YEREL
Giriş Tarihi : 10-06-2019 10:06   Güncelleme : 10-06-2019 10:06

SINIFTA KALAN VEKİLLER

SINIFTA KALAN VEKİLLER

İrfan ARSLAN / Elazığlı vatandaşların, ilin milletvekillerinden beklentilerinin sorulduğu bir ankete verdikleri cevaplar ilin gerçeğini ortaya koyması açısından önemli sonuçlar vermiş durumda.

İlimizde yayınlanan Fırat gazetesi tarafından yapılan anket çalışmasına katılan vatandaşlar, “CHP’li Milletvekili Gürsel Erol’un dışında kalan AK Partili milletvekilleri bu ilin problemlerine çözüm geçirecek adımları atmıyorlar. Beklentimiz de söz konusu değil. Söylenenler ile yapılanlara baktığımızda artık bıktık” demeleri ilin beklentilerinin hangi boyuta gelmesi açısından önemli.

Yapılan ankette milletvekillerine olan beğenilerin oylamasında AK Parti milletvekilleri Sermin Balık ile Zülfü Demirbağ'ın yüzde 1, Metin Bulut’un ise yüzde 2 oranında kalması vatandaşların siyasilere olan güvensizliğinin en önemli göstergesi. AK Parti Milletvekili Zülfü Tolga Ağar’a yüzde 45, CHP Milletvekili Gürsel Erol’a yüzde 52 oranında çıkan beğeni, iki milletvekilinden beklentilerin olduğunun göstergesi olarak kabul ediliyor.

Vatandaşların son genel seçimlerin üzerinden geçen yaklaşık bir yıllık sürecin ardından yapılan yerel seçimlerde özellikle AK Parti'ye oy vermekten uzaklaşması da bu tepkinin sonucu olarak değerlendiriliyor. Her seçimde en yakın rakibine uzak ara fark yaparak sandıktan çıkan AK Parti son yerel seçimde az bir oy farkı ile seçimi kazandı. Ancak genele bakıldığında 15 belediye başkanlığı ile girilen seçimde çok önemli kayıplar yaşanarak çıkılması, vatandaşların AK Parti'den beklentilerine karşılık bulamamasının sonucu olarak değerlendirildi.

Vatandaşlar, “İlimizin gelişmesi noktasında yapılması gerekenlere duyarsız kalınmasının yanında özellikle ilimizde yerel gazetelerin yaptığı anketlerde ortaya çıkan sonuçlarda milletvekillerimiz ve siyasetçiler duyarsız kalıyorlar. Bu, 'siz ne derseniz deyin biz bildiğimizi yaparız' anlayışının ürünüdür. Sonra bir milletvekili çıkıyor ve 'hepimiz suçluyuz' diyerek günah çıkarmanın çabasında oluyor. Bizim beklentilerimizin uzağında kalanların, vatandaşlar ile arasına duvar örenlerin bu sonuçlara bakmalarını istiyoruz. Ancak biliyoruz ki yine kendi bildiklerini yapacaklar. Bu devam ederse biz de kendi bildiğimiz doğruları yapacağız” dediler.