YEREL
Giriş Tarihi : 10-06-2019 10:05   Güncelleme : 10-06-2019 10:05

SERDAR: EKONOMİDE CİDDİ ANLAMDA BİR TÜRBÜLANS SÜRECİ YAŞANIYOR!

SERDAR: EKONOMİDE CİDDİ ANLAMDA BİR TÜRBÜLANS SÜRECİ YAŞANIYOR!

Serdar, “Ekonomide ciddi anlamda bir türbülans süreci yaşanıyor. Özellikle işsizlik ve enflasyon rakamları şu an için sıkıntı verir bir boyutta. Bunun önlemleri ciddi anlamda alınacak” dedi.

İzzet TUMAY / 26. Dönem Ak Parti Elazığ Milletvekili, TBMM Başkanlık Divanı Üyesi, TBMM İHİK Başkanı, Genel Merkez Siyasi ve Hukuki İşler Başkan Yardımcısı Av. Ömer Serdar, ülke ve Elazığ gündemi ile S400 konularında gazetemize önemli açıklamalarda bulundu.

HaberKent’i ziyaret eden ve gazetemiz imtiyaz sahibi Mustafa Feyzi Koç, Genel Yayın Yönetmeni Efraim Gündem ile bir araya gelen Serdar, ülke ve Elazığ gündemine ilişkin yaptığı açıklamada, şunları söyledi: “Öncelikle belirtelim, seçimler var. 31 Mart seçimlerinden sonra tamamen ülkenin gündemi İstanbul seçimlerine itirazlar sürecinde yürüdü. Bu itirazlar sonucu YSK İstanbul seçimlerinin iptaline ve yenilenmesine dair bir karar aldı. Yenilenmesine ilişkin zaten hukuki tartışmalar sıkça yapıldı, bundan sonra İstanbul seçimlerinin sonucuna endeksli bir süreç yürüyecek.

BLOKLAR ARASINDA ÇOK DRAMATİK GEÇİŞLER YOK

Burada İstanbul seçimlerine özellikle gördüğümüz 31 Mart seçimlerinde sistemin doğasından kaynaklı olarak iki blok halinde yürüyen bir seçim var; Cumhur İttifakı, Millet İttifakı. Aslında bugün de baktığımızda bloklar arasında çok dramatik geçişler yok. Yani seçmenin tercihlerini büyük ölçüde değiştirmemiş ancak İstanbul seçimlerine Türkiye seçimleri ortalamasının altında bir katılım söz konusuydu.

KÜÇÜK ORANLARDA DEĞİŞİM İSTANSUL SEÇİMLERİNİN SONUCUNU BELİRLEYECEK

Burada baktığımızda 1 milyon 700 bin seçmenin sandığa gitmediği ayrıca 300 bin seçmenin de geçersiz oy kullandığı bu bilinçsiz veya bilinçli bu ayrı bir tartışma konusu. Yalnız seçimlerin bu 2 milyon seçmen üzerinden yürüdüğünü aşağı yukarı görüyoruz. Burada tabi kısmi katılmama durumları olacak ancak İstanbul seçimlerinde başa baş geçen bir süreç olduğu için 31 Mart’a mukayeseyle küçük oranlarda değişim İstanbul seçimlerinin sonucunu belirleyecek. Peki bu noktada AK Parti olarak biz ne yapıyoruz; özellikle 31 Mart’ta sandıklara yönelik ve seçim organizasyonuna yönelik eksikliklerimizi büyük ölçüde okumaya, gidermeye çalıştık. Bu eksiklikleri giderdik ve bir program dahilinde özellikle sandığa gelmeyen seçmeni sandığa taşımak ve tercihleri burada yansımasını ortaya koymak. Seçimin sonucu ne olur; inşallah AK Parti lehine olur ancak seçmen tercihine ilişkin bu noktada erken bir şey söylemek istemiyorum.

SANDIK ‘DEMOKRASİSİNİ MUHAFAZA’ ETMEK ÇOK ÖNEMLİ!

Fakat bu milletin nezdinde AK Parti’nin belli bir kredibilitesi söz konusu. Buna göre bir değerlendirme yapıp bir tercihlerini buna göre kullanacaktır. Burada bu süreç içerisinde Türkiye’nin öğrendiği bir şey vardı; sandık demokrasini dediğimiz gücün transferinin meşruiyetini koruması. Siyaset literatüründe bu böyle adlandırılır. Eğer bir ülkede iktidar transferi, iktidarın el değiştirmesi sandık üzerinde meşru olarak yürüyorsa o ülkede büyük ölçüde problemler hal olur. Yasalarınız antidemokratik olsa da, uygulamalarınız sıkıntılı olsa da bir başka iktidar gelir giderebilir. Ancak sandık demokrasisini muhafaza bu açıdan önemli. Biz de sandığın bu konuda meşruiyetini muhafazası açısından demokratik mücadelemizi siyasi süreçleri takip ederek verdik. İstanbul seçimlerinden sonra tabi bizi bekleyen önemli süreçler var. Ekonomide ciddi anlamda bir türbülans süreci yaşanıyor. Özellikle işsizlik ve enflasyon rakamları şu an için sıkıntı verir bir boyutta. Bunun önlemleri ciddi anlamda alınacak. Bunun nedenleri üzerine geldiğimizde Türkiye uzun süredir çok fazla seçim yaptı. Bu seçimlerin doğurduğu beli bir ekonomi var. Artı uluslar arası ilişkilere baktığımızda bölgemizde, güney sınırlarımızda yapılan planlama, küresel aktörlerin buraya müdahalesi söz konusu olduğunda bizin savunmaya yapmış olduğunuz büyük yatırımlar ve ülkede 2013’ten beri devam eden o güvenlik süreci Türkiye’ye bir ekonomik maliyet olarak dönüyor tabi. Terörle yapmış olduğunuz mücadelenin de sonuçta bir ekonomik maliyeti var. Ancak bunlar aşılamaz şeyler değil, aşılabilir. Türkiye’nin önünde seçimsiz bir uzun süreç var. Biz bu uzun süreç içerisinde başta yapısal tedbirler olmak üzere hukuk alanında zaten stratejik reform belgemizi de açıkladık hukuk alanında yapacağımız düzenlemelerle uluslar arası ilişkileri yeniden makul ölçüde tanzim ederek bu sorunları aşacağımıza inanıyorum. Ama bu süreç içerisinde Türk toplumunun ekonomik olarak bir bedel ödediğini inkâr edecek durumum yok. Yani piyasada bir durağanlığın olması da söz konusu ama siyasetin bu konuda gelecek tehayülü oluşturmasıyla birlikte insanların kendi pozisyonlarından daha aktif pozisyona geçmesi piyasada para hareketliliği sorununu aşacaktır. Türkiye’nin dinamikleri buna yeter. Bizim bundan sonra yapacağımız özellikle devletin, 82 milyon vatandaşın devleti olduğu gerçeği ile hareket ederek beraber bir projeksiyon ortaya koymak, zaman zaman bunu Cumhurbaşkanımızın Türkiye İttifakı diye ortaya koyarak nitelendirdiği seçimler bittikten sonra artık süreci devam ettiren Türkiye yoluna devam edecektir.

ELAZIĞ GÜNDEMİNE İLİŞKİN DEĞERLENDİRMELER

Elazığ gündemine ilişkin; şehrimizin gündemi Türkiye’nin gündeminden şüphesiz bağımsız değil. Bu bahsettiğim Türkiye geneline ilişkin sorunlar, beklentiler, atılacak adımlar Elazığ’ı da direkt ilgilendiren konular.

FATURAYI HİÇBİR ZAMAN SEÇMENE ÇIKARMAYIZ

Ancak geriye dönüp baktığımızda Elazığ’da yerel seçimler AK Parti tarafından alındı özellikle merkezde. Kaybettiğimiz ilçeler var, bizim için üzüntü kaynağı. Seçim bölgesinde seçimin bütününe talipsiniz, kaybettiğiniz yerlerde faturayı hiçbir zaman seçmene çıkarmayız. Biz burada neyi eksik bıraktık, neyi yanlış bıraktık bunun muhasebesini uzun uza diye yapacağız. 31 Mart’tan sonra Türkiye geneli için kısmi bir değerlendirme yaptık ama İstanbul seçimlerine endeksli süreç devam ettiği için bunun ikmali ile birlikte illeri artık masaya yatıracağız. Mahalli idarelerle iş başına gelmiş arkadaşlarıma başarılar diliyorum. Hizmet ederken bugüne değil de geleceğe yönelik hizmet etmelerinde fayda var.

S400 KONUSU DEĞERLENDİRMESİ

S400 konusu Türkiye için şu anda uluslar arası ilişkilerde yani Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ilişkilerinde bir anlaşmazlık konusu. Ülkeler savunma sistemlerine şunun için ihtiyaç duyarlar; siz bir paktın içerisindesiniz, bu paktın içerisinde envanterde olan savunma sistemlerine ulaşma imkanınız yoksa seçenek ararsınız. Bizim NATO paktı içerisinde BM bünyesinde de dile getirdiğimiz gibi aslında biz patriotları ABD’den istemiş ve buna talip olmuştuk. Biliyorsunuz onlarla yürüyen bir F35 projesi de hâlâ devam ediyor bugünlerde bir takım sıkıntılar olmasına rağmen bu ortak proje. Ancak ABD’nin patriotları vermeye yanaşmaması nedeniyle Türkiye kendi savunma sistemini ve kendi güvenliğini düşünmek zorunda. Alternatif olarak Rusya görüşmelerinde bir S400 anlaşması sağlandı. Bugün bu anlaşmaya rağmen uluslar arası görüşmelerde ayrıntılara vakıf olmamakla birlikte Türkiye’nin bu konuda bir kararlılığı var. Ama ABD’de F35’ler projesinden Türkiye’yi çıkarma gibi bir tehdidi var. Geçen günlerde de pilotların gönderilmesine ilişkin Sayın Hulusi Akar’a bir mektup gönderilmişti. Bizim en son ABD yetkililerine Cumhurbaşkanımız tarafından gönderilen yetkililer vasıtasıyla önerdiğimiz S400’lerin alınmasıyla ilgili bir heyet oluşturulması sürecin heyetler tarafından incelenmesi ve buna göre bir karar verilmesi şeklindeydi. Sanıyorum henüz bu kabul görmüş değil, bu konuda görüşmeler devam ediyor. Türkiye’nin kararlılığını buradan belirteyim; S400’leri alma yönünde kararlılık var, iki ay içerisinde de bunun Türkiye’ye teslimatının gerçekleşip konuşlandırılacağı düşünülüyor. Umuyoruz ki Türkiyemizin önündeki günler daha berrak olsun.”

Serdar, konuşmasının sonunda Elazığ medyasına değinerek; Elazığ’da canlı ve dinamik bir medyanın olduğunu, bunların başında da HaberKent gazetesinin geldiğini belirtti.