Advert
ASKON ELAZIĞ ŞUBESİ VE ELAZIĞ VALİSİ
Nevzat ÜLGER

ASKON ELAZIĞ ŞUBESİ VE ELAZIĞ VALİSİ

Bu içerik 2087 kez okundu.

1 Nisan 2016 günü ASKON Elazığ Şube Başkanı’nın daveti üzerine, derneğin güzel dizayn edilmiş dernek binasına gittik. Birkaç dakikalık beklemenin ardından Elazığ Valisi Murat Zorluoğlu da gelince toplantı başladı.

Toplantının basın mensuplarına açıklamalar bölümünde önce dernek başkanı A. Taylan Özdal, ardından da Elazığ Valisi kısa açıklamalar yaptılar.

Toplantının esas sunum bölümüne sıra gelmişti. Mübalağa etmeden söylüyorum; ASKON Elazığ Şube Başkanı A. Taylan Özdal nefis bir sunum yaptı. Hatta bu sunumun ardından Vali Zorluoğlu’nun sitayişkar sözleri oldu. Şahsen ben bu iltifat gibi görülen kanaate aynen katılıyorum.

Gerek kurulması düşünülen yeni Vakıf Üniversitesi ile ilgili, gerekse Harput ve sanayi ile ilgili konulardaki kısmen üzerinde bir hayli mesafeler alınmış projeleri cidden heyecan vericiydi. Bir sivil toplum kuruluşu adına bu çalışmalar önem taşımaktadır.

İhtiyaçlar kronik hale gelmeden, kalıcı çözümler üretilmelidir diyerek ortaya koydukları; AR-GE merkezleri, tarım ve hayvancılığa dayalı yeni endüstriyel İLÇE meydana getirme projeleri kapsamında Baskil’de Kayısı, Keban’da balıkçılık, Kovancılar’da Küçükbaş hayvancılığı, Karakoçan’da Büyükbaş Hayvancılığı üzerine kurulacak üretim merkezi ile bu merkezlere dayalı sanayi kolları bu yeni “Endüstriyel İlçe” için hayati konular olarak anlatıldı. İhtisas organize sanayi bölgeleri üzerine söyledikleri ile Şeker Fabrikası’nın geleceğine ilişkin sunumları ise dikkat çekiciydi.

Daha sonra Vali Zorluoğlu’nun değerlendirmeleri arasında verdiği bilgiler de katılımcılarda memnuniyet meydana getirdi. Vali Zorluoğlu; TUİK’in 2015 yılına ait kalkınma hızını %4 olarak açıklaması önemliydi. Bir katkı da benden olsun; 2016 yılında büyüme hızımız % 4 ile G20 ülkeleri arasında en hızlı büyüyen 4. ekonomi olduk. Büyümeyi de sanayi, tarım ve hizmet sektöründeki yüksek performans besledi. Bir ek daha;   Kasım 2015 seçimlerinden sonraki gelişme hızımız ise % 5,7 oldu. Bunun nedeni de istikrardır. Geçen yıl Türkiye’de 700 bin kişiye iş verildi. % 4’lük kalkınma 2011 yılından beri ilk defa gerçekleşti ve bunu önemsemek gerekir.

Türkiye’nin, birçok uluslar arası finans kurumunun tahminlerinin aksine %4 büyümesi son yıllarda uygulanan kalkınma hamlelerinin ekonominin kuralları ile örtüştüğünü gösteriyor. Son iki yıldır frene basıldığı için dış ticaret açığı azalmıştı ve bu gelişme hızı da olumsuzlukların azalacağına işaret sayılmalıdır. Yani ekonomi büyüyor, dış açık azalıyor ve yabancı yatırımcıların Türkiye’ye olan güvenleri artıyor.

Vali Zorluoğlu, Kredi Garanti Fonunun Elazığ’da şube açacağını söylemesi, hem siyasilerin iyi çalıştıklarına hem de Elazığ Valiliğinin Elazığ’ın sorunlarını ve beklentilerini merkeze taşımada ve sonuç almada başarılı olduklarını gösteriyor. Zaten ilgili Genel Müdür de yaptığı konuşma esnasında “Elazığ’a bu şubeyi Ömer Serdar’ın ısrarlı isteği sonucunda açtıklarını” ifade etmişti. Ayrıca merkezi idarenin de Elazığ’a sıcak baktığını gösteriyor. “Elazığ’dan dışarıya olan göçün önlenmesi gerekir” diyen Vali Zorluoğlu oldukça önemli bir probleme dikkat çekiyordu. Elazığ’da demografik yapının değişmesinin önüne geçilmelidir ve bunun da en iyi yolunun yeni iş alanlarının açılması ile yatırımların ciddi olarak teşvik edilmesidir.

Toplantıyı izlerken yan yana oturduğumuz ilimizin önemli iş adamlarından Ecmain Altıngök’ün “artık bu ülkede de bu şehirde de girişimci problemi yoktur. Yeter ki kamu üzerine düşeni yapsın” değerlendirmesi doğrusu bana çok sevimli geldi. Hem özgüven açısından hem de “iş bizden korksun” mantığının artık bizde yer ettiğini duymak doğrusu sevindirici geldi bana.

Netice itibariyle, bir sivil toplum kuruluşu olarak Elazığ ASKON şubesini ve onun üretken Başkanı A. Taylan Özdal’ı tebrik ediyorum. Vali Zorluoğlu’nu sivil toplum kuruluşuna gösterdiği ilgiyi ve heyecan katan tavrını da can-ı gönülden kutluyorum.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X