Advert
DA VİNCİ’nin YERİNE HEYSEM
Nevzat ÜLGER

DA VİNCİ’nin YERİNE HEYSEM

Bu içerik 2217 kez okundu.

          Tekrar gibi olmasın ama bilim tarihini önce Müslümanlar yazmadıkları için, adeti vechiyle Batı güzelliklerin tamamını kendisine mal ederek Müslüman bilim adamlarını görmezlikten geldi. Hatta daha da ileri giderek Batı için hakikaten “karanlık”, İslam dünyası için altın çağ olan “Orta Çağ”ı bütün dünyaya teşmil etti. Halbuki ne birinci konuda ne de ikinci konuda Batı doğru söylemiyordu.

         Günümüz dünyasında, atomla alâkalı ilk çalışmaların İngiliz fizikçi John Dalton (1766–1844) tarafından yapıldığı, uranyumun çekirdeğinin parçalanabileceği fikrinin de Alman fizikçi Otto Hahn (1779–1868) tarafından ortaya atıldığı fikri yaygındır. Hâlbuki onlardan 1000 yıl önce yaşamış ve dönemin en büyük ilim merkezlerinden Harran Üniversitesi’nde Müslüman kimyacı Câbir Bin Hayyan’ın (721–815) aşağıdaki sözleri asrımızın ilim adamlarını dahi hayrete düşürecek mahiyettedir:  “Maddenin en küçük parçası olan ‘cüz-ü la yetecezza’da (parçalanma kabul etmeyen en küçük parça-atom) yoğun bir enerji vardır. Yunan bilginlerinin iddia ettiği gibi onun parçalanamayacağı söylenemez. Aksine parçalanabilir ve parçalanınca da öylesine bir güç ortaya çıkar ki, bu güç Bağdat’ın altını üstüne getirebilir. Bu, Allah’ın bir kudret nişanıdır.”

         İslam dünyasında yetişen bilim adamlarından Cabir Bin Hayyan, 'Kimyasal maddeleri, uçucu maddeler, uçucu olmayan maddeler, yanmayan maddeler ve madenler' olarak dört grupta toplamıştır. Cabir Bin Hayyan'ın bu çalışması, modern kimyanın kurucusu olarak bilinen Lavoisier'e öncülük etmiştir. Fotoğrafçılık Hayyan’a çok şey borçludur.

         980 – 1037 yılları arasında yaşayan İbni Sina (Avrupa ona Avisenna diyor), doktorların sultanı olarak tanıtılıyor. Eserleri Avrupa üniversitelerinde 600 sene temel kitap olarak okutulan Sina, hastalık yayan küçük organizmalara ilişkin araştırmaları, cıva ile tedaviyi bulması, Pastor' e ışık tutması, ilaç bilimi konusundaki uzmanlığı, dış belirtilere dayanarak teşhis koyması, botanik ve zooloji konusunda ortaya koyduğu eserleriyle hâlâ gündemde kalmaya devam ediyor.

Heysem için optik ilminin ve modern tecrübi fiziğin kurucusu; İbn-i Sina için hekimlerin üstadı; El-Cezeri için modern mühendisliğin ve otomatik kontrol ilminin kurucusu denmelidir. Bu gün bilinen şekliyle Samanyolu kümesini ilk tarif eden İbn el Heysem’dir. Keza Da Vinci’nin Cezeri’nin bir izdüşümü olduğu gözden uzak tutulmaya çalışıyor.

Uluğ Bey için 15. yüzyılın astronomu; Mimar Sinan için mimarların üstadı; Piri Reis için dünyanın en büyük denizcisi; Râzi için Avrupa’da ders veren kimyager denmekte, diğer âlimler için de çeşitli güzel tâbirler kullanılmaktadır. 

Ayrıca Milletler arası Astronomi Birliği 1950’de aldığı bir karara istinaden Ay yüzeyinde bulunan kraterlere (Ay çukuru) bilime önemli katkıları olmuş ilim adamlarının isimlerini vermiştir. Bunlar arasında Müslüman ilim adamlarından Sâbit bin Kurra, Ebu’l-Vefa, Uluğ Bey, Ali Kuşçu, Câbir Bin Hayyan, İbn-i Heysem, Biruni, İbn-i Sina, Nasiruddin Tusi, El-Battâni, El-Fargani, Bitruci, El-Zerkavi ve Es-Sûfi’nin isimleri de yer almaktadır.

         50’den fazla cihazın kullanım esaslarını, yararlanma olanaklarını çizimlerle gösterdiği bu olağanüstü kitapta Cezerî, “Tatbikata çevrilmeyen her teknik ilmin, doğru ile yanlış arasında kalacağını” söyler.

         Doğu'daki bilim, daha ziyade Endülüs yoluyla Avrupa’ya gitti. Keza İtalya da Doğu biliminin Avrupa’ya giriş yaptığı noktalardan. Yani Da Vinci’nin elindeki kitabın kaynağını hiç açıklamadı. Batılı bilim adamlarında bu bilim ahlakı yok.

         Durmuş Çalışkan ve oğlu, “Cezeri’nin Olağanüstü Makinaları” isimli bir kitap yayınladılar. Bu kitapla Da Vinci’nin yerine Cezeri oturtulmaktadır. Bu anlamda üniversitelerimiz biraz korkak davranıyor. Üniversite mensubu olmayan ilim adamlarına çok iş düşüyor. (bilim, ilmin resmi olanına deniyor)

         Fuat Sezgin’i tanımayanlar lütfen hiç olmazsa internetten bir araştırsınlar.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X