YEREL
Giriş Tarihi : 16-10-2018 09:24   Güncelleme : 16-10-2018 09:24

TKDK destekli işletmenin açılışı yapıldı

TKDK destekli işletmenin açılışı yapıldı

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, bir dizi programlara katılmak üzere geldiği Elazığ’da TKDK destekleriyle hizmet verecek olan Şekerci Ahmet Efendi Tesisi'nin açılış törenine katıldı.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, bir dizi programa katılmak üzere Elazığ’a geldi. Organize Sanayi Bölgesi'nde TKDK destekleriyle kurulan Şekerci Ahmet Efendi Tesisi'nin açılış törenine katılan Bakan Pakdemirli, açılışın ardından tesisi gezdi.

Vali Çetin Oktay Kaldırım, milletvekilleri, kurum müdürleri ve STK temsilcilerinin de katıldığı açılış töreninde TKDK Başkanı Hakan Kalender ve TKDK İl Koordinatör Vekili İbrahim Sertaç Yılmaz, Bakan Pakdemirli’ye işletme hakkında bilgi verdi. Açılışın ardından Bakan Pakdemirli ve beraberindekiler yöresel ürün yapımını inceledi.

Elazığ’ın yöresel ürün kapasitesinin bilincinde olarak bu tür işletmelere çok daha fazla destek vermeyi arzuladıklarını belirten TKDK İl Koordinatör Vekili Yılmaz, “Bu tesisimiz Nurdane Turan isimli bir bayan girişimciye ait. Burada günde 2 tona yakın orcik, orcik şekeri, pestil, badem şekeri ve lokma gibi yöresel ürün hazırlanıyor. 1 milyon 310 bin lira yatırım tutarındaki bu tesise TKDK olarak 823 bin lira hibe desteği sağladık. Yani yatırıma TKDK tarafından yaklaşık yüzde 65 hibe verildi. Elazığ, Ankara, İstanbul, İzmir gibi şehirlere ihraç edilen yöresel ürünlerin önümüzdeki dönemde yurt dışına da ihraç edilmesi planlanıyor. Şehrin ekonomisine ve istihdamına katkı sağlayacak olan bu yatırımın ilimize ve ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyorum” diyerek katılımcılara teşekkür etti.