YEREL
Giriş Tarihi : 08-06-2019 11:24   Güncelleme : 08-06-2019 11:24

SAĞLIK PERSONELLERİ MESLEKTAŞLARI TARAFINDAN TEHDİT EDİLİYOR, İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ SESSİZ KALIYOR

SAĞLIK PERSONELLERİ MESLEKTAŞLARI TARAFINDAN TEHDİT EDİLİYOR,  İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ SESSİZ KALIYOR

İlçede verimli hizmet verilemiyor. Sağlık Müdürlüğü sorunlara kulak tıkadı. Tehdit hakaret hayali personel iddiaları.

Evren DEMİRDAŞ / Sivrice ilçesinde sağlık hizmeti veren Eğitim Araştırma Toplum Sağlığı Merkezi ve Aile Hekimliği personelleri arasında yaşanan sorunlardan dolayı ilçe halkına sağlık hizmetinin verilemediği iddia edildi.

Kamu Sağlık-Sen Genel Başkanı Ümit Karataş, Aile Hekimliği personellerinin Toplum Sağlığı Merkezi personellerini tehdit ve hakaret ettiklerini iddia etti. Karataş, Sağlık Merkezi çalışanları kendilerine yapılan kötü muameleyi İl Sağlık Müdürlüğü'ne şikayet etmelerine rağmen Sağlık Müdürlüğü'nün konuya duyarsız kaldığını ifade etti.

‘İLÇEDE VERİMLİ HİZMET VERİLEMİYOR’

Sağlık Toplum Merkezi ile Aile Hekimliği'nin aynı binada olmasından dolayı sağlık hizmetlerinin verimli bir şekilde verilmediğini söyleyen Karataş, ”Sivrice Toplum Sağlığı Merkezi ile Aile Hekimliği aynı binada hizmet veriyor. Aynı binada hizmet verdiğinden dolayı orada bazı sıkıntılar mevcut. Sivrice turistik bir ilçe, aynı zamanda ilçemizde kadın cezaevi kuruluyor. Bu cezaevinin açılması sonucunda orada mevcut olan sağlık hizmeti sıkıntısı daha fazla artacak. Sivrice’ye bağlı köylerin tüm sağlık hizmetlerini aldığı yer Toplum Sağlığı Merkezi. Bizim bu ilçemize bir devlet hastanesinin yapılması gerekiliyor çünkü sağlık hizmetlerine yetişemeyecek bir durumdayız. Kovancıların Devlet Hastanemiz var, Maden’de var, Baskil’de var ancak hasta doluluk oranı yüksek olmasına rağmen maalesef ilçemizde bir devlet hastanemizin olmamasından dolayı hem ilçe halkı hem de orada çalışan sağlık personelleri açısından büyük bir mağduriyet yaşamaktadır. Sivrice’deki sağlık çalışanlarımızdan almış olduğumuz bilgilere göre, personelimizin yaşamış olduğu en büyük sıkıntı Aile Hekimliği'yle Toplum Sağlığı Merkezi binasının aynı yerde olmasından dolayı oradaki malzemelerin, elaman alımının, elemanların çalıştırılması ve hizmet veriminde büyük bir sıkıntı yaşanmaktadır. Oradaki aile hekimliklerinin sıkıntıları var, Toplum Sağlığı Merkezi çalışanlarının sıkıntıları var. Bu sıkıntılarından biri bu iki birim çalışanlarının aralarında problemler oluşuyor nedenlerinden bir malzeme kullanımı sıkıntısı. Aile Hekimliği çalışanları sağlık malzemelerini Toplum Sağlığı Merkezi’nden temin etmesi, aile hekimlerinin düzenli bir şekilde işlerine gelmemesi ve mobil hizmetleri vermedikleri bundan dolayı vatandaşın şikâyetleri olduğu söyleniyor" diye konuştu.

‘SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ'NÜN SORUNLARA KULAK TIKAMASI SORUNU DAHA DA DERİNLEŞTİRDİ’

Sivrice’deki Sağlık Merkezi binasının fiziki koşullarının çok kötü olduğunu iddia eden Karataş, ”Bu iki sağlık biriminin olduğu binanın da fiziki şartları da çok kötü durumda özellikle kış aylarında yağmur ve kar yağması sonucunda sağlık binasının bodrumuna suların dolması gibi birçok sıkıntıları mevcut. Sağlık İl Müdürlüğü'nün Sivrice ilçemizdeki bu soruna duyarsız kaldığı ve sorunları bildikleri halde herhangi bir çözüm bulmadığı belirtiliyor. Oradaki doktor arkadaşlarımızın kendi ceplerinden vermiş oldukları paralarla branda alarak sağlık merkezinde su taşmalarını engellemek için mücadele verildiği söylendi. Bazı gebe izleme odalarının oluşturulması aşamasında odanın hazırlanması, odanın araç ve gereçlerinin oluşturulması noktasında kapanan devlet hastanelerin malzemelerini kullanmaları için Sağlık İl Müdürlüğü'ne müracaat edilmesine rağmen oradaki malzemelerin kullanılmasına izin verilmedi. Genel olarak bana iletilen problemlerde çoğunluğunu kendi özverili çalışmalarıyla, kendi ceplerinden vererek oradaki insanların mağdur olmaması için sağlık hizmetini devam ettirmek için fedakârlıkla oluşturulan bir sağlık sistemi dönüyor Sivrice ilçemizde. Buradaki sorunlara kayıtsız kalınması da bizleri rahatsız ediyor. Devletin binasında maalesef İl Sağlık Müdürlüğü'nün sorunlara duyarsız kalması, sorunlara, sıkıntılara kulak tıkaması sonucunda oradaki sorunu daha da derinleştirdi" ifadelerini kullandı.

TEHDİT, HAKARET VE HAYALİ PERSONEL İDDİALARI…

Karataş, “Toplum Sağlığı Merkezi ve Aile Hekimliği aynı binada olduğu için Toplum Sağlığı Merkezi hekimi aynı zamanda Aile Hekimliği'nden de sorumlu oluyor bir nevi Başhekimlik görevi görüyor. Aile Hekimliği, Toplum Sağlığı hekiminden dolayı huzursuzluk çıkartıyor. Toplum Sağlığı Merkezi Aile Hekimliği personeli tarafından tehdit edildiği söyleniyor. Aile Hekimliği, Toplum Sağlığı Merkezi sorumlu hekimine karşı, 'Seni göndereceğiz, seninle çalışmak istemiyoruz, ayağını denk al’ gibi sözler kullanarak huzursuz ediyorlarmış. Bir çalışan hemşireye arkadaşımız hakarete uğradığını, ağlayarak Sağlık İl Müdürlüğü’ne gittiğini, şikâyet etmesine rağmen çözüm olarak hiçbir şeyin yapılmadığını söyledi. Başka bir iddia ise yakınlarını orada çalışıyormuş gibi gösterip sigortalarını yaptığı, daha sonra bunun tespit edildiği ve bunun sonucunda Sağlık İl Müdürlüğü’ne şikâyet yapıldığı halde şikâyet konusunda herhangi bir işlem yapılmadığı söyleniyor.  Buradaki Aile Hekimliği'nde genel olarak bir problem var ama bu problemin çözümü noktasında maalesef Sağlık İl Müdürlüğü yöneticileri direniyor ve koruma noktasına geliyorlar. Bu kişileri neden koruyorlar bunu da anlamış değiliz. Eğer bir hemşireye ya da bir sağlık çalışanına hakaret ediliyorsa ve Sağlık İl Müdürlüğü bu konuda bir şey yapmıyorsa Sağlık İl Müdürlüğü yetkilileri de en az onlar kadar suçludur. Sağlık İl Müdürlüğü bu mevcut sorunların çözümünü Toplum Sağlığı Merkezi’nin sorumlu hekimini görevden alarak yerine başka bir hekimi atayarak yapmak istiyor” diye konuştu.

‘SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ YAŞANAN SORUNLARA DUYARSIZ KALMIŞ’

Aile Hekimliği'yle Toplum Sağlık Merkezi'nin ayrılması gerektiğini ifade eden Karataş, ”Aile Hekimliği ve Toplum Sağlığı Merkezi’nde çalışan personellerin arasında ciddi problemler var. Sağlık İl Müdürlüğü’ne bu sorun belirtildiği zaman Sağlık İl Müdürlüğü bu konuda çözüm bulamıyor. Sağlık personelleri birbirleriyle tehditkâr bir şekilde hitap ediyorlar. Bir personelin kendi meslektaşına 'Bu senin buradaki son bayramın’ cüretinde bulunabiliyor. Bu konuda Sağlık İl Müdürü defalarca ilçeye davet edilmesine rağmen Sağlık İl Müdürü ilçeye gitmemiş. Eğer bir kurumda bir problem varsa ve o kurumun amiri bensem benim oraya gidip o sorunu çözmem lazım en azından bir toplantı yapıp konuşmam gerekirken maalesef bu konulara duyarsız kalınmış. Sağlık personellerinin bundan dolayı şikâyetleri var. Sivrice sadece Toplum Sağlığı Merkezi’ndeki sağlık problemleriyle değil genel olarak sağlık hizmetini ilçe bazında vermekte sıkıntı çekiyor. Sağlık Müdürlüğü bu ilçemizde alternatif bir bina oluşturulması ve Aile Hekimliğiyle Toplum Sağlığı Merkezi’nin ayrılması gerekmektedir’’ şeklinde konuştu.