YEREL
Giriş Tarihi : 11-05-2019 11:48   Güncelleme : 11-05-2019 11:48

RAMAZAN’IN İLK CUMA NAMAZI HUTBESİNİN KONUSU RAMAZAN VE İNFAK OLDU

RAMAZAN’IN İLK CUMA NAMAZI HUTBESİNİN KONUSU RAMAZAN VE İNFAK OLDU

İzzet TUMAY / Elazığ'da Ramazan ayının ilk Cuma namazının feyzinden ve bereketinden yararlanmak isteyen vatandaşlar camilere akın ederken, Cuma namazı hutbesinin konusu ise Ramazan ve İnfak oldu.

Ülke genelinde, Ramazan’ın ilk cuma namazında, camilere sığmayan vatandaşlar, cadde ve sokaklara serdikleri seccadelerde ibadetlerini gerçekleştirdi. Namazın ardından eller bolluk, bereket, sıhhat ve affedilmek için semaya kaldırıldı. Elazığ’da bulunan bütün camiler on bir ayın sultanı Ramazan ayının ilk cuma namazında vatandaşlar tarafından dolduruldu. Namaz öncesi vatandaşlara hocalar tarafından Diyanet İşleri Başkanlığı’nca bu Ramazan ayı ile ilgili belirlenen konularda vaaz verildi. Verilen vaazın ardından Ramazan ayının birinci cuma namazı eda edildi.

Her hafta Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından hazırlanan Cuma hutbesinin dünkü konusu ise ‘Ramazan ve İnfak’ oldu. Hutbenin bir kısmında, şunlara yer verildi: “Ramazan ayı, infak, yardımlaşma ve paylaşma adına eşsiz bir fırsattır. Rabbimize kulluğumuzu farklı amellerle sergilediğimiz bu Ramazan günlerinde, zekât ve sadaka-i fıtr gibi malî ibadetlerimizle ihtiyaç sahiplerine kol kanat gerelim. Kardeşlerimizin dertlerine derman olalım. Yardımlarımızı gösterişten uzak, yalnızca Rabbimizin rızasını kazanmak için yapalım. Yardım yaparken kardeşimizin onurunu zedeleyecek davranışlardan kaçınalım. Rabbimizin şu uyarısına kulak verelim: “Ey iman edenler! Kazandıklarınızın ve sizin için yerden çıkardıklarımızın iyilerinden verin. Kendinizin ancak içiniz çekmeye alabileceğiniz âdi şeyleri hayır diye vermeye kalkışmayın. Bilin ki Allah zengindir, bütün iyilik ve güzellikler O’na mahsustur.”7 Muhterem Müslümanlar! Başkanlığımız bu yılki Ramazan ayı temasını “Ramazan ve İnfak” olarak belirlemiştir. Bu vesileyle yurt içinde ve yurt dışında yapılacak olan etkinliklerle infak konusu her yönüyle gündemde tutulacak, konu hakkında duyarlılık oluşturulmaya çalışılacaktır. Böylelikle yardımlaşma ve paylaşma bilincinin canlı tutulmasına ve infak ahlakının daha da yaygınlaşmasına gayret edilecektir. Unutmayalım ki Rabbimizin rızasını gözeterek yaptığımız infaklar, ahirette en güzel azığımız olacaktır.”