YEREL
Giriş Tarihi : 17-05-2019 10:35   Güncelleme : 17-05-2019 10:35

KARAHAN: HER TÜRLÜ DESTEK VERİLİYOR

KARAHAN: HER TÜRLÜ DESTEK VERİLİYOR

Karahan, “Özellikle ilimizde hayvancılığın gelişmesi adına yapılan çalışmalara destek olan başta Tarım Bakan Yardımcısı M. Hadi Tunç olmak üzere birçok bürokratımız var. Besi OSB bu alanda ilimizin hedeflerine ulaşmasına çok büyük katkı sağlayacaktır” dedi.

İrfan ARSLAN

Elazığ’da büyükbaş hayvancılığın gelişmesi adına hertürlü desteğin verildiği, yardımların yapıldığı açıklandı.

Elazığ İl Tarım ve Orman Müdürü Turan Karahan, “Devletimiz, sığır üretiminde gerek et,  gerek süt üretimini artırma amaçlı olarak üreticilerimize her türlü desteği ve yardımı vererek üretimin artırılmasını hedefliyor. Biz de ilimizde bu alandaki çalışmalarımızı artırarak yerine getirmenin çabasını gösteriyoruz” dedi.

FARKLI BAŞLIKLAR ALTINDA DESTEKLER VERİLİYOR

Devletin yaptığı planlama kapsamında Elazığ'da farklı başlıklar altında çiftçilere destek verildiğini belirten Karahan, şu bilgileri verdi: "Devletimizin tarım ve hayvancılık alanında sürekli olarak yeni çalışmalar ve projeler üretip bunlardan üreticilerimizin en uygun şekilde faydalanmasını ve üretimin artırılması hedefleniyor. Biz de Tarım ve Orman İl Müdürlüğü olarak bu çalışmaları sahaya inerek üreticilerimize anlatıyor ve gerekli başvurularının ardından kendilerine sağlanan imkânları sunuyoruz.

İLDE 187 BİN ADET BÜYÜKBAŞ HAYVAN BULUNUYOR

İlimizde 2016-2018 yılları arasında Genç Çiftçi Projesi uygulaması ile büyükbaş hayvan dağıtımı yaptık. Bu çalışmamız ile hedefimiz hem çiftçilerimizin ekonomik olarak gelişmelerini sağlamak hem de et ve süt üretimini artırmak. Tabiki ülkemiz genelinde yaşanan köyden kente göç köylerimizde yaşayan insanların azalması ile bu alanda da üretimin düşmesine neden olmaktadır. Bugün ilimizde 2018 yılı verilerine göre, kültür ırkı, kültür ırkı melez ve yerli ırk olmak üzere toplam 187 bin 300 adet büyükbaş (sığır) hayvan bulunuyor.

Bunların ilçelere göre dağılımı ise şöyle: Ağın 796, Alacakaya 3338, Arıcak 10238, Baskil 5617, Karakoçan 35630, Keban 1990, Kovancılar 38831, Maden 5365, Merkez 69659, Palu 9450, Sivrice 6386.

DESTEK OLAN BÜROKRATLARIMIZ VAR

Bu alandaki çalışmalarımız önümüzdeki yıllarda da devam edecek. Özellikle ilimizde hayvancılğın gelişmesi adına yapılan çalışmalara destek olan başta Tarım Bakan Yardımcısı M. Hadi Tunç olmak üzere birçok bürokratımız var. Besi OSB bu alanda ilimizin hedeflerine ulaşmasına çok büyük katkı sağlayacaktır. Bunlardan en önemlisi olan Besi Organize Sanayi Bölgesi projesi. Kurulması için çok önemli adımlar atıldı ve sona gelindi. Bu projenin hayata geçirilmesi ile ilgili ağustos ayında temel atılması planlanıyor. İnanıyorum ki bu çalışmaların semeresini önümüzdeki yıllarda alacağız.”