YEREL
Giriş Tarihi : 11-05-2019 12:09   Güncelleme : 11-05-2019 12:09

PAZARDA KAFALAR KARIŞIK: ESNAF MUTLU, VATANDAŞ DERTLİ...

PAZARDA KAFALAR KARIŞIK: ESNAF MUTLU, VATANDAŞ DERTLİ...

Evren DEMİRDAŞ / Elazığ'da Ramazan ayının gelmesiyle pazar alışverişleri yine kafaları karıştırdı. Pazara alışveriş için gelen vatandaşlar yine fiyatlardan dert yanarak fiyatların yüksek olduğunu söyledi. Esnaf ise Ramazan ayından dolayı fiyatların 1-2 lira düştüğünü ve herkesin memnun olduğunu kaydetti.

Ramazan ayının gelmesi ile birlikte semt pazarlarını fırsat bilen vatandaşlar, soluğu alışverişte aldı.

Ramazan ayında sebze fiyatlarında 1-2 lira oynama olsa da, bu kez meyve fiyatları cepleri yaktı. Pazara alışveriş için gelen vatandaşlar fiyatların düşmediğini ve pahalı bulduklarını belirtirken, esnaf ise Ramazan ayı nedeniyle ciddi oranda düşüş yaşandığını  dile getirdi.

'HİÇBİR ŞEY ALAMIYORUZ'

Pazar alışverişi yapan bir vatandaş, fiyatların yüksek olduğunu kaydederek, "Domates, biber, soğan  aldım. Hiçbir şey alamıyoruz. Her şey çok pahalı. Fiyatlar geçen haftaya nazaran biraz daha düşük ama hala istediğimiz bir düşüşte değil. Çok olan sebze fiyatları iyi ama yeni çıkan meyvelerde fiyatlar tavan olmuş. Fiyatlardan memnun değilim" diye konuştu.

‘ZAM ŞAMPİYONU PATATES DİYEBİLİRİZ'

Fiyatların yüksek olduğunu ve yerli üretimle düşeceğini söyleyen esnaf Murat Baykır, "Fiyatlar yüksek, salatalık 3 buçuk, sivri biber 4 lira, salatalık 3 buçuk lira. Ramazan'da inşallah fiyatlar düşer, yerli üretim ne zaman başlarsa o zaman düşer. Vatandaşlar çok şükür şikayetçi değil. Her fiyata uygun sebze var. Zam şampiyonu patates diyebiliriz  fiyatı 5 lira" ifadelerini kullandı.

Pazarda zam şampiyonu sebzenin yeşil soğan olduğunu belirten esnaf Mehmet isimli esnaf, "Ramazan'da vatandaşın rağbeti iyi, güzel. Vatandaşlar bazı ürünlerin fiyatlarından şikayetçi, domates, biber, taze soğan... Ramazan'da fiyatların düşeceğini bekliyoruz" diye konuştu.

‘FİYATLAR YÜKSEK'

Ramazan ayında Elazığlıların canının çektiği her şeyi aldığını ve paraya bakamadığını aktaran başka bir esnaf, "Ramazan'da meyvelerin albenisi var, iştah çekiyor. Vatandaş gözü doymadığından her şeye yöneliyor. Canı ne isterse onu almaya çalışıyor, paraya bakmıyor. Ramazan'da meyve satışları artıyor. Ancak meyve fiyatları şuanda yüksek, bir iki hafta sonra fiyatlar düşer" dedi.

Ramazan'dan dolayı fiyatların düştüğünü ve vatandaşın memnun olduğunu kaydeden esnaf Hasan Dilek, "Fiyatlar şu anda çok iyi, indirimde. Millet güzel güzel alışveriş yapıyor, memnunuz. Ramazan'da rağbet iyi. Şu anda da fiyatlar düştüğünden dolayı vatandaş bol bol alışveriş yapıyor. Patlıcan 6 lira, biber 4 lira, domates 5 lira, salatalık 3 buçuk  lira. Şu anda en yüksek fiyatlı sebze domates, eskiden baya yüksekti. Herkes fiyatlardan memnun, Ramazan boyunca iyi olacak" açıklamasında bulundu. 

'YAZ GELDİ, HER ŞEY PAHALI OLDU'

Pazara alışveriş için gelen bir vatandaş da fiyatlardan dert yanarak daha da düşmesi gerektiğini ifade ederek, "Her şey pahalı, gördüğünüz gibi. Yaz geldi yine her şey pahalı oldu. Biber 4 lira, domates 5 lira,  patlıcanlar 6 lira, patates 5 lira, soğan 3 buçuk lira. Ramazanda biraz düştü, eski fiyatlara göre fark var. Fiyatlar daha düşerse iyi olur" diye konuştu.

‘RAMAZAN'DA FİYATLAR 1-1,5 LİRA OYNADI'

Fiyatların Ramazan ayı boyunca düşeceğini söyleyen esnaf Ahmet Atan, "Fiyatlar düştü, vatandaş memnun. Ramazanda fiyatlar düştü. 1-1,5 lira fark oynadı. Fiyatların daha da düşeceğini düşünüyorum. Şu anda zam şampiyonu patlıcan, fiyatı 5-6 lira arasında değişiyor" ifadelerine yer verdi. 

'FİYATLAR RAMAZAN'A BAĞLI DEĞİL'

Fiyatların yüksek olduğunu ancak üretimle düşeceğini belirten bir esnaf ise, "Fiyatlar şu anda normal. Ramazandan dolayı yükselme var ama o da normal, ister istemez eşyalar kıt geliyor. Fiyatların Ramazanla alakası yok, üretimin azalmasından kaynaklanıyor. Vatandaş meyveye yönelemiyor, herkesin bütçesi kısıtlı alamıyor. Üretim olursa inşallah düşer zamanla" ifadelerini kullandı.

Pazarda bazı sebze ve meyvelerin fiyatı şöyle: Domates: 5 lira, sivri biber: 4 lira, fasulye: 6 lira, patlıcan: 6 lira, salatalık: 3,5 lira, marul: 3 lira, soğan: 3,5 lira, patates: 5 lira, kabak: 2.50 lira, maydanoz: 1 lira, elma: 3,5 lira, havuç 2,5 lira, çilek: 10 lira, karpuz: 10 lira