YEREL
Giriş Tarihi : 23-05-2019 10:27   Güncelleme : 23-05-2019 10:27

SUYUN BOŞA AKITILMASI MİLYONLARCA LİRANIN HEBA OLMASINA YOL AÇTI

SUYUN BOŞA AKITILMASI MİLYONLARCA LİRANIN HEBA OLMASINA YOL AÇTI

Keban Barajı'nın yenilenmesi gereken tribünlerinde 1. ve 2. grupta çalışmalar sürüyor. 3. ve 4. grupta ise bir çalışma yok. Barajlardan elektrik üretimi için bir talep de olmayınca barajdan su tahliye edildi.

İrfan ARSLAN / Keban Barajı'ndan 15 yıl sonra, kış mevsiminde baraj gölü aynası içindeki bölgelerde kar ve yağmur yağışının yüksek olması ve baraj gölüne gelen su miktarının maksimum seviyeye ulaşması gerekçesi ile savakların açıldığı ve su tahliyesi yapıldığı açıklanmıştı.

Baraj kapaklarının açılması ve görsel bir şölenin izlenmesi büyük beğeni kazansa da, olayın aslında su salınması olarak görülmemesi, salınan su ile birlikte milyonlarca kilovatsaat enerjinin üretilmeden boşa akıtılması olarak görülmesi gerekir. Ülkemizin ekonomik sıkıntı yaşadığı bir süreçte bu suyun boşa akıtılması milyonlarca liranın heba olmasına yol açtı.

Keban Barajı'nın, enerji üretimini gerçekleştiren tribünlerinin yenilenmesi için geçtiğimiz yıllarda başlatılan yenileme çalışmalarında 1. ve 2. gruptaki çalışmalar 3 firma tarafından devam ettiriliyor. Bu gruplardaki çalışmaların tamamlanmasının ardından 3. ve 4. gruplardaki yenileme çalışmalarına başlanılacak. Yapılan çalışmalarda şu anda çalışılan 1. ve 2. gruplarda çalışmaların tamamlanmasının ardından birkaç aylık bir beklemenin ardından 3. ve 4. gruplarda çalışmaların başlamasının planlandığı belirtiliyor. Ancak su salınmasındaki asıl gerçek, barajlardan üretimi yapılan elektrik enerjisine talebin olmaması. Yani üretilen enerji ülkemizin ihtiyacına karşılık verebiliyor.

Konu ile ilgili olarak yetkililer değerlendirmelerinde, “Bu yıl su geliri çok oldu. Baraj gölünde su maksimum düzeye yükseldi. Enerji talebi de olmayınca, barajın iki tribününün de yenileme kapsamında olmasından dolayı su salınımı yapılmak zorunda kalındı. Bu su salınımı sadece Keban Barajı'nda gerçekleşmedi. Bu silsile üzerinde yer alan Karakaya Barajı'nda da su salınımı yapıldı. Enerji talebi olması durumunda belki bu su enerjiye dönüşebilecekti” dediler.

Öte yandan Keban Barajı'ndaki tribünlerin yenilenmesi çalışmalarında çalışmaların çok geciktiği, bunun sonucunda da sıkıntıların yaşandığı iddia ediliyor. Tribün yenileme çalışmalarının planlandığı şekliyle yapılması durumunda bu su salınımının enerjiye dönüşüm yapılmasına zemin hazırlayacağı, suyun salınması yerine enerjiye dönüştürülüp ülke ekonomisine katkı sağlayacağı belirtildi.

Keban Barajı'ndan su tahliyesi görsel bir şölenin yaşanmasını sağlamış olmasına karşılık, aslında salınan su iki gerçeği ortaya koymuş bulunuyor.

Bunlardan birincisi, Keban Barajı'nda 2014 yılının sonunda yapılması planlanan tribün yenilenmesi projesinin halen tamamlanmaması, bunun sonucunda iki tribünün şu anda üretim yapmadığı. Bu konudaki gecikme nedenlerinin kimsenin umuruna gelmediği ve bir araştırma yapılmadığı.

İkincisi ise ülkemizin ekonomik kayba uğraması. Çünkü bu su enerjiye dönüştürülmeden salındı.