Advert
PARTİLİ CUMHURBAŞKANLIĞI DÖNEMİ
Nevzat ÜLGER

PARTİLİ CUMHURBAŞKANLIĞI DÖNEMİ

Bu içerik 1939 kez okundu.

           Bizde hiçbir zaman bir parlamenter sistem olmadı. Sadece liderler sistemi oldu. Şimdi fazla olmasa da bir sistem değişikliği olacak ancak bu değişiklik asla bir rejim değişikliği demek değildir.

         Türkiye’de çok partili hayata geçtikten sonra kurulan hükümetleri iki kolda toplamak mümkündür. Bu koldan birini; İnönü-Bayar-Demirel-Ecevit-yılmaz-Çiller ve ihtilalciler temsil ederken, ikinci kolu; Menderes-Özal-Erbakan-Erdoğan-Davutoğlu temsil etmişlerdir.

         AK Parti’nin 22 Mayıs 2016 günü yapılan 2. Olağanüstü Büyük Kongresinde AK Parti Genel Başkanı seçilen Binali Yıldırım da ikinci kolu devam ettiren bir Başbakan olacaktır. Çünkü Davutoğlu nasıl R. T. Erdoğan çizgisinde gittiyse Yıldırım’ın da aynı doğrultuda gideceğine ilişkin hem parti yetkililerinin hem de Yıldırım’ın açıklamaları bunu gösteriyor.

         İkinci kolu temsil edenlerin dönemi hep kalkınmacı, gelişmeci ve sosyal adaletçi olmuştur. 1950-57, 1983-89, 1996-97 ve 2002-2016 yılları hep ilerleyen bir Türkiye’yi işaret ediyor.

         Türkiye 2003 yılında “1Mart Tezkeresi”ni reddederken, “One Minut” çıkışını yaparken, “IMF”ye hayır derken hep kendine dünyada yeni bir kulvar açıyordu. Tabi bu arada 154 milyar dolara çıkan ihracat rakamı ile 2015 yılının ihracatının ilk beş kaleminin otomotiv, beyaz eşya, demir-çelik, elektrik-elektronik ve tekstil olması da kalkınan Türkiye’yi işaret ediyor elbette. İhracattaki artışı sağlayan Türkiye dünyada yeni pazarlar bulmayı başarırken, esas başardığı şey ise; “Dünyada pozitif olarak dikkate alınmayı sağlamak” olmuştur. Dikkat edilirse AK Parti iktidarına kadar Türkiye hep Yunanistan’la kıyas edilirken, AK Parti iktidarından sonra Yunanistan ve benzeri ülkelerle artık kıyas edilemez olmuştu. Bu başarı hakikaten AK Parti kadrolarıyla sağlanmıştır.

         Türkiye’nin önünde biriken iç ve dış yığınla problem çözüme kavuşturulmuş, sanayide, sağlıkta finans sektöründe ve din ve vicdan özgürlüğü konusunda çok mesafe alınmıştır. Kalkınma ve gelişme yeni dönemde de devam edecek ve belki de gelirin adil dağılımı noktasındaki iyileştirmeler rahatlık verici bir duruma gelecektir. Çünkü bu kadrolar içinde bulunan insanların kahir ekseriyeti toplumun alt gelir gurubundan gelmedir. Hem geldikleri sosyal guruptan dolayı hem de mensup oldukları dini anlayışları yokluğun ve yoksulun halini çok rahat anlayabilecekleri bir vasat oluşturmaktadır.

         Birincilerin dönemlerinde devletin esneme kabiliyeti yok sınırında kullanıldığından, değişim isteyen toplumla uyum sağlayamamışlardır. Değişimden yana olanlarla vesayetten yana olanların kavga nedeni buydu. Birinciler için asıl olan kendi ideolojileri olmuştur hep. Bu nedenle de bunların dönemlerinde ciddi manada halk-devlet kaynaşması olgun manada gerçekleştirilememiştir. Bunların içinde en toleranslısı olan Demirel ancak “Kur’an'daki 232 ahkam ayetini çıkaralım” demeyi çok rahat ifade edebilmiştir.. Yani din de devletin, hüküm de devletin, bunun dışında başka hüküm sahibi yok demek istemiştir herhalde. Siyasetçi-Müteahhit-Bürokrat üçlüsü birincilerin döneminde en güçlü gurup olduğundan mevzuatlar bunların istedikleri gibi gerçekleşmiştir genellikle.

         Buna karşılık ikinci gurup içinde yer alan bu günkü iktidarın 2002 yılından bu yana görev yapan her kademedeki mensuplarının % 95’i 1950 ve daha sonra dünyaya gelenlerden oluşuyor. Bu kadrolar 68 kuşağı denilen ekol mensupları değil, genellikle kendilerine muhafazakar denilen kesime ait insanlar. Erdoğan 1954 doğumlu, Gül 1950, Babacan 1967, Davutoğlu 1959 ve Yıldırım 1955 doğumlu.

         Teröre ve her türlü iç ve dış baskıya rağmen ayağa kaldırılan bu ülkenin, bize ait bir medeniyetin inşasında emeği geçenlere selam olsun. Güçlü ülkeleri güçlü liderler yönetebilir. Yeni Başbakana başarılar diliyorum.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X