YEREL
Giriş Tarihi : 16-05-2019 09:56   Güncelleme : 16-05-2019 09:56

ALTUNDAL:​ AMACIMIZ VATANDAŞLARIN MAĞDUR OLMAMASI

ALTUNDAL:​ AMACIMIZ VATANDAŞLARIN MAĞDUR OLMAMASI

Maden ilçesinde yaşanan heyelan riski nedeniyle toplam 510 konut ve işyerinin tahliye çalışmaları kapsamında vatandaşların mağdur olmaması için süreci takip ettiklerini belirten Bakır Madenliler Kültür ve Dayanışma Dernek Başkanı Yaşar Altundal, "Bu kapsamda hem gelişmeleri takip ediyor hem de dernek olarak konu hakkında yetkililerle görüşmeler yapıyoruz. Amacımız bu süreç içinde yer alan vatandaşların mağdur olmadan süreci tamamlamalarıdır” dedi.

Bakır Madenliler Kültür ve Dayanışma Dernek Başkanı Altundal, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Bakır Maden'de yaşanan heyelan tehlikesi karşısında İçişleri Bakanlığımızın aldığı tahliye kararı sürecinde ilçede acil olarak tahliye edilmesi gereken konutlardan çok büyük bir bölümü boşaltılmış durumda. Kalan konut ve işyerleri için de süreç devam edecek. Burada şunu da belirtmek istiyorum. Tahliye işleminde bulunan vatandaşlarımızın Maden Kaymakamlığına başvurmaları halinde gerekli maddi destek kendilerine verilecektir.

Tahliye kararı alınan Maden ilçesindeki 510 konut ve işyeriyle ilgili olarak Bakır Madenliler Kültür ve Dayanışma Dernek Başkanı Yaşar Altundal, yönetim kurulu üyeleri, Maden Belediye Meclis Üyesi ve Bakır Madenliler Kadın Dayanışma ve Kültür Derneği Başkanı Lütfiye Gürgün ile MASSAD Başkanı Fatih Üzel ve dernek yönetimi olarak Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım’ı ziyaret ederek çalışmalar hakkında gelinen son durumu değerlendirdik. Burada şunu özellikle belirtmek istiyorum. Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım konuyla son derece yakından ilgileniyor. Bu toplantıda STK temsilcileri olarak taleplerimizi Valimize aktardık. Bizleri dinleyen Vali Çetin Oktay Kaldırım, 'Burada ilk çözülmesi gereken vatandaşlarımızın tahliye kararının ardından konut bulmaları. Ancak biz vatandaşlarımızın konutları ve işyerlerini karşılamak üzere ne yapabiliriz çalışması yapıyoruz. Bu konuda Ankara’ya giden ve ilgili bakanlık ve genel müdürlerle yapacağım görüşmelerde Afet Kanunu kapsamında bize yardımcı olabilecek uygulamaları değerlendireceğiz. Bu yasa kapsamında heyelan bölgesindeki konut ve işyerlerini afet ya da acil afet kapsamında son olarak ise kamulaştırma kapsamı içinde değerlendirilmesi için görüşmeler yapılacak. Benim hedefim bu maddeler içinde kamulaştırma kapsamında buranın değerlendirilmesi. Bunu sağlarsak vatandaşlarımızın ekonomik olarak bir kaybı olmayacak' açıklamaları özellikle Maden'de tahliye olması gereken vatandaşlarımız adına çok önemli bir açıklamaydı.

Vali Çetin Oktay Kaldırım’ın Ankara da yapacağı görüşmelerin ardından Maden'de bir iftar yemeği düzenleyip gelişmeleri bu iftar yemeğinin ardından vatandaşlarımızla paylaşacağını da buradan açıklamak istiyorum."