Advert
UYUŞTURUCU KULLANIMI VE ZARARLARI
Halit POLAT

UYUŞTURUCU KULLANIMI VE ZARARLARI

Bu içerik 599 kez okundu.

Bazı bitkilerin belli türlerinden olan ve orta doğuda elde edilen uyuşturucu hint keneviri, şehdanec yaprağı, ğubeyra, haydariye, kalenderiye isimleriyle bilinmektedir. Bazılarına göre hicri 550 yılında Haydar adındaki biri tarafından icat edilmiş ve bundan ötürü Haydariye diye adlandırılmıştır. Bir kesime göre Ahmet Marici el-Kalendi eliyle icat edilmiştir ve bundan ötürü de Kalenderiye diye adlandırılmıştır. Diğer bir kesime göre ise Hicri 650-700 yıllarında Tatarların Ortadoğu’yu istilası döneminde onlar bu kötü bitkiyi kötü alışkanlıklarıyla beraber Kafkaslardan gelirken getirmişlerdir. Günümüzde ise esrar, eroin, kokain, afyon otu, bonzai, saf esrar gibi maddeler dünya toplumunun başına gelen en büyük musibetlerinden biridir. Bu kötü alışkanlık, toplumun hemen hemen her kesiminde geçmişte eşi benzeri görülmemiş bir şekilde salgın ve yaygın bir hal almıştır. Bütün dünya devletleri çeşitli vesilelerle bu afet ve musibete karşı savaş açarak insanların madde kullanmalarını engelleme çabası içerisinde olduklarını görmekteyiz. Bazı araştırmacılar bu uyuşturucu çeşitlerinin dini ve dünyevi, akli ve bedeni, cismi ve fiziki açıdan 120 çeşit zararlarının olduğunu söylemişlerdir. Biz, uyuşturucunun insan vücudu üzerindeki tahribatlarından bazılarından bahsedeceğiz. Bütün doktorları ve tıp dünyasının icmaı  ile uyuşturucu içen kişide şehevi içgüdüsel etkinin azdırdığını ifade etmişlerdir.

Uyuşturucu, kullanan kişinin vücuttaki nemini kurutur. İnsan vücudundaki nemin dengeli bir oranı vardır. Nemin kuruması vücutta belli bazı hastalıkların oluşmasına sebep olur. Yine uyuşturucu vücuttaki kötü hastalıkların habercisidir. Muhammed bin Zekeriya Razi; “bostanlarda ekilen uyuşturucu şiddetli baş ağrısı yapar ve vücuttaki meninin kesilmesine ve kurumasına sebep olur” demiştir. Madde bağımlılığı ani ölümü getirir. Aklı yok eder ve zihni bulandırır. Vücutta ödeme yani deri ve diğer dokularda, hücrelerarası mesafede, normalde bulunması gerekenden daha fazla sıvı bulunmasına neden olur. Tüberlükoz (Soluduğumuz hava ile akciğerlere giren Tbc basilinin (mikrobunun) yol açtığı, asıl olarak akciğerlerde yerleşen, fakat kan ve lenf yoluyla tüm vücuda dağılabilen mikrobik, bulaşıcı, süreğen bir hastalıktır.) meydana getirir.  İslam alimleri, içkide mevcut olan kötülüklerin uyuşturucu maddelerde fazlasıyla olduğunu söylemişlerdir. Düşünce bozukluğunu yapar, unutkanlığı sebep olur, sırrı ifşa etmeye yöneltir, hayayı yok eder, samimiyetsizliğe sebep olur, şahsiyetsizliğe yöneltir, kıskançlığı yok eder, cebi ve cüzdanı telef eder, şeytanla arkadaşlık yaptırır, namazı terk ettirir ve bütün haramların yolunun açılmasına neden olur. Aklı bozar, nesli keser, cüzzam hastalığına sebep olur, birçok hastalıklara kapı açar, vücutta titremeyi meydana getirir, ağız kokusu yapar, gözdeki kirpikleri döker, kanı yakar, diş etlerini ve dişi çürütür, gizli hastalıkların zuhuruna sebep olur, bağırsaklara zarar verir, bütün vücut azalarının işleyişini bozar, nefesi daraltır, düşünce takıntısını çoğaltır, gücü azaltır, rengi sarartır, diş rengini bozar, karaciğeri deler, mideyi yakar, göze perde getirir, görmeyi azaltır, şizofrene sebep olur. Yine uyuşturucu tembelliğe ve başarısızlığa sebep olur. Aslanı buzağı gibi yapar, aziz olanı zelil eder. Sağlıklı insanı hastalandırır, yediği zaman doymaz, verildiği zaman kanaat etmez, söylenen sözleri işitmez, konuşkan insanı lal eder, şahsiyetini düşürür, delikanlılığı yok eder, ciddiyetsizliğe götürür, iyi düşünmeyi bozar, fıtratı sarkar, algıyı yok eder, vücutta göbek oluşturur, çokça yeme onun için sanat ve fen haline gelir, sürekli uyumak ister. Sünnetten uzak, cennetten atılmış, Allah’ın lanetiyle vaatlenmiş bir hal alır. Ancak bu yolunu pişmanlıkla değiştiren, tövbe eden ve Allah’a olan inancını güzelleştirenler hariç.

Uyuşturucu kullanımının en büyük hastalığı, onu kullanan kişinin tövbe etmesi ve ondan vazgeçmenin zor olduğunu görünmesidir. Gördüğümüz gibi insanlar içerisinde sapıtanların, istikametten çıkmışların, düşünemeyenlerin, gündelik hayatında fesat çıkaranların uyuşturucu madde kullananlar olduğunu görmekteyiz. Yine bu bağımlılardan bazıları da; yeri göğü birbirinden ayırt edemez, uzunluk ve kısalığı fark edemez, ayı gördüğünde bunu su dalgası olduğunu sanır ve ilerleyemez. Ve yine uyuşturucu kullanan kişin beş duyu organının işlevinin kaybolmasına neden olur.

Şöyle söyleyebiliriz; içkinin dindeki zararı bedendeki zararından daha fazladır. Ama uyuşturucunun ise hem dini hem bedeni zararları vardır.

 

Bir sonraki yazımızda uyuşturucunun İslam’daki cezasından bahsedeceğiz…

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
CHP'NİN İLK BAŞKAN ADAYI ÇAKA!
CHP'NİN İLK BAŞKAN ADAYI ÇAKA!
İCRADAN SATILIK 2017 MODEL AUDİ A3
İCRADAN SATILIK 2017 MODEL AUDİ A3