YEREL
Giriş Tarihi : 15-05-2019 09:58   Güncelleme : 15-05-2019 09:58

SP'Lİ EMRE: ENGELLİLER SİYASETTE DIŞLANMIŞ DURUMDA

SP'Lİ EMRE: ENGELLİLER SİYASETTE DIŞLANMIŞ DURUMDA

Evren DEMİRDAŞ / 10-16 Mayıs Engeliler Haftası münasebetiyle Saadet Partisi'nin Medya ve Tanıtımdan Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Mustafa Emre ile engellilerin siyasetteki yerini ve sosyal hayatta yaşadıkları sorunlarını konuştuk.

Emre, “Bu şehirde yaşayan engelli bir siyasi kardeşiniz olarak yerelde tüm siyasi partilere bir göz gezdirdiğiniz zaman gerek yönetim kurullarında, gerek belediye meclislerinde maalesef engelliler dışlanmış durumda" diye ifade etti.

'BELEDİYENİN ENGELLİLERLE İLGİLİ BİR BİRİMİ BİLE YOK'

Yerel siyasette engellilerin yer almasının birçok engelli vatandaş açısından çok büyük önem arz ettiğini vurgulayan Emre, “Engelliler siyasetin içerisinde yer almalı düsturuyla biz bu yola çıktık. Saadet Partimiz'de 2014 yılından beri aktif siyaset içerisinde yer alıyorum. Belediye meclis üyeliği ve milletvekili adaylığı, il başkan yardımcılığı gibi görevlerde bulundum. Şu anda da medya ve tanıtımdan sorumlu il başkan yardımcılığı görevini yürütüyorum. Yerel seçimler Elazığ nezdinde gerçekleştiği zaman bizim bir düsturumuz vardı. Biz dedik ki; engelli bireylerin haklarını en iyi temsil edebilecek insan engellilerdir. Bir engelinin başka bir engelinin sorununu içselleştirmiş olması daha mümkündür. Dolayısıyla bu düşünceyle ben belediye meclis üyeliğine de aday olmuştum. O zamanda dile getirmiştik dedik ki; belediyelerde, yerel yönetimlerde engelli kardeşlerimizin yer alması çok önemli. Bu şehirde yaşayan engelli bir siyasi kardeşiniz olarak yerelde tüm siyasi partilere bir göz gezdirdiğiniz zaman gerek yönetim kurullarında, gerek belediye meclislerinde maalesef engelliler dışlanmış durumda. Siyasi bir cümle olarak algılamayın ama rahmetli Erbakan Hocamız engellilere çok değer veren bir liderdi ve şuan Saadet Partisinde genel başkan yardımcısı düzeyinde temsil ediliyoruz. Engelli bir genel başkan yardımcımız var yerel yönetimler kısmında da sağolsun teşkilatımız bize gereken kıymeti ve değeri veriyor. Tabi diğer siyasi partilere göz attığımız zaman maalesef 31 Mart yerel seçimlerinden sonra engellileri temsil edecek tek bir meclis üyesi yok. Onu geçtim normalde belediye kanununda engellilerin sıkıntılarını dile getirebileceği bir birimin olması gerekiyor. Şu anda herhangi bir engelli bireyin koordinasyon birimiyle ilgili kurumu dahi yok'' diye konuştu.

'ENGELLİLER SİYASETTE FAZLASIYLA YER ALMALIDIR'

Engelillerin sadece 10-16 Mayıs Engelliler Haftası’nda ve 3 Aralık Dünya Engeliler Günü'nde hatırlandığını ve siyasi malzeme olarak kullanıldığını dile getiren Emre, "Yıllardan beri engelliler seçim zamanlarında fotoğraflarda argüman olarak kullanılıyor. 571 sayılı Özürlüler Kanunu'nu meclise getirerek Özürlüler idaresi kuran rahmetli Erbakan hocamızdır. Türkiye'de tüm engellilerin yaşadığı sorunların birçoğu şehrimizde de yaşanıyor. Bir defa şunu altını çizerek belirtmek istiyorum, bu şehir engelsiz bir kent değil. Şehirler kurulurken normal bireysel potansiyeldeki insanlara göre kurulmaz. Avrupa'da bir şehir planlanırken engelli bireylerin gündelik hayatlarını rahat sürdürecekleri şekilde dizayn edilir. Bu şehrin temel problemi engelsiz bir kent olamayışıdır. Günü birlik olarak yerel yöneticiler bir kaldırımın eğitimini göz önünde bulundurup onunla uğraşmaya devam ediyorlar. Engellilerin gündelik hayatlarını daha kolay geçirmeleri için yapılacak olan çalışmalarda ufkumuzu maalesef geliştiremedik. Bir Çaydaçıra Mahallesi örneği var mesela önümüzde. Yeni kurulan mahallerimizde engelli bir vatandaşımızın günlük hayatını rahat sürdürebileceği hiçbir potansiyel yok bunun nedeni bu sorunla dertlenen siyasetçilerimiz yok. Kişinin bedeninde bir engel olabilir ama zihin dünyası bu şehre hizmet edebilecek bir noktadaysa biz bu kişinin bedensel engelini farklı yorumlamamalıyız. Engelliler siyasette fazlasıyla yer almalıdır bu engelliler haftası münasebetiyle bunu bir kez daha dile getirmek istiyorum'' ifadelerini kullandı.