YEREL
Giriş Tarihi : 16-05-2019 10:15   Güncelleme : 16-05-2019 10:15

“TAZMİNATINI VERİRİM, KAPININ ‘ÖNÜNE’ KOYARIM!”

 “TAZMİNATINI VERİRİM, KAPININ ‘ÖNÜNE’ KOYARIM!”

Evren DEMİRDAŞ / EBUAŞ Genel Müdürü Hayrettin Can, uzun süredir şehrin gündeminde tartışma konusu olan Elazığ Belediyesi'ne bağlı EBUAŞ firmasından çıkartılan işçilerle ilgili açıklama yaptı. İşçilerin çıkartılmasını doğru bulduğunu belirten Can'ın, "Ben bir adamın ihbar tazminatını, kıdem tazminatını vermeyi göze aldıktan sonra kapının önüne koyarım, burası bir anonim şirkettir" ifadelerini kullanması kamuoyunda şok etkisi yarattı.

'BANA KALSA BUNLARA BİR KURUŞ İŞSİZLİK MAAŞI BİLE VERMEM'

Çıkartılan işçilerin 4. maddeden çıkartıldığını ve işsizlik maaşlarını alacaklarını belirten Can, "Çıkartılanlara gerekçelerini noterle ihtarname göndererek belirttik. Kendileri neden çıkartıldıklarını hâlâ bilmiyorlar mı? Ben bir adamın ihbar tazminatını, kıdem tazminatını vermeyi göze aldıktan sonra kapının önüne koyarım, burası bir anonim şirkettir. Kimse gerekçesiz çıkartılmadı. Onlar da size gelerek kafanızı karıştırmaya çalışıyorlar. Çıkartılan işçi sayısı 23 değil, daha az. Bunlara çıkartılma gerekçeleri yazılı olarak gönderildi. Mağdur olduklarına inanıyorlarsa bunların gitmeleri gereken yer gazeteciler değildir. Bir hukuk bürosuna giderler, avukattan destek alırlar. Bu kişiler mağdur edildiklerini iddia ederek sizlerin kafasını karıştırıyorlar. Ortada bir mağduriyet yok. Hatta bu işçileri 4. maddeden çıkardık. SGK'larını 4. maddeden yaptığımız için sırf mağdur olmama adına işsizlik maaşı bile alacaklar. O da başkanımızın talebi. Bana kalsa bunlara bir kuruş işsizlik maaşı da vermem. Başkanımız talep etti, dedi ki bunlar mağdur olmasın, yine de işsizlik maaşı yatsın, bunları 4. maddeden çıkaralım. Biz de işçileri 4. maddeden çıkarttık, işsizlik maaşı alacaklar. Kıdem ve ihbar tazminatları hakları saklıdır, kanunen bunlara hakları vardır. Burası anonim bir şirket. Benim de kanunen bunları işten çıkarma hakkım var. Bu kadar basit. 3 Mayıs itibariyle 15 kişiyi çıkardık" diye konuştu.

'KÜLTÜR PARK'A GÖNDERİP BULAŞIK YIKATTIRAMAYACAK MIYIM?'

İşten çıkartılan bazı işçilerin tekrar işe alındığı ancak görev yerlerinin değiştirildiği iddiasına ilişkin olarak ise Can, "Onların da görev yerlerini değiştirdik. Çalışma performanslarına bakacağız, aklımıza yatmazsa onları da çıkartacağız. Elektrik teknisyenlerini çıkarttık yalan söylüyorlar. Hangi teknisyenin yeri değiştirilmişse isim versinler. Bir de işçi kendi mesleğiyle ilgili yerde çalıştırılmıyorsa ben onu her yere veririm. Benim gözümde o vasıfsız işçidir. Benim binamda çay demleyen adamı Kültür Park'a gönderip bulaşık yıkattıramayacak mıyım? Asgari ücretli işte zaten. Hadi bunda da haksızlık yapıyoruz diyelim, mahkemeye gitsin, burası hukuk devleti. Burada çıkartılan işçilerin hiçbiri gerekçesiz çıkartılmadı. Bundan sonra da gerekçe olduğunca ben çıkartmaya devam ederim. Burası bir anonim şirket. Kimsenin babasının şirketi değil" cevabını verdi.

Can, "İşten çıkartılan o kişilere bir sorun bakalım. 102 tane otobüs şoförüm var. Bir tanesini çıkartmış mıyım? Niye çıkartmadım? Adamlar akşama kadar direksiyon sallıyor, hepsi emekçi, işinin gücünün başında. Hepsinin işten çıkarılma gerekçeleri var, bazılarının ahlakidir, bazılarının iş bilmezliktir, bazılarınki basiretsizliktir ama mutlaka bir gerekçe oluşmuştur. Ayrıca ben çıkartmadım. Şirketimizin bir yönetim kurulu var. Bizim yönetim kurulu başkanımız belediye başkanımızdır. Yönetim kurulu üyelerimiz vardır. Yönetim kurulunun 3,5 saat süren bir toplantı sonucunda bu kişilerin işlerine son verilmesi karara bağlandı" ifadelerini kullandı.