YEREL
Giriş Tarihi : 13-05-2019 09:58   Güncelleme : 13-05-2019 14:49

‘SİYASETE GİRMEMDEKİ EN BÜYÜK ETKEN CUMHURBAŞKANIMIZDIR’

‘SİYASETE GİRMEMDEKİ EN BÜYÜK ETKEN CUMHURBAŞKANIMIZDIR’

Evren DEMİRDAŞ / Elazığ Belediyesi'nin en genç meclis üyesi aynı zamanda Ak Parti il yöneticisi olan 23 yaşındaki avukat Melike Yegül ile Elazığ siyasetini ve siyasetteki hedeflerini konuştuk.

Ak Parti'de siyasete girmesinin en büyük etkeninin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olduğunu söyleyen Yegül, "AK Parti’de siyaset yapma isteğimde en büyük etken Recep Tayyip Erdoğan’dır; dünyaya karşı duruşudur, mazlumların yanında oluşudur, memlekete sevdasıdır'' diye ifade etti.

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

Ben Melike Yegül. 23 yaşında içi kıpır kıpır, hayata, geleceğe, insanlığa, Müslümanlığa, gençliğe dair umudu olan, bir yanı çocuk diğer yanı da bir o kadar olgun bir bireyim. Henüz mesleğe yeni başlamış tabiri caizse çiçeği burnunda bir avukatım. İlkokul ve lise yıllarımı Elazığ’da, üniversite hayatımı Erzurum Atatürk Üniversitesi'nde tamamladım. Doğum yerim Arıcak olup ailem büyüklerim Arıcak’ın Üçocak beldesinde hayatlarını sürdürmektedir.

Siyasete ne zaman ilgi duymaya başladınız?

Bizde siyaset aile boyu. Dedem ANAP döneminde siyasetin içerisinde olmuş, babam ise 10 yıldır siyasetin içerisinde. Dolayısıyla evde siyaset ortamı hep hakim olmuş ve benim de bundan etkilenmem tâbidir. Siyasi fikrim, siyaset hakkında düşüncem hep oldu lakin okul hayatımdan dolayı aktif olarak hiç siyaset yapmadım. Okul bittikten sonra Elazığ İl Teşkilatı'nda görev alma isteğimi belirttim ve bu şekilde başlamış oldum.

'BİZİ AYAKTA TUTAN ŞEY  İNSANLARIN YÜREĞİNE DOKUNABİLME ARZUSUDUR'

Avukatlık mesleğine yeni başlamış biri olarak hem işi hem siyaseti bir arada götürmek zor olmuyor mu?

Sizin de dediğiniz gibi mesleğe yeni başladım bundan dolayı henüz mesleki anlamda siyaset kadar yoğunluk yaşamadım. Mesleki anlamda henüz yoğunluğum başlamamış olmasına rağmen ikisini bir arada götürmek gerçekten zor ve yorucu lakin insanlara topluma vatana memlekete faydalı olma isteği bu zorluğu bastırıyor diyebilirim. Siyasete başladığımdan beri iki seçim süreci geçirdik, aynı zamanda partimin seçim kurulunda temsilcisi olmamdan dolayı çok yoğun zamanlarımız oldu gece gündüz çalıştım diyebilirim. Bizi ayakta tutan şey topluma memlekete hizmet etme aşkı, insanların yüreğine dokunabilme arzusudur.

'GENÇLERİN, KADINLARIN SESİ OLMAK İÇİN İÇİN ÇABALIYORUM'

Ak Parti'de siyaset yapmaya nasıl karar verdiniz?

AK Parti’de siyaset yapma isteğimde en büyük etken Recep Tayyip Erdoğan’dır; dünyaya karşı duruşudur, mazlumların yanında oluşudur, memlekete sevdasıdır. Ben hukuk fakültesinde başörtülü okuyabildim, şu an adliyede başörtülü çalışabiliyorum, meclise başörtülü girebiliyorum elhamdülillah. Bunlar benim için özgürlüğüm için çok ehemmiyetli şeyler. Genç bir kadın olarak siyasette aktif olabiliyorum, gençlerin, kadınların sesi olmak için çabalayabiliyorum. Yaşımdan dolayı AK Parti öncesini çok bilmem ama büyüklerimizin anlattıklarından okuduklarımızdan izlediklerimizden görüyoruz ki büyük zulümler haksızlıklar mevcuttu. Cumhurbaşkanımız ‘Dünya Beşten Büyüktür ’dediği gün, üniversiteye başörtülü girebildiğim gün ben AK Parti’de siyaset yapmalıyım dedim.

Siz aynı zamanda Ak Parti il yönetiminde görevlisiniz. Partili arkadaşlarınızın size karşı yaklaşımından memnun musunuz?

Siyasete teşkilat ile başladım. İl Yönetim Kurulu üyeliği ve Seçim Kurulu temsilcisi olarak faaliyet gösterdim. Bu süreçte özellikle İl Başkanımız, Merkez İlçe Başkanımız ve diğer tüm yöneticiler hep yanımda oldular, destekçim oldular. Tecrübelerinden istifade ettim. Biz bir aileyiz, hepimiz aynı dava için çalışıyoruz, bazılarımız yeni ve tecrübesiz iken bazılarımız eski ve tecrübeli. Önemli olan yeni başlayan gençlerimizin elinden tutmak, onlara karşı daha anlayışlı olmak. Sağ olsun teşkilatta herkes bana bu anlayışı gösterdi, yanımda oldular destekçim oldular. Hepsine bir kere daha teşekkür ederim.

'GENÇLERİN SESİ OLABİLMEK İÇİN MECLİS ÜYESİ OLMAK İSTEDİM'

Sizi meclis üyesi olmaya iten nedenler nedir?

Ben hep şöyle derim; Belediye Meclisi küçük TBMM. Bir milletvekili tüm ülkeyi temsil ederken, biz yerelde bizi seçenleri temsil edip dertleriyle hemhal olmaya çalışıyoruz. Belediye Meclisi belediyenin karar organıdır ve dolayısıyla Elazığ’ımız ile ilgili kararlarda memleketimizin milletimizin sesi olmak büyük sorumluluk büyük heyecan.  Halkın içinden gelmiş biriyim, hiçbir zaman lüksüm lüks bir hayatım olmadı. Köyde büyümüş, okul hayatı boyunca da hep yurtlarda yatılı okullarda kalmış çok insan tanımış genç yaşıma rağmen hayatı bir nebze de olsa görmüş biriyim. Kısacası herkes gibiyim. Bu nedenle halkın Elazığ halkının gençlerinin isteklerini beklentilerini kavramış biri olarak onların sesi olabilmek için Belediye Meclis üyesi olmak istedim.

Genç bir siyasetçi olarak Elazığ siyasetini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Elazığ insanı her daim vatanını milletini canı pahasına sevmiştir. Tabiatıyla siyaseti de buna göre şekillenmiştir. Şüphesiz Elazığ’da bizim gibi diğer partiler de hizmet etme isteğiyle bu şehri yönetmek istemişlerdir. Rekabet siyasetin olmazsa olmazıdır, Elazığ siyasetinde de bu rekabetin had safhada olduğunu söylemek yanlış olmaz sanırım.

Ak Parti bir önceki seçimlere göre 33 bin oy kaybı yaşadı, bunu neye bağlıyorsunuz?

Evet ben bir AK Partiliyim, AK Parti’de siyaset yapmaktayım lakin yanlışları hataları da söylerim söylemeliyiz. Hep ifade ederim; hata yapmak da insana özgüdür önemli olan bundan gereken dersi çıkarmaktır. Her zaman özeleştiri yapmak gerekir ki biz de bunu yapmaktan imtina etmeyen bir partiyiz. Gereken dersi çıkardığımızı halkımızın bize verdiği mesajı aldığımızı düşünüyorum. Partimiz uzun yıllar bu memlekete hizmet etmiştir. Elazığ’ımızın sorunlarını daha iyi tespit etmek, milletin beklentilerini iyi bilmek buna göre hareket etmek ve önemli bir diğer nokta da şudur ki halk ile daha çok iç içe olmak, onları daha çok dinlemek, dertleriyle daha çok hemhal olmak, buna göre çalışmak ve bu işi tamamen millete hizmet aşkıyla yapmak, benim çıkardığım sonuçlar bunlardır.

'EN BÜYÜK PROBLEM UMUTSUZLUK...'

Sizce Elazığ'daki gençlerin en büyük sorunu nedir?

Bence hem Elazığ’daki hem de Türkiye’deki gençlerin en büyük problemi umutsuzluk. Bu çok acı bir durum. Müslüman bir ülkede gençlerin umutsuz olması ve bu nedenle sosyal anlamda hayata karışamamaları fikirlerini kullanıp bir şeyler üretememeleri sosyolojik ve ciddi bir problemdir. Bu nedenle de ülkede bu derece vahim olaylar yaşanmaktadır. Bu soruyu halka sorarsanız yüzde 90'ıı işsizlik diyecektir belki. Lakin bu yanlış bir yaklaşım nitekim işi olup da hiçbir şey üretmeyen kalifiyesiz birçok genç var. Aslında işsizliğin temelindeki problem de umutsuzluktur. Bence bunu aşmak için bir şeyler yapılmalı. Gençlerimizin daha aktif daha üretken olması için umutlu olması için bir şeyler yapılmalı. Ne diyordu rahmetli Erbakan, ‘Bir şey istiyorum. Heyecan, heyecan, heyecan…’ evet benim gençler için de istediğim tam olarak bu.

Genç bir siyasetçi olarak Elazığ'da gerçekleştirmeyi hedeflediğiniz planlarınız var mı?

Biz başkanımız Şahin Şerifoğulları ile beraber yeni heyecanlı istekli bir ekibiz, Elazığ’ımız için çok güzel işler yapmak, Elazığ’ımızı çok daha ileriye taşımak istiyoruz ve bunun gayreti içerisindeyiz. Bu amaçla çalışmalarımıza başladık. Benim özellikle kültürel sosyal anlamda gerçekleştirmek istediğim hedefler sosyal projeler var, gençliğimizi çocuklarımızı daha ileriye taşımak onların gönlüne dokunmak geleceğe hazırlamak anlamında gönüllülük esasına dayalı projeler ve inşallah bunun için çalışacağım.

Vermiş olduğunuz samimi cevaplar için teşekkür ediyorum. Son olarak siyasi kariyerinizi nerede tamamlamak istiyorsunuz?

Benim için siyasette en önemli şey; gönüllere dokunmak. Sloganım ilk günden beri bu olmuştur. Ne kadar çok insanın gönlüne dokunabilirsem o kadar çok hizmet etmiş çalışmış olacağım. Elazığ için bu ülke için çok güzel hedeflerim hayallerim var bunun için elimden geleni yapacağım çalışacağım inşaallah. Ben siyasi kariyerimi ömrümün son nefesine kadar ne kadar çok insana dokunabilirsem bu ülkeye insanlığa ne kadar çok hizmet edebilirsem ve bir mazlumun bir Müslümanın ne kadar çok sesi olabilirsem oraya kadar tamamlamak isterim.