Kategorilenmemiş
Giriş Tarihi : 30-07-2018 10:56   Güncelleme : 30-07-2018 10:56

YILMAZ: KADINLAR HEP BİR ADIM ÖNDE!

YILMAZ:  KADINLAR HEP BİR ADIM ÖNDE!

“PROJELERİN DEĞERLENDİRİLMESİ NOKTASINDA KADIN GİRİŞİMCİLER ÇOK AVANTAJLI” DİYEN TKDK İL KOORDİNATÖRÜ YILMAZ:

KADINLAR HEP BİR ADIM ÖNDE!

Yılmaz, “TKDK kadın girişimcilere pozitif ayrımcılık uyguluyor. Uygulanan kriterler noktasında kadın girişimciler diğer girişimcilerden 100 puan üzerinden 10 puan önde başlamış oluyor. Kadın girişimci 40 yaşın altında ise ekstradan projesine % 5 hibe ilave destek veriliyor” dedi.

Neslihan ÇARIKÇI Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu İl Koordinatörlüğü, Elazığ'ın potansiyeline katkı sağlayacak projelerle yatırımlara ve yatırımcılara destek vermeye devam ediyor.

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu İl Koordinatörü İbrahim Sertaç Yılmaz, gün geçtikçe vatandaşların hem kurumlarını tanıdığını hem de kurumlarına olan ilginin arttığını ifade ederek özellikle kadın girişimcilerin diğer girişimcilerden daha avantajlı olduğunu söyledi.

Kadın girişimcilerin projelerin değerlendirilmesi noktasında ilk olarak 10 puan avantajlı başladıklarını söyleyen Yılmaz, “Kurumun bilinirliği arttığından dolayı vatandaşlarımız çok fazla teveccüh gösteriyorlar. Özellikle projelerin sıralanmasında birtakım kriterlerimiz var. Bize başvuru sahibi kadın girişimci olduğu zaman her zaman diğer projelerden 10 puan önde başlıyor. Böyle olunca sizin projeleriniz önde oluyor. Böyle bir sıralama kriteri oluyor. Proje çok güzel hazırlanmış bir proje olabilir. Elazığ için önemli bir proje olabilir ama sıralamada projenin bizim açımızdan hiçbir değeri kalmıyor” diye kaydetti.

Kadın girişimcilerin bir adım önde başladığını aktaran Yılmaz, “IPARD 1 döneminde bütçemiz çok iyiydi. Ama kurumun bilinirliği çok iyi olmadığından dolayı Türkiye genelinde projeler az sayıda geliyordu ve her proje kabul ediliyordu. IPARD 2’ye baktığımızda bütçemiz yine çok iyi, kurumun bilinilirliği arttıkça bu kez başvuru sayısı çok arttı. IPARD 2’nin 1. Çağrı döneminde ayrılan bütçenin 9 katı kadar proje geldi. Bu da demek oluyor ki 9 projenin 1 tanesi kabul edilecek. Aslında hep var olan ama uygulanmayan sıralama kriterlerio dönemde devreye girdi. Bu noktada kadın girişimcilere pozitif ayrımcılık durumu söz konusu oldu. Kadın girişimciler diğer girişimcilerden 100 puan üzerinden 10 puan önde başlamış oluyor. Kadın girişimci 40 yaşın altında ise ekstradan projesine % 5 hibe ilave destek veriliyor” dedi. 

Kadın girişimciye verilen 10 puanın proje sıralamasını ciddi oranda etkilediğini ifade eden Yılmaz, “IPARD 2 döneminde ayrılan bütçenin 9 katı kadar proje geldiği zaman 60 puanlı projeler desteklenmek üzere seçildi. 50 puanlı projeler seçilmedi. 50 puanlı projeler 40 yaş altı kadın girişimciye ait olsaydı ekstradan bir 10 puan eklenerek seçilecekti. O nedenle kadın yatırımcılarımızın projelerini getirmesi çok önemli. Çünkü kadın girişimciler hep bir adım önde” diye konuştu.

Yılmaz, projenin il koordinatörü tarafından onay almasının bir anlam ifade etmediğini belirterek, “Çok fazla proje geldiği zaman projelerde bir sıralama kriterine göre sıralama yapılıyor. Bu projenin geçmesi anlamına ya da her şey hazır sadece imzalar atılacak anlamına gelmiyor. 42 ilden gelen projeler genel merkezde bir havuzda toplanıyor sıfır puana kadar bir sıralama kriteri yapılıyor. Ayrılan bütçeye göre sıralama yapılıyor” ifadelerini kullandı.