YEREL
Giriş Tarihi : 15-05-2019 10:11   Güncelleme : 15-05-2019 10:11

VALİ KALDIRIM: EN DOĞRUSUNU YAPMAMIZ GEREKİYOR

VALİ KALDIRIM: EN DOĞRUSUNU YAPMAMIZ GEREKİYOR

Tahliye konusunda vatandaşların yaşadığı sıkıntılara çözüm getirmek üzere STK temsilcileri ile görüşen Vali Kaldırım, "Hep birlikte vatandaşlarımızı sıkıntı yaşamadan bu tahliye işlemini yapmamız gerekiyor. Biz vatandaşlarımızın mağdur olmaması adına yasadaki en uygun maddenin uygulanmasına gayret gösteriyoruz” dedi.

İrfan ARSLAN

Maden ilçesinde yaşanan heyelan riski nedeniyle toplam 510 konut ve işyerinin tahliye çalışmaları kapsamında vatandaşların mağdur olmaması için ilgili bakanlık ve genel müdürlükler ile görüşmek üzere Ankara’ya giden Vali Çetin Oktay Kaldırım, "Burada bir heyelan riski var. Bu tehlike ile ilgili olarak yaptırdığımız araştırmalar ve alınan bir sonuç içeren rapor var. Biz bu konuda daha önce üç farklı kurumdan araştırma yapmalarını istedik. Sonuçta verilen raporlar bizi tatmin etmedi. Son olarak ODTÜ’ye bir çalışma yaptırdık ve bir yıla yakın süren çalışma sonucunda hazırlanan rapor bize yeni verildi. Burada bir heyelan riski var ve bu risk alanında bulunan konut ve işyerlerinin taşınması gerekiyor. Bu işlem için vatandaşlarımızın kafasındaki soru işaretlerini gidermek adına gerekli çalışmaları yapıyoruz. En uygun çözümü bularak vatandaşlarımızın lehine kullanmak istiyoruz” dedi.

 

VALİ KALDIRIM MADEN'LE İLGİLİ STK'LARIN TEMSİLCİLERİYLE GÖRÜŞTÜ

 

Tahliye kararı alınan Maden ilçesindeki 510 konut ve işyeriyle ilgili toplantılar devam ediyor. Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım, Maden’le ilgili STK temsilcilerini kabul etti.

Valilik konağında gerçekleştirilen toplantıya; Bakır Madenliler Kültür ve Dayanışma Dernek Başkanı Yaşar Altundal, yönetim kurulu üyeleri, Maden Belediye Meclis Üyesi ve Bakır Madenliler Kadın Dayanışma ve Kültür Derneği Başkanı Lütfiye Görgün ile MASSAD Başkanı Fatih Üzel ve dernek yönetimi katıldı.

STK temsilcilerinin konuyla ilgili olarak taleplerini dinleyen Vali Çetin Oktay Kaldırım, "Burada ilk çözülmesi gereken vatandaşlarımızın tahliye kararının ardından konut bulmaları. Bu konuda sizlerin önerdiği Gezin bölgesindeki İller Bankası'na ait konutlar ile yine bölgedeki deprem konutlarını kullanabiliriz. Böylece bu vatandaşlarımızın sıkıntılarını azaltmamız mümkün olabilir. Ancak biz vatandaşlarımızın konutları ve işyerlerini karşılamak üzere ne yapabiliriz çalışması yapıyoruz. Bu konuda Ankara’da ilgili bakanlık ve genel müdürlükler ile yapacağım görüşmelerde Afet Kanunu kapsamında bize yardımcı olabilecek uygulamaları değerlendireceğiz. Bu yasa kapsamında heyelan bölgesindeki konut ve işyerlerini afet, ya da acil afet kapsamında son olarak ise kumalaştırma kapsamı içinde değerlendirilmesi için görüşmeler yapılacak. Benim hedefim bu maddeler içinde kamulaştırma kapsamında buranın değerlendirilmesi. Bunu sağlarsak vatandaşlarımızın ekonomik olarak bir kaybı olmayacak” dedi.

Vali Kaldırım, "Maden için bu olayı bir fırsat olarak değerlendirmeli ve Maden ilçemiz adına en doğru kararı verip ilçemizin geleceğini kararlaştırmalıyız. Bunu yapmak için de hepimiz en doğrusunu bulma adına akıllı adımlar atmalıyız. Sonuçta alınacak ve uygulanacak karar ilçemizin geleceği açısından çok büyük önem taşıyor. Ankara’da yapacağım görüşmelerin ve alacağımız sonucun ardından Maden’de vatandaşlarımız ile bir iftar yemeği düzenleyip gelişmeler hakkında bilgilendirme yapacağım” diye konuştu.