın mı komşum incir ağacı?

          Senin yaprakların daha çiğ yeşil,

          Küçük gölgen aşıkları gizlemez,

          Çalım satma gökçe dostum,

          Senin ömrün benimkine benzemez.”

          Bu şiir hakkında önemli münekkit/tenkitçi Nurullah Ataç’ın; “Dilerim benim canım okurum, o şiirde benim gördüğüm güzellikleri siz de göresiniz. Görebiliyorsanız, düşünebiliyorsanız, hayal edebiliyorsanız, Ahmet Kabaklı o şiiri yazmakla ereğine ulaşmış demektir.” diyerek hayranlığını belirtmiştir.

         Ahmet Kabaklı’nın yeğeni ve Türk-Halk Müziğinin önemli isimlerinden Esat Kabaklı, “Aile Büyüğü Ahmet Kabaklı”yı anlattı. Tamamen aile ilişkilerini ve onun aile büyüğü olarak önemli özelliklerini anlattıktan sonra, hem sazı ve hem de sesi ile dinleyicilere adeta bir konser havası yaşattı.

         Ahmet Kabaklı’nın fikir yönünü, halen “Türk Edebiyatı” dergisinin genel yayın yönetmenliğini yapan Bahtiyar Aslan anlattı. Bilindiği üzere “Türk Edebiyatı” dergisi, Ahmet Kabaklı’nın 1978 yılında çıkarmaya başladığı ve bizim ülkemizde bir dergi için önemli sayılabilecek “otuz sekiz” yıl boyunca hiç aksamadan neşredilen bir süreli yayındır.

         Ahmet Kabaklı’nın edebi yönünü emekli öğretim üyesi Dr. M. Naci Onur anlattı. Kabaklı’nın kitaplarından verdiği örneklerle zenginleştirdiği konuşması ilgi çekici bir sunum oldu.

         Ahmet Kabaklı’nın gazete yazarlığını da ilimiz yerel gazetecilerinden Bedrettin Keleştimur sundu. Kabaklı’nın 1947 yılından itibaren nasıl tavizsiz ve ciddiyetle yazı hayatını 55 yıl sürdürdüğünü örneklerle zenginleştirdi. Daha 23 yaşında iken yarışmada nasıl birinci geldiğini ve otuzlu yaşlardan itibaren de o gün için önemli bir günlük gazetedeki yazarlığını anlattı.

         Eski ve yeni Ahmet kabaklı anlatımlarından sonra, onun önemli bir edebiyatçı, bir vatansever, dinine bağlı, dürüstlüğü konusunda 77 yıllık ömründe en ufak bir eğriliği olmayan bir insanı yeniden tanıdık.

         O her zaman bir Harputlu/ Elazığlı, Türkiye’de her kesim tarafından takdir edilen bir düşünce adamıdır. Zaten bundan dolayı da ona “Şeyhu’l Muharririn” unvanı verilmiştir.

         8 Şubat 2001 yılında vefat eden Ahmet Kabaklı hocamıza Allah rahmet etsin.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Gazi Caddesi'nde Korku Dolu Anlar Yaşandı
Gazi Caddesi'nde Korku Dolu Anlar Yaşandı