Advert
ŞAİRLER GEÇİDİ
Nevzat ÜLGER

ŞAİRLER GEÇİDİ

Bu içerik 2274 kez okundu.

Şairler “şiirle malül olarak” doğarlar. İsteseler de şiirden vazgeçemezler. Çünkü şiir de onların yakasını bırakmaz. İyi şairlerin şiirleri de uzun süre, belki birkaç yüzyıl devam eder.

Lemaat’ta Kemal Erimez’in şiir gibi bir deyişi var; “Suyu kesilmiş asiyabın bendi nedir, çarkı ne?/ Sahavetsiz ağniyanın Çingene’den farkı ne?” Çok doğru. Zengin olan yalnız zekat vermekle yetinmeyip, hayır ve hasenatta da bulunmalıdır. Dostlarına ve ihtiyaç sahiplerine karşı cömert olmayan zenginin Çingene’den farkı ne?

Şairler de şiir sevenler için güzel şiirler yazmalı ve onları toplumla paylaşmalıdırlar. Of’lu Müftü mezar taşına “Cihan bağını mülk ettin / Niçin divana boş geldin / Beka mülkünü kıl tamir / Desinler sana hoş geldin”  diye yazdırmış.

Şiiri yazan da okuyan da şiirden zevk almalı değil midir? “Mecnun ne bilir kaide-i niyazı / Aşık mı sanır kendin o meczub-u muhabbet.”  Fazla nazlanmak da etrafını bezdirir hakikaten. “Ahir yine hak olur bu tenler / Bilmem niye kibr eder edenler.” Nazlanmayı bırakıp kalıcı şiirler yazmaya gayret etmelidir şiirle malül olanlar. Hoş istediklerimizi de çoğunlukla ifade edemiyoruz ya! “Gerçi canandan dil-i Şeyda içün kam isterem / Sorsa canan bilmezem kam-ı dil-i Şeyda nedir?” Tabi işi fazla da bilmece haline getirmemek gerekir. “Bade birdir saki bir, meclisteki yaran da bir / Badenin keyfiyetini kimdir elvan eyleyen.”

İşi anlamak için bazen çok zaman geçmesi de gerekebilir. “Bir ticaret yapmadım, nakdi ömrüm oldu heba, / Yola geldim lakin göçmüş cümle kervan bihaber / Ağlayıp nalan edip düştüm yola tenha garib, / Dide giryan, sine biryan, akıl hayran bihaber.” Pişmanlık duymamak için “Arayan bulur mutlak, münkire bulmak ırak, / Kuluna o son durak, gönülden han içinde” deyip şairler hep aramalı, hep yazmalı. Birileri olumsuz şeyler de söyleyebilir. Ne önemi var? “Şeb-i yeldayı müneccimle muvakkit ne bilir / Müptelayı gama sor kim geceler kaç saat.” Elbette yazmak gerekir. İl bizim vatan bizim. “Kimdir bizi men eyleyecek bağ-i cinandan / Mevrus-ı pederdir gireriz hane bizimdir.”

Bu şehirde bir hayli şair var diyor kayıtlar: Hacı Hayri Bey, Fikret Memişoğlu, Bedri Çarsancaklı, Ziya Çarsancaklı, Metin Önal Mengüşoğlu, Hüsamettin Septioğlu, Tarık Özcan,  Ömer Kazazoğlu, Nazım Payam, Ömer Elçi, Gazi Özcan, Mehmet Zeren, Tuncer Sönmez, Ahmet Tevfik Ozan, R. Mithat Yılmaz, Mahir Gürbüz, İlhami Bulut, İlyas Kayaokay, Faik Güngör, A. Murat Kuşçubaşı, Recep Yılmaz, M. Şükrü Baş, Nejat Yılmaz, Hüseyin Poyraz, Murat Bilgin, Dursun Aksoy, Suat Yığmatepe, A. Vahap Dağkılıç, Hadi Önal, Şükrü Kacar, Orhan Gökçe, Recep Bağcı, Doğan Özdal, Nuri Saatçı, Günerkan Aydoğmuş, Bedrettin Keleştimur, Zekeriya Bican, Doğan Sever, Şerif Fatih, Selim Erdoğan, Hıdır Toraman, Ömer Serdar, Sıtkı Caney, Serhat Kabaklı ve belki ismini yazamadığım birçok şair. (Kabahat hafızamda!)

Elbette kalıcı şeyler yazmalı insan. Çünkü insan önemli bir varlık. Hem serraya hem asumana (darreye) bakar. Tabi bir de kendine. Bakışını Allah’a irtibatlandıran insan bakar ki Allah alemi onun için yaratmış; “ Hoşça bak zatına kim, bir zubde-i alemsin sen / Merdum-i dideyi ekvan olan ademsin sen.” O şair insan bunun için “İmtihan olmuş meleklerle, demi tahmirde / Hüccet almış menzili esmaya girmiş çıkmışız.” diyor.

Gönül coştu mu artık gem kar etmez ona. Bazen; “Merdum-i dideme bilmem ne füsun etti felek / Giryemi kıldı füzun eşkımi hun etti felek / Şirler pençe-i kahrımdan olurken lerzan / Beni bir gözleri ahuya zebun etti felek” de diyebilir, “Gönül hun oldu şevkinden boyandım ya Resulallah / Nasıl bilmem bu nirana dayandım ya Resulallah / Ezel bezminde bir dinmez figandım ya Resulallah/ Cemalinle ferahnak et ki, yandım ya Resulallah” diye de ağlayabilir.

En iyi şey yaradana teslim olmak değil midir? “Seyreyle güzel kudret-i Mevla neler eyler / Allah’a sığın adl-i Teala neler eyler.” Şairlerin sunuhatı da şiirdir zannederim.

                                                                 

 

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X