YEREL
Giriş Tarihi : 01-02-2019 12:43   Güncelleme : 01-02-2019 12:43

Elazığ’da, Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Bireysel Sulama Sistemlerinin Desteklenmesi Hakkında 2017/48 sayılı Tebliğ kapsamında sulama sistemleri alanında faaliyet gösteren firmalara bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Toplantıya İl Tarım ve Orman Müdürü Turan Karahan, Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürü Fuat Kerti, özel sektörde çalışan ziraat mühendisleri, danışman ve tedarikçi firmalar ile İl Proje Yürütme Birimi'nde görevli teknik elemanlar katıldı.

Firma yetkililerinin katıldığı toplantıda İl Müdürlüğü yetkilileri tarafından basınçlı sulama sistemlerinin faydaları ve hibe programının kapsamı hakkında bilgi verilerek üreticilerin soruları cevaplandırıldı. İl Tarım ve Orman Müdürü Karahan,  yaptığı konuşmada, tarımsal sulamanın daha etkin, verimli ve sürdürülebilir bir şekilde kullanımının üreticilere ait tarımsal sulamaların basınçlı sulama sistemlerine dönüşümleri ile sağlanabileceğini vurgulayarak; bu amaçla Bakanlığımızca Kırsal Kalkınma Yatırımlarını Desteklenmesi Projesi kapsamında sulama sistemi kurmak isteyen üreticilere yüzde 50 hibe desteği sağlandığını belirterek, “Elazığ´daki üreticilerin bu desteklemeden en üst seviyede faydalanması için eğitim toplantıları düzenledik. Başvurular 1 Mart 2019 tarihi mesai bitiminde sona erecektir. Başvurular İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’ne şahsen yapılacaktır. Başvuruda, yetkili ziraat mühendisi tarafından hazırlanacak Sulama Projesi İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’ne teslim edilecektir. Proje konuları; Tarla içi damla sulama sistemi kurulması, tarla içi yağmurlama sulama sistemi kurulması, tarla içi yüzey altı damla sulama sistemi kurulması, tarla içi mikro yağmurlama sulama sistemi kurulması, lineer veya center pivot sulama sistemi kurulması, tamburlu sulama sistemi kurulması, güneş enerjili sulama sistemi kurulması konularında olacaktır. Bakanlık tarafından oluşturulan güncel Çiftçi Kayıt Sistemi'ne (ÇKS) kayıtlı olan ve su kaynağına ilişkin gerekli izin belgelerine sahip olan başvuru sahipleri, belirlenen yatırım konularına başvuruda bulunabilir” dedi.

Toplantı, İl Proje Yürütme Birimi'nde görevli ziraat mühendisi Sena Metin tarafından tebliğ ve uygulama rehberinin anlatıldığı sunum uygulanması ile ilgili sunum ve soru cevap kısmı ile sona erdi. Bülten Haber