Advert
BELEDİYE BAŞKANI BASIN TOPLANTISI YAPTI
Nevzat ÜLGER

BELEDİYE BAŞKANI BASIN TOPLANTISI YAPTI

Bu içerik 2006 kez okundu.

          Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, göreve seçildiği 30 Mart 2014 tarihinden günümüze kadar geçen iki yıllık icraatlarını ve 2016 yılında yapacağı yeni projelerini anlattığı basın toplantısını 5 Nisan 2016 Salı günü, Kültür Park’ta verdiği kahvaltının ardından “Mamuratülaziz” salonunda kalabalık bir basın ordusu karşısında anlattı.

         Basın toplantısı yedi televizyon kanalı tarafından canlı olarak verildi. Dünyanın her yerinden izleyiciler tarafından tam üç saat Elazığ, Elazığ Belediyesi ve yaptıkları ile gelecekteki Elazığ’ın bazı kısımları izlendi. Başarılı bir basın toplantısı oldu doğrusu.

         Kültür Park, Hayır Çarşısı, Çöpten Elektrik Enerjisi Üretimi, sosyal belediyecilik kapsamında ücretsiz cenaze hizmeti, taziye evleri, mezarlıklar üzerinde yapılan düzenlemeler, Şehrin Stratejik Gürültü Haritası, Oto Galericiler Sitesi, Hayvan Hastanesi gibi projeler hemen göze çarpan önemli projeler oldu.

         Çöpten Elektrik Enerjisi Üreten tesisten yılda 10.000 konutun ihtiyacını karşılayacak 2 MW’lık elektrik elde ediliyor. Bu elektriğin de %35’lik kısmı da belediyeye kalıyor.

         Yapımına başlanan veya Mayıs ayı itibariyle start alacak olan projeler de doğrusu heyecan vericiydi. Bosna-Hersek Bulvarında yeni düzenleme, Çip Barajı Mesire alanı ve Zafran mesire Alanı, Şorşor Deresi Islahı ve yeni düzenleme, Kuzey İmar Yolu çalışması, Doğukent’e 1.000 kişilik kapalı spor salonu, ortak yapım olarak Harput’ta Diyanet Külliyesi, Kale Hamamı Restorasyonu, Hoca Hamamı Restorasyonu, Tabakhane Mescidi, Sarahatun Camii yanında Muvakkithane, eski mezar taşlarının okunması bu projelerden bazılarıydı.

         Zafran Mesire alanı 220.000 metre kare olup ihalesi Nisan 2016 da yapılacak ve 2017 yılında bitirilecek.

         Cip barajı Mesire alanı, 424.000 metre karelik bir alanı kaplamakta olup, ihalesi Nisan 2016’da yapılacak ve 2017 yılında bitirilecek. Hazırlık olsun ve piknik yapmaya gidenler olta ile balık tutsunlar diye Cip Barajına 100.000 balık salınmış, 100.000 balık da bu günlerde salınacak. Cip Baraj Gölü’nün ortalarına kadar yapılacak olan bir iskele ile aynı anda yüzlerce insanın balık yakalaması mümkün olacaktır.

         Bosna-Hersek Bulvarının yapımına başlanmış olup 160 günde bitirilmesi planlanmaktadır. Ayrıca bu bulvar üzerinde şehrimizde ilk defa yürüyen merdivenle hizmet verecek olan üst geçit yapılacaktır.

         İkisi tamamlanmış, diğerleri de yapılacak olan “Kapalı Semt Pazar yerleri yapıldıkça, ses ve görüntü kirliliği yapan eski semt pazarları yavaş yavaş bu mekanlara taşınacak.

         Sayılan bu projelerden Kültür Park, Hayır Çarşısı ve Hayvan Hastanesi projeleri, dünya belediyeleri arasında ilk sıraya oturarak derece almışlardır. Keza Zafran ve Cip Barajı mesire alanlarının da bitmesi durumunda aynı şekilde dereceye girecekleri imajını hemen alıyorsunuz işin doğrusu.

         Oto Galericiler Sitesi yanında yapılacak olan 6.000 metre karelik “Açık 2. El Oto Pazarı” da bir boşluğu dolduracaktır kanaatimce.

         Kentsel dönüşümü gerçekleştirilecek olan Cumhuriyet, Sürsürü, Aksaray, Kesrik, Salıbaba, Gümüşkavak ve Zafran Mahallelerinin şehre katacağı güzellik bir başka olur hakikaten.

         Hamzabey Barajı %80 itibariyle tamamlanmış durumdadır. Yakın bir tarihte şehrin içme suyu ihtiyacını karşılamak için akmaya başlayacaktır. Ayrıca bu barajın suyundan Akçakiraz, Molla Kent, Yurtbaşı gibi belediyeler de bu sudan istifade edecekler.

         Bu günkü yazımızı Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz’ın Elazığspor’la ilgili düşünceleriyle bitirelim: “Öncelikle Elazığspor bir marka değerdir. Elazığ’da yaşayan hiç kimse ve özellikle Elazığ Belediyesi, Elazığspor olayının dışında değildir. Elazığspor kesinlikle birkaç isimle anılmamalıdır. Çünkü şehir için ortak bir konudur. Elazığspor günübirlik organizasyonlarla yürütülemez. Sağlam bir alt yapıya ihtiyacı vardır. Başkanının istifa ettiğine dair kendisinin beyanı dışında her hangi bir işlem tarafımızdan bilinmemektedir.”

         Basın toplantısı gerek organize ediliş şekli olarak, gerekse sunum olarak çok başarılıydı Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz’ı tebrik ediyorum.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X