Kategorilenmemiş
Giriş Tarihi : 02-07-2014 17:49   Güncelleme : 02-07-2014 17:49

RAMAZAN'A ÖZEL DAMLA BADEM ŞEKERİ

Osmanlı'dan günümüze kadar gelen badem şekeri Elazığ'da Ramazan ayında ayrı bir önem taşıyor. Bir kuruyemişçinin normal zamanda ayda 200 ile 300 kilo civarında sattığı badem şekeri satışı, Ramazan ayında tavan yapıyor ve bu ayda yaklaşık 5 ton satılıyor.

RAMAZAN'A ÖZEL DAMLA BADEM ŞEKERİ

Kendilerinin organik olarak ürettiği badem şekerinin 11 ayda 2 ton civarında ve Ramazan ayında ise 4-5 ton civarında satıldığını belirten kuruyemiş imalatçısı Umur Buluç, damla damla emek harcadıkları badem şekerinin 30 kilosunu 2,5 saatte ürettiklerini söyledi. Türkiye'nin hemen hemen her yerinde üretilen badem şekerinin Elazığ için Ramazan ayında ayrı bir öneme sahip olduğunu kaydeden Buluç, satışların bu ayda normal aylara oranla kat kat arttığını ifade etti. Normal bir ayda 200 ile 300 kilo civarında badem şekeri tüketildiğini belirten imalatçı Umur Buluç, Ramazan ayında bu satışın aylık 5 tona ulaştığını söyledi. Kan şekerini dengelemesiyle bilinen ve Osmanlı'dan günümüze gelen badem şekeri, Elazığ'da iftardan sahura kadar herkes tarafından tüketiliyor. 

Buluç, "Badem şekeri Osmanlı'dan bu tarafa günümüze kadar geldi. Bugün Ramazan'da sofralarımızı süsleyen bir gelenek haline geldi. Badem ile şekeri birleştirerek böyle bir lezzeti insanlara tattırmaktan onur duyuyoruz. Organik yapılması bizim için daha güzel. Günümüzde katkısız bir şekilde üretmeyi başarı olarak sayıyoruz. Bademi kavurduktan sonra kazana alıyoruz. 2,5 saat boyunca şerbeti damla damla işliyoruz. Ayarını kaçırdığınız zaman bir birine yapışır, bir de o lezzeti tutturmak ustalık gerektirir. 2,5 saatte 30 kiloya yakın badem şekeri üretiyoruz. 11 ayda sattığımız badem şekerini bir ayda Ramazan ayında satabiliyoruz. Ramazan'da büyük bir talep var. Ayda 200 ile 300 kilo satarken, sadece Ramazan'da 4 veya 5 ton satabiliyoruz. Badem şekeri iftarlarda ve sahurlarda bulunduğu gibi hem eğlencelik hem de hediyelik olarak ikram ediliyor" dedi.