YEREL
Giriş Tarihi : 11-06-2019 10:02   Güncelleme : 11-06-2019 10:02

BAŞGÜN: KURU OTLAR TEMİZLENMELİ

BAŞGÜN: KURU OTLAR TEMİZLENMELİ

İrfan ARSLAN / Yaz ayları ile birlikte kuruyan otlar binaları tehdit ediyor. Kuru otların temizlenmemesi durumunda en küçük bir dikkatsizlikte yangınlara sebep olacağını belirten Elazığ Belediyesi İtfaiye Müdürü İbrahim Halil Başgün, "Vatandaşlarımızın herhangi bir risk ile karşı karşıya kalmaması adına bu otları kendi imkânları ile temizlemelerini istiyoruz” dedi.

Yaz aylarına girilmesi ile birlikte artan hava sıcaklıklarının binaların ve yol kenarlarındaki otların kurumasına neden olduğunu belirten Elazığ Belediyesi İtfaiye Müdürü Başgün, şunları söyledi: “Yaz aylarına girilmesi ile birlikte ilimizde meydana gelen yangın sayısında artış görülmeye başlanmıştır. Bu yangınlara itfaiyemiz anında müdahale etmektedir. Önceki gün meydana gelen yangına da itfaiyemiz 5 dakika içinde 6 araç ve 25 personel ile müdahalede bulunmuştur. Çıkan çatı yangınına bu tür yangınlara müdahale etme teknikleri kullanılarak müdahale edilmiş ve yangın söndürülmüştür. Önümüzdeki günlerde hava sıcaklıklarının daha da artış göstereceğini vatandaşlarımızın göz önüne alarak, binalarının çevresinde bulunan kuruyan otları mutlaka temizlemelerini istiyoruz. Yine yol kenarlarında bulunan kuru otlar yangın çıkması için en riskli alanları oluşturuyorlar. Bu açıdan vatandaşlarımızın bu otları temizlemeleri kendi binalarının riskten kurtulmasını sağlayacaktır. Vatandaşlarımızın özellikle binalarının çatı katında bulunan yanıcı maddeleri kaldırmaları, yanan sigara izmaritlerini mutlaka söndürerek atmalarını, cam ve şişeleri dışarıya atmamalarını istiyoruz. Çünkü bu materyaller sıcak havalarda ısınmaları ile birlikte yangınlara davetiye çıkarmaktadır.

İlimizde son bir haftada günde ortalama 20 yangın olayı meydana gelmektedir. Önümüzdeki süreç içinde havaların ısınması ile birlikte bu sayı günlük ortalama 30’un üzerine çıkacaktır. Vatandaşlarımızın dikkatli davranması ve gerekli önlemlerini almaları bu sayıyı azaltacaktır. Elazığ Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü olarak günün 24 saati görevimizin başındayız" dedi.