YEREL
Giriş Tarihi : 25-04-2019 10:24   Güncelleme : 25-04-2019 11:14

HABERKENT HABER MERKEZİ / Hakkari’de şehit düşen Yener Kırıkçı’nın cenaze törenine katılan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu provokatörler tarafından saldırıya uğramıştı. CHP Genel Başkanı'na yapılan saldırı sonrasında Elazığ İl Gençlik ve Spor Müdürlüğü’nde Şube Müdürü olarak görev yapan Abdulsamet Eren’in sosyal medya hesabından, “HDP’den ittifak yapacaksın, sonra şehit cenazesine gideceksin, Al sana İttifak" yorumuyla provokasyona açık olan paylaşımını Elazığ’da siyasiler sert bir dille eleştirerek şube müdürü hakkında soruşturma başlatılmasını talep ettiler.

KAPLAN: BU KİŞİ DEVLET MEMURU OLDUĞUNU UNUTMUŞ!

Elazığ İl Gençlik Spor Müdürlüğü'nde Şube Müdürü olarak görev yapan Abdulsamet Eren’in yapmış olduğu bu paylaşımın son derece çirkin olduğunu dile getiren CHP İl Başkanı Zeki Kaplan, ”Her dönem olduğu gibi bu dönem de ülkemizde siyasi cinayetler işleyecek şekilde provokatör eylemler peşinde olan kişiler çıkabilir. Bunların bir tanesi de 21 Nisan’da Hakkâri’de şehit düşen Yener Kırıkçı askerimizin cenazesine katılan Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’na yapılan saldırıdır. Bu saldırı sıradan bir saldırı değildir. Bunun arkasında bir terör grubu mu var ya da bazı terör grupları tarafından mı organize edildi, araştırılmasını istiyoruz. Çünkü bu sıradan bir protesto değil bu bir linç girişimidir. Biz bu senaryoları yıllar önce yaşadık. Allah bir daha o günleri geri getirmesin. Böyle bir tehlike sonrasında artık daha dikkatli bir dil kullanılması gerekilirken bu sefer de 657’ye tabi bir devlet memurunun Genel Başkanımızla ilgili böyle çirkin bir paylaşım yapması talihsizliktir. Bu paylaşımı yapan kişi öncelikle kendisinin bir devlet memuru olduğunu unutmuş sanırım. Devlet memurlarının kendi düşünceleri olabilir. Ama bunları dost masasında menfi ya da müspet bir şekilde ifade edebilirler. Lakin bunu yazıya döküp kamuoyunu yönlendirecek ve huzursuz edecek bu tür eylemlere girişmek suçtur" dedi.

‘SORUŞTURMA AÇILMASINI TALEP EDİYORUZ’

Abdulsamet Eren hakkında derhal soruşturma açılmasını talep eden Kaplan, ”İl Gençlik ve Spor Müdürlüğü’nde şube müdürü olan Abdulsamet Eren hakkında gerek çalıştığı kurumun gerekse Elazığ Valiliği'nin derhal soruşturma açmasını talep ediyoruz. Bu kardeşimizin görevi şehrinde gençleri kötü alışkanlıklardan kurtaracak projeler üretmek ve onlara yardımcı olmaktır, spor sahaları açmaktır, gençlik aktivitelerini geliştirmektir. Bu arkadaşımızın görevi Kemal Kılıçdaroğlu’nu eleştirmek değildir. Hele hele paylaşımda Kemal Kılıçdaroğlu’nu PKK terör örgütüyle ilişkilendirmek de onun haddi değildir. Oraya gelmeden önce şunu düşünmesi lazım; bundan önce bir çözüm süreci vardı. Oslo’da görüşmeler yapılması, Dolmabahçe mutabakatı, İmralı’ya devlet görevlilerin gidip gelmesi, Habur’da çadır mahkemeleri kurarak yargılamaların yapılması bununla birlikte Abdullah Öcalan’ın mektubunun okunması gibi olaylar yaşandı bu ülkede. Eğer iş birliği ittifak deniliyorsa önce bunları değerlendirmek lazım" diye konuştu.

HACIBEKİROĞLU: HDP İLE BİR SİYASİ PARTİNİN İŞBİRLİĞİ YAPIP YAPMAMASI ABDULSAMET EREN’İ İLGİLENDİREN BİR KONU DEĞİLDİR

Devlet memurlarının bu tür siyasi söylemlerden kaçınması gerektiğini belirten Saadet Partisi İl Başkanı İbrahim Hacıbekiroğlu da, ”Bu son derece yanlış bir paylaşımdır, Abdulsamet Eren 657’ye tabi bir devlet memurudur. HDP ile bir siyasi partinin işbirliği yapıp yapmaması Abdulsamet’i ilgilendiren bir konu değildir. Bunu siyasiler seçim meydanında enine boyuna tartıştılar. Bir ittifak yapılmışsa Ak Parti bunu dillendirmiştir, Cumhuriyet Halk Partisi de buna karşılık olarak bir cevap vermiştir. Ama bir devlet memurunun kalkıp da bu tür paylaşımlar yapması bu ülke için faydalı değil zararlıdır. Bu durum sonucunda Abdulsamet Eren cezai durumla karşı karşıyadır. Herkes haddini, konumunu ve nerede oturduğunu bilmelidir. Kalkıp da böyle birilerine şirin gözükmek, bir yerlere gelmek için ülkeye zarar verecek açıklamalarda bulunması doğru değildir. Bu tür açıklamaları yapanların makamlarında yükselme olursa bu ülkenin geleceği daha da vahim bir durumdadır demek. Bunun için bu tür açıklamaları yapan trol noktasında görev yapanların iktidar ve muhalefet derhal gereken işlemleri yapmalıdır.  Bu tür açıklamalar ülkeye zarar veren açıklamalardır böyle açıklamalardan herkesin kaçınması gerekiyor. En fazla da bir devlet memurunun kaçınması lazım" diye konuştu.

AKKOÇ: BU PAYLAŞIMDAN SONRA NASIL MÜKÂFATLANDIRILACAĞINI MERAK EDİYORUZ

"Şube müdürü bu paylaşımdan sonra nasıl mükâfatlandırılacak?" diye soran İYİ Parti Elazığ Belediyesi Meclis Üyesi Murat Akkoç ise, ”Böyle ciddi kurumlarda üstlerine yaranmak için Genel Başkanımıza yapılan haince ve alçakça saldırıyı meşrulaştıran bir devlet memuru sosyal medyada yaptığı bu çirkin ifadelerle ne kadar aciz olduğunu göstermiş bulunmaktır. Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü gibi önemli bir kurumda bu tür insanların bulunması son derece yanlış. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurucusu olan bir partinin genel başkanına karşı bu tür bir paylaşımda bulunmak kimsenin hakkı ve haddi değildir. Günümüzde insanlar en temel haklarını savunmalarına ve düşüncelerini özgür bir şekilde dile getirmelerine izin verilmezken bu tür hadsiz, kendini bilmez sözde yöneticilerin bu tür açıklamalarda bulunmaları oldukça düşündürücü ve endişe vericidir. Bu tür demeçlere izin verilmesi zaten kutuplaşmış olan toplumumuzda daha derin ayrılıklara yol açar. Bu gibi müfterilerin daha fazla türememesi için baştaki yöneticilerin sorumluluk duygusu içerisinde söylemlerine daha dikkat etmesi gerekmektedir. Zira verilen bu demeçler toplumumuzu bölmek isteyenler kişilere de zemin hazırlamaktadır. Başta Elazığ Valiliği olmak üzere İl Gençlik ve Spor Müdürlüğü’nün bu kişi hakkında en kısa zamanda soruşturma başlatmasını talep ediyoruz. Bu kişileri böyle hadsiz paylaşımlar yapma cesaretini veren kişilerde bilmeliler ki sonuna kadar Genel Başkanımızın yanındayız. Bu kişinin bu hadsiz konuşmasından sonra nasıl mükâfatlandırılacağını merak ediyoruz?" ifadelerini kullandı.