YEREL
Giriş Tarihi : 11-06-2019 10:10   Güncelleme : 11-06-2019 10:10

ARSLAN: ÖNEMLİ BİR MERKEZ OLACAĞIZ

ARSLAN: ÖNEMLİ BİR MERKEZ OLACAĞIZ

Arslan, "Yatırım talebi için yaptığımız toplantıda çok ciddi talepler aldık. Hedefimiz hem yurt içi ihtiyacını karşılamak hem de ihracata yönelik çalışmalar yapmak. Bu çalışma hem ekonomimize kazanç hem de istihdama önemli katkı sağlayacak” dedi.

İrfan ARSLAN / Elazığ’da seracılık sektöründe önemli bir adım atmanın hazırlıkları devam ederken, Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Asilhan Arslan, "Bu alanda çok önemli çalışmalar yapılıyor ve yapılmaya devam edilecek. İlimizde 3 OSB var, dördüncüsü seracılık alanında kurulacak” dedi.

Elazığ merkez Cip köyünde yapılan sondaj sonucunda elde edilen sıcak suyun seracılık alanında kullanılmasının kente önemli katkı sağlayacağı konusunda diğer kurumlarla da ortak olduklarını ve bunun sonucunda önemli çalışmaların başlatıldığını belirten Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Arslan, “Bu konuda Valilik, Tarım ve Orman Müdürlüğü, FKA ile ortak adımlar atıyoruz. Bu çalışmalarımız kapsamında özellikle seracılık sektöründe lider bir ülke olan Hollanda'da görüşmelerde bulunduk. Hollanda'da bu işi yapan iki Elazığlı hemşerimiz ile görüşmelerde bulunduk. Kendileri ilimize gelerek bu alanda çalışma yapacaklarını belirttiler. Biz de kendilerini ilimize davet ettik” dedi.

Arslan sözlerini şöyle sürdürdü: "Bütün paydaşlarımızla Elazığ’da seracılık anlamında en doğru adımları atmak için yoğun bir çalışma içerisindeyiz. Hava ve iklim yapımızı, arazi yapımızı, kısaca tüm detaylarıyla Elazığ’da seracılığı en iyi şekilde yapabilirizin cevabını sahaya en iyi şekilde yansıtmanın ve uygulamanın gayreti içerisindeyiz. Şehrimize katma değer katacak bu çalışma, küçük çapta ilimizde yapılmakta olan seracılık faaliyetlerine de destek olacak ve yeni bir ekonomik girdiyi daha şehrimizin hanesine yazmış olacağız.

Dünyada seracılığa ciddi bir yöneliş var. Biz bu alanda oluşturduğumuz teknik bir ekiple çalışmalarımızı sürdürürken, ilimizde yapılması planlanan seracılığın rekabet edebilme adına da araştırmalarımızı yaptırıyoruz. Çok önemli değerlerimiz var. Bizim görevimiz de bu değerlere ulaşıp bunları ilimize kazandırmak. Bilindiği gibi ülkemizde geçtiğimiz kış aylarında tarımsal alanda yetersiz üretimden kaynaklı pahalı tüketim söz konusu oldu. Halkımız bundan rahatsız oldu. Üretim yapmaz ve pazara arz etmezseniz o ürün pahalı olur. 20 liraya biber, 13-15 liraya domates yedik. Ülkemiz bunu hak etmiyor. Ülkemizin tarımsal alanda yüksek üretim potansiyeli var.

İşte biz Elazığ'da bu sıcak su ile ilimizde tarımsal alanda ne yapabilirizi araştırmak üzere bir teknik ekip oluşturduk. Çeşitli araştırmalar yaptık. Hollanda'ya gittik. Den Hag ve Rotterdam bölgelerinde bu işi yapan hemşerilerimiz ile görüştük. Bu hemşerilerimiz belli ürünlerde Avrupa'da çok önemli pazarları ellerinde tutuyorlar. Örneğin misket turp ticaretinde Elazığlı bir iş adamımız birinci sırada. Biz gidip seralarını inceledik. Bu iş adamları Tunus'ta fason üretim yaptırıyorlar. Yine Hollanda'da bir hemşerimiz domates üretimi yapıyor. Pazarda çok önemli bir konumda. Biz hem inceleme hem de ihtiyaç duyduğumuz bilgi edindik. Kendilerini de ilimizde yapılacak çalışmalara yatırıma davet ettik.

Jeotermal suyun çıktığı bölgenin ruhsatının İl Özel İdaresi'ne, Belediyemize işletme haklarının verilmesi ile birlikte Tarım ve Orman İl Müdürlüğümüz ile birlikte burada Sera İhtisas OSB’yi biran önce hayata geçirme adına 1300 dönümlük bir alanda projelendirme çalışmalarımıza başlayacağız. Bunun hazırlıklarına başlandı. Hem rekabet edebilen, kalite anlamında da, fiyat anlamında da sistemi kurmak istiyoruz. Üretim hem ülke içine hem de yurt dışına yönelik seracılık faaliyetleri olacak. İlimizde seracılık alanında çalışmalar oldu ancak hiçbir zaman pazarlama alanında eksik kaldık. Burada yapılacak üretimin pazarlanması adına da çok önemli çalışmalar başlatıldı. Bu çalışmaların sonucunda bir tablo ortaya çıkacak ve buna göre de planlamalar yapılacak.

Sera İhtisas OSB ilan edebilmemiz için talebin olması gerekir. Bunun için iş dünyamızın duyarlı olması gerekir. Bu konuda kendi aramızda bir toplantı yaptık. Üyelerimize duyurduk. Çok ciddi talepler aldık. Bu talep doğrultusunda ilimizde Sera İhtisas OSB kurulması kararını aldık. Su ile ilgili problem çözülür çözülmez, özel idarelere bağlanması kararı ile birlikte bu alandaki yatırımlara başlanacak. Su kaynağını ucuz bir şekilde yatırımcıya sunamazsak rekabet edebilme alanında sıkıntı yaşarız. Özel sektör rekabet edemezse sıkıntı yaşanır. Bu konuda Valimiz, Belediye Başkanımız bize çok büyük destek veriyor. İnanıyorum ki bu alanda Elazığ çok önemli bir merkez olacak ve ilimize bu alanda çok önemli ekonomik girdi sağlanacak. Özellikle istihdam konusunda önemli gelişmeler yaşanacak.”