Advert
İSLAM İŞBİRLİĞİ TEŞKİLATI (İİT) TOPLANTISI
Nevzat ÜLGER

İSLAM İŞBİRLİĞİ TEŞKİLATI (İİT) TOPLANTISI

Bu içerik 1948 kez okundu.

          İslam coğrafyasında bulunan kendisini İslam olarak tanımlayan 56 devletin liderlerinin bir kısmı Cumhurbaşkanı seviyesinde, bir kısmı Başbakan, bir kısmı da bakan seviyesinde İstanbul’daki “13. İslam Zirvesi”ne katılırken, iki devlet de gözlemci statüsünde katıldı.

         Bu teşkilat BM teşkilatından sonra dünyanın en büyük teşkilatıdır. Dünya nüfusunun dörtte birini temsil ederken, Batı ve Batıcılar bu toplantıdan ileri derecede rahatsız oldular. İİT 1969 doğumludur. 47 yıllık geçmişi var. Ama bu yılki toplantı bir başka doğrusu.

         Toplantıda Cumhurbaşkanı önemli vurgular yaptı:

         -Müslümanlar olarak üstesinden gelmemiz gereken sorunların başında mezhepçilik fitnesi geliyor, ırkçılık fitnesi geliyor, terör fitnesi geliyor.

         -Peygamberin veda hutbesinde ifade ettiği gibi “Müslüman Müslümanın kardeşidir. Bir Müslümana kardeşinin kanı da malı da helal olmaz.”.

         -İİT’de bir kadın konseyi olmalı.

         -Ortak bir Kızılay oluşturalım.

         -Kendi tahkim sistemimizi oluşturalım, küresel ekonominin işleyişinde önemli rolü olan tahkim sistemini Müslümanlar arasında da oluşturmalıyız.

         -Terör örgütlerinin ismi ve faaliyet alanları neresi olursa olsun tamamı İslam ve Müslümanların düşmanıdır.

         -BM’nin mutlaka reforma edilmesi şarttır. BM Güvenlik Konseyi’nde geçici üyelikle etkin olunmaz olmaz. Kendi yapısı adil olmayan bir teşkilat adaleti tesis edemez. Nüfus olarak da meseleyi alsanız, dini dağılımı esas alsanız güvenlik konseyinde bir Müslüman ülkenin bulunması şarttır.

         İslam ülkeleri arasında oluşturmayı karara bağladıkları “İslam İnterpol”ü, terör ve teröristler için adeta bir ölüm fermanıdır.

         Başbakan Ahmet Davutoğlu; “Dünyanın en jeopolitik bölgesinde bulunuyoruz ama etkinliğimiz önemimizi yansıtmıyor. İslamofobiye karşı sesimizi yükseltelim.”

         Bu toplantı vesilesiyle gördük ki Türkiye hem akıl üretiyor hem de tarih yazıcı rolünü yerine getirerek önemli bir yönlendirme yapıyor. Bu bölgede ve bu ülkede Batı’nın oynadığı bu vekalet savaşını bedel ödeyerek bastıracak ve “kaybetmeyeceğiz.”

         Biz de hala Batı aşığı ahmaklar var. Bu durum bazılarında olayı kavrayamamaktan ileri geliyor ama önemli bir kitlede bu durumun esas nedeni, açıkça söyleyemedikleri bir İslam düşmanlığından ileri geliyor.

         İİT toplantısı vesilesiyle artık dünya Türkiye’nin önemini iyice fark etti. Gerek Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın söylev ve davranışları, gerekse Başbakan Davutoğlu’nun söylev ve davranışları düşman çatlatırken, İslam coğrafyasındaki her Müslümanı mutlu ediyor.

         İnsan da devletler de düştükleri yerden kalkarlar. Osmanlı’yı parçalayıp yutmak için İslam’dan uzaklaşmayı ve ırkçılığı körüklemişlerdi Şimdi bu toplantı vesilesiyle amaçlanan hedef; İslam birliği, ırkçılığı reddetmek, mezhepçiliği dışlamak esası üzerine bina ediliyor.

         Müslümanları silikleştirmek için 150 yıldır mücadele edenlerin oyununu artık yalnız entelektüel bir kitle değil, tüm Müslümanlar rahatlıkla fark ediyor. Fark etmemek için kafasını kuma gömüp bir yerlerini açıkta bırakanlar bu işi anlamayacaklarmış, ne gam! Onlar zaten Batı’nın distürübütörleridir. Yüzde ile çalışıyorlar. Onlar için tek kutsal şeyleri paraları ile halen yaşamakta oldukları sefahat hayatlarıdır.

         Bir milyar yedi yüz milyon nüfusu ile İslam dünyası ayağa kalkacaktır inşallah. Çünkü inanıyorlar. Ve Türkiye’yi yönetenler iltifatı hak ediyor.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Gazi Caddesi'nde Korku Dolu Anlar Yaşandı
Gazi Caddesi'nde Korku Dolu Anlar Yaşandı