YEREL
Giriş Tarihi : 06-05-2019 10:13   Güncelleme : 06-05-2019 10:13

ŞEHİT SEKİN’İN KEMİKLERİNİ SIZLATTILAR!

ŞEHİT SEKİN’İN KEMİKLERİNİ SIZLATTILAR!

'BASKİL’E KÜLLİYE YAPACAĞIZ' DEDİLER, İNŞAATI YARIM BIRAKTILAR. FETHİ SEKİN, VATANI İÇİN CANI PAHASINA TERÖRİSTLERLE ÇATIŞIP ŞEHİT OLDU, BASKİL’DE HATIRASINA İNŞA EDİLMESİ PLANLANAN KÜLLİYEYE SAHİP ÇIKILMADI. KÜLLİYE YARIM KALDI, BASKİL ESNAFI MAĞDUR EDİLDİ

ŞEHİT SEKİN’İN KEMİKLERİNİ SIZLATTILAR!

Milli Birlik ve Kardeşlik Federasyonu’nun, Şehit Fethi Sekin Külliyesi yapacakları iddiasıyla Baskil esnafından yüklü miktarda malzeme alıp parasını ödemedikleri, Fethi Sekin Külliyesi inşaatının yüklenici firması olan Gür-Aş Yapı’ya ise 2 milyon 395 bin lira borcunun olduğu iddia edildi.

Evren DEMİRDAŞ / İzmir Adliyesi önünde 5 Ocak 2017'de ‘kalleş’ terör örgütü PKK tarafından gerçekleştirilen terör saldırısında şehit düşen, cesaretiyle teröristleri püskürterek olası faciayı önleyen Elazığlı şehit polis Fethi Sekin adına Baskil’de yapılması planlanan külliye ile ilgili ortaya atılan iddialar ‘infial’ yarattı.

Baskil ilçesinde yapımı duran Şehit Fethi Sekin Külliyesi inşaatıyla ilgili Baskilliler, dudak uçuklatan iddialarda bulundu. İddialar üzerine HaberKent gazetesi olarak Baskil ilçesine giderek yaptığımız araştırmalar sonucu; Baskil ilçesinin Doğancık köyünde inşası yarım bırakılan Fethi Sekin Külliyesi projesinin sahibi Milli Birlik ve Kardeşlik Federasyonu’nun Baskil esnafından yüklü miktarda alışveriş yapmasının üzerinden 4 ay geçmesine rağmen borçların ödenmediği, yine aynı şekilde külliye inşaatında çalışan işçilerin de ücretlerinin verilmediği, bundan dolayı inşaat çalışmasının durduğu iddia edildi.

PROJE NEDEN TAKİP EDİLMEDİ?

Vatan için gözünü kırpmadan canını veren ve şehit olan Fethi Sekin anısına yapılacağı iddia edilen ve yarım bırakılan külliye ile ilgili yetkili kurumların şu ana kadar neden harekete geçmediği ise ayrı bir soru işareti. Ortada çok büyük bir mağduriyet ve şehit anısına büyük bir saygısızlık olmasına rağmen yaşanan bu sıkıntının çözümü ile ilgili şu ana kadar yetkililerin ne yaptığı ise merak konusu. Yaşananların şehit Fethi Sekin’in kemiklerini sızlatacak türden bir olay olduğunu belirten vatandaşlar, “Fethi Sekin, yaptığı kahramanlık ile tarihe adını altın harflerle yazdırırken, anısına yapılacağı belirtilen bir külliyenin yarım bırakılması, atıl vaziyette bekletilmesi Elazığ’a ve Elazığlılara yakışmayan bir durum. Bu soruna yetkililerin bir an evvel el atması ve şehidimizin aziz hatırasına sahip çıkılarak külliyenin bir an evvel tamamlanmasına vesile olmalarını istiyoruz. Yaşanan bu olay ne Elazığ’a nede şehidimizin doğduğu topraklar olan Baskil’e yakışmamaktadır. Şehidimiz Fethi Sekin, bu vatan için canını feda ederken bizler bir külliyeye sahip çıkamazsak şehidimizin kemiklerini sızlatmış oluruz” dediler.

VALİ KALDIRIM VE YETKİLİLERİ GÖREVE DAVET EDİYORUZ!

Böylesine önemli ve hassas bir olayın alenen ortada olmasına ve büyük bir mağduriyet yaşanmasına rağmen başta Elazığ Valiliği, Baskil Kaymakamlığı ve diğer yetkili kurumların sessiz kalmasına bir anlam veremediklerini belirten vatandaşlar, "Her şey ortada, yaşanan sıkıntı aşikâr. Koskoca arazinin üzerinde kaderine terk edilmiş ve yarım bırakılmış bir külliye, mağdur edilmiş esnaf, yüklenici firma varken şu ana kadar Valilik başta olmak üzere diğer yetkili kurumlardan neden ses seda çıkmıyor? Bu olay basit bir olay değil, gizlisi saklısı yok ve ortada vahim bir durum var. O yüzden bu konularda hassasiyetine güvendiğimiz ve inandığımız Sayın Vali Çetin Oktay Kaldırım'a sesleniyoruz; Şehidimizin aziz hatırasına yakışmayan bu olaya lütfen el atın. Bu vatana canını feda etmiş şehidimizin adı kullanılarak yapılan ve yarım bırakılan külliyenin akıbetinin ne olacağı kamuoyuna açıklayın ve en önemlisi, bu işi yarım bırakıp esnaflar ile yüklenici firmayı mağdur edenlerden hesap sorun" ifadelerini kullandılar.

İŞÇİ VE ESNAF MAĞDUR EDİLDİ İDDİASI!

Külliye yapımında çalışan işçilerin alacaklarını ödemeyen federasyon yetkililerinin, bununla beraber Baskil esnafından yüklü miktarda malzeme ve gıda alımı yaptıkları ancak aradan uzun bir süre geçmesine rağmen herhangi bir ödeme yapmadıkları belirtildi.  ‘Türkiye şehitlerine vefa’ projesiyle, İzmir Adliyesi önünde terör saldırısı sonucu şehit düşen polis memuru Fethi Sekin, 15 Temmuz darbe girişiminde şehit olan Ömer Halisdemir, 2001 yılında uğradığı silahlı saldırı sonucu şehit düşen Diyarbakır Eski Emniyet Müdürü Ali Gaffar Okan ve Mardin’in Derik ilçesinde görevi başındayken şehit edilen Kaymakam Muhammet Fatih Safitürk adına memleketlerinde külliye yapacakları iddiasıyla çalışmalarda bulunduğunu iddia eden 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında kurulan, genel merkezi Samsun’da olan ve genel başkanlığını Ahmet Kabadayı’nın üstlendiği Milli Birlik ve Kardeşlik Federasyonu isimli oluşumun Baskil’de çok sayıda esnafı mağdur ettiği iddia edildi.

YÜKLENİCİ FİRMANIN DA BORCUNUN ÖDENMEDİĞİ İDDİALAR ARASINDA

Şehit polis memuru Fethi Sekin’in doğduğu yer olan Doğancık köyünde 20 Aralık 2018 yılında başlanan ve 20 Nisan 2019 teslim şartına rağmen külliye henüz bitirilemedi. İnşaatın bitirilememe nedeni ise Milli Birlik ve Kardeşlik Federasyonu'nun taşıyıcı firma olan Gür-Aş Yapı'ya olan borcunun ödenmemesi olarak belirtildi.  Bununla beraber mağdur olduğunu iddia eden sadece taşıyıcı firma değil. Baskil esnafı, 4 aylık süre içinde Milli Birlik ve Kardeşlik Federasyonu'nun kendilerinden binlerce liralık alışveriş yapıldığını ancak borçların ödenmediğini ifade ettiler. Milli Birlik ve Kardeşlik Federasyonu yöneticilerinin, Baskillilere yüklü miktarda borç yapıp ortadan kaybolduğu iddialarıyla beraber Fethi Sekin Külliyesi inşaatının yüklenici firması olan Gür-Aş Yapı’ya ise 2 milyon 395 bin Lira borcunun olduğu iddia edildi.

Milli Birlik ve Kardeşlik Federasyonu Genel Başkanı Ahmet Kabadayı, şubat ayında Elazığ’a gelmiş, ziyaretler esnafından şehit polis Fethi Sekin adına Baskil ilçesinde yapılan külliye hakkında açıklamalarda bulunmuştu. Kabadayı, “Külliye inşaatımız Milli Birlik ve Kardeşlik Federasyonu olarak şehitlerimize vefa borcu kapsamında düşündüğümüz bir proje. Bu projeden 4 tane yapıyoruz. Burada biz Milli Birlik Federasyonu olarak bu projenin finansmanını çeşitli iş adamlarının sponsorluğu aracılığıyla yapıyoruz. Biz sadece öncüyüz, biz fikir babasıyız, biz yaptırıyoruz ama finansmanımızı birçok iş adamı bizi destekliyor bu konuda” şeklinde konuşmuştu.