Advert
DÎLİMİZİN CAM KIRIKLARI
M.SALİH DEMİRDAĞ

DÎLİMİZİN CAM KIRIKLARI

Bu içerik 508 kez okundu.

            Ne söylesem, tarafınızca duyulduğu vehmi ile yazıyorum. Ve ne yazsam, yazdığımın; bildiğinizin tekrarı olduğu endişesi ile yazıyorum.

            Dört mevsimim yok. Yedi mevsim üzere yaşıyorum. Yaşadığım her mevsim, bir önceki mevsimin sonuna eklemlenen değil de, başına konan zaman dilimine denk geliyor. gibi.

            Bir yaz geçirdim mesela. Kocaman bir yaz. Suya işaret sazlıkların birkaç on metre ötesinde killi toprağa yaslanmış, tadının letafetini, yaz sıcağına doyumsuzca vakfeden küçük tanecikli böğürtlenlerle geçirdim. Dikenlerini sevmeye bir hayli uğraştığım mevsimin bir sonraki mevsime geçişinde yanağımın, nakş edilen gamzenin böğürtlen kırmızısı ile siyahı arasındaki renkle resimlendiğine şahit oldum. Ah yanağımın gamzesi. Ah aziz gülüşlerin iç ısıtıcı yatağı. Kelime hazinemde mevsimin bir başka ismi oldu o tarihten sonra mesela.

            Yazacaklarımı, kelam deryası içerisinde, şelaleden akan sular içre, sulardan bir damla belleyin. Gücenmeyin. Delilik halinin berisi kabul edin.

            Yaşayamadıklarımızı, sinenize ukde olarak yerleştiren o gücün, soğuk demir işinde çalışan kavruk derili Hasan Usta'nın sesini resmettiği bir Anadolu türküsüne üstün bir anlayış ile yaklaştığını düşünün ve beni de o güzel düşüncenin kızılımsı yaprağına sarın.

            Yazdığımı benim ezberim, bir başkasının tevili olarak   görün ki, böğürtlen dikeni ile gül dikeni arasındaki sırrı, kulağınıza fısıldayayım. Kelime hazinem geniş, delilik haline biçilecek elbise yok. O zaman sevdiğinize sarar gibi sarın gözbebeklerinizi kelâm tabloma.

            Söylemek zorundayım. Ezbere bilinmişleri de, bugüne dek yorumlanmışları da. Aklım karışık. Burnum aldığı kokuyu, dünyada tarifi olmayan bir denkleme dökerek akıl daneme göndermekte. Gözbebeklerimin her biri, bir yemek kaşığı büyüklüğü ve de iştahı ile saldırmakta muhatap olduğu her nesneye. Duyduğum her şey, türkü... Gündüzün sessizliğini duymaktayım, gecenin de desen desen sesini.

            O halde dinleyin beni.

            O halde yürüyün sağımdan ve de solumdan. Geçerken omuzlarınız değsin omuzlarıma. Yükünüz geçsin beriye. Siz hafifleyin ve yürüyün böğürtlen tadına doğru.

            Telaşa mahal yok. Telaş edilecek zaman diliminden geçtik. Renklerimizi kuşandık, "mi"nin tiz perdesine ulaşmanın rehaveti var üzerimizde. Aslında aldandığımızı bilmiyormuş gibi davranın.

            Olgunlaşın.

            Olgunlaşmanın toprağa yakınlık ile olan korelasyonuna matematikçi dehası ile yaklaşın ve sevmediğinizde, sevemediğinizde nerede durduğunuza, neyi görebildiğinize, neyi tattığınıza temiz bir ayna ile yaklaşın. Işık, aynanın ötesinden yaklaşmakta olsun, lütfen...

            Hiçbir şeyim yok. Çırılçıplağım.

            Göğsümün renksiz noktasına beyaza çalan bir şeffaflık diktim. Her biriniz göresiniz diye. yaklaşın ve bakın. Gören, gördüğünü söylemesin. Görmeyen, görmediğini söylesin. Sukutun paha edeceği bir ana tanıklık edelim böylece.

            Susun ve dinleyin.

            Yükleminiz, bizi muhabbete çağırmıyorsa, bağırma özgürlüğünüzü benim kısık sesimle elinizden alacak değilim ama rica ediyorum: Susun ve dinleyin...

            Anneniz sizi sıvımsı bir nazar ile büyüttü. Öğrendiniz. Öğrendiniz ve öğrendikleriniz arasında kendinizi unuttunuz.

            Mevsimlerimden bir yaz geçirdim. Sığ bir akıl ile. Yanağımda biten gamzeye fütursuz bir nakkaşın resm eylemesi ile kırmızıya dönen koyuluktaki hisli gülüş ile. Yangın yerine dönmüş bir yalnızlık duygusu ile.

            Güz geldi. Yedi mevsimimden biri. Aşk, yüreğe dokunan tazelik ile dalaşmakta hâlimize.

            Güz ve tazelik... Labirentimiz, bizi beklemekte. Yedinci mevsim, o labirentin sonunda... Yola koyulma vakti, zira tan ağarmakta...

 

            Selametle kalınız...

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BAŞKAN YANILMAZ: CUMHURBAŞKANIMIZ ELAZIĞ'A TEŞRİF EDECEK
BAŞKAN YANILMAZ: CUMHURBAŞKANIMIZ ELAZIĞ'A TEŞRİF EDECEK
TUNCER’DEN ‘İSTİHDAM DESTEĞİ’ AÇIKLAMASI!
TUNCER’DEN ‘İSTİHDAM DESTEĞİ’ AÇIKLAMASI!