Advert
RAMAZAN VE ORUÇ
Nevzat ÜLGER

RAMAZAN VE ORUÇ

Bu içerik 2004 kez okundu.

 Ramazan ayı, biz Müslümanlar için oldukça önemli bir aydır. Çünkü bu ayda İslam olmanın şartlarından biri olan oruç ibadetini yerine getiririz. Aynı zamanda da toplumsal yardımlaşmanın çokça yapıldığına şahit oluruz. “Zekat, zenginin borcu, fakirin alacağıdır” ilkesi genellikle bu ayda yerine getirilir. Fitre bu ayda ödenir. Bunlar mali ibadetlerdir ve mecburidir.

         Bu ayda Kuran-ı Kerim nazil olmuştur. Bu ay içerisinde bulunan Kadir Gecesi’nin 84 yıllık bir süreden daha hayırlı olduğunu Allah Kuran-ı Kerim’de bizzat söylüyor. Nasıl ki belli yıldönümlerinde insanlar kutlama yapar ve sevdikleriyle hediye alışverişinde bulunur, önemli hediyelere vesile yaparlarsa; Kuran-ı Kerim’in inzal yıldönümü olan Kadir Gecesi’nde de Allah kullarına bire bin, belki otuz bin verecektir. Karşılığında da kulluğumuzu ispat sadedinde bizden midemize, gözümüze, kulağımıza, hayalimize ve kalbimize oruç tutturmamızı emrediyor. Burada en büyük üretim merkezi mide olduğu için, mide ıslah olursa, diğer aza ve cevarihler de ona uyarlar.

         Ramazan ayı Kuran ayıdır. Bu ayda suçlar azalır, iyilikler çoğalır. Hastalık oranları ile hasta sayılarının da % 50 azaldığını söylüyor istatistikler.

         Bu aya biraz da Bediüzzaman’ın penceresinden bakalım isterseniz:

          Bir lokanta da yemekleri servis edene bahşiş, lokanta sahibine de ücretini öderiz. Ama bunların sadece birer tablacı hükmünde olduğunu düşünüp esas nimet sahibini unutmak olmaz. Nimetin esas sahibi de bizden yalnız hamd ve şükür istiyor. Mesele uyanık olmak veya olmamakla ilgili.

         Ramazan-ı şerif; adeta ahret hayatı için, gayet karlı bir pazardır. Ahiret hayatı için oldukça verimli bir ortam ve zaman dilimidir. Nisan yağmuru tabiat için neyse, Ramazan ayı da ameller için odur. Yaşadığımız bu kısa dünya hayatında, baki bir ömür yaşayacağımız ahret hayatı için çok karlı bir ticaret ortamıdır. Ramazan ayında sevabın karşılığı bire bindir.

         Ramazan ayı, insandaki firavunluk cephesine darbe vurur. Oruç, insana acziyetini bildirerek ona kul olduğunu hakkel yakin gösterir. Hani hadisin rivayeti var ya: Cenab-ı hak nefse demiş ki “ben neyim, sen nesin?” Nefis de,  “ben benim, sen sensin” demiş. Ateşe atmış ama nefis yine “ben benim, sen sensin” demiş. Sonra açlık ile azap edince nefis, “Ben mahlukum, sen KHaliksin” demiş. Sufiler de riyazette, az yemek, az konuşmak ve az uyumakla nefis terbiyesine başlarmış. Midenin ıslahı demek ki ne kadar önemli bir olay? Çünkü onunla ilgili olan çok organ var.

         Bu sene Ramazan orucunu günde 17 saat olarak tutacağız. Bu normal zamanlarda kolay kolay tahammül edemeyeceğimiz bir durum olmasına rağmen, Ramazan’da büyük bir sabırla ve bir kulluk bilinciyle oruç tutuyoruz.

         İnsanlar içinde erenler saklıdır. Bakmayın ben veliyim diye kendini pazarlayanlara. Erenler saklı, Cuma gününde duaların müstecap olacağı zaman saklı, ramazan içerisinde Kadir Gecesi saklı vb. adam güzel söylemiş; “ aramakla bulunmaz ama bulanlar da arayanlardır.” “Zikredenlerle etmeyenler; diri ile ölü gibidir.” Seyyit Nizamoğlu güzel bir beytinde ;

         “Bu aşk bahr-ı ummandır buna haddi kenar olmaz

         Delilim sırrı Kuran’dır bunu bilende ar olmaz.” diyor.

         Söylenenler de Kuran’a uymayan olursa dikkate alma. Ama söz kuranı ise onu ciddiye al.

         NOT: Bütün Müslümanların Ramazan ayını tebrik ediyor, alem-i İslam’ın kurtuluşuna vesile olmasını Allah’tan niyaz ediyorum.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X