YEREL
Giriş Tarihi : 12-06-2019 09:42   Güncelleme : 12-06-2019 09:42

ELAZIĞ’DA ÇEVRE HAFTASI YÜRÜYÜŞÜ DÜZENLENDİ

ELAZIĞ’DA ÇEVRE HAFTASI YÜRÜYÜŞÜ DÜZENLENDİ

Evren DEMİRDAŞ / Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve Elazığ Belediyesi, Dünya Çevre Haftası dolayısıyla yürüyüş düzenledi.

5-11 Haziran tarihleri arasındaki Dünya Çevre Haftası, kutlandı. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve Elazığ Belediyesi tarafından Demokrasi Meydanı’ndan Öğretmenevi önüne yürüyüş düzenlenerek vatandaşlara çiçek dağıttı.

Etkinliğe Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Mustafa Pirinçci, Elazığ Belediyesi Başkanvekili Aydın Kara, Belediye Başkan Yardımcıları İrfan Ergüven, Masar Ayaz, Belediye Başkanı Başdanışmanı Nazif Bilginoğlu, Elazığ Belediyesi Kültür Müdürü Ahmet Özden Özen, Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü ve Elazığ Belediyesi personelleri katıldı.

Etkinlikte konuşan Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Mustafa Pirinçci, ”Çevre Şehircilik Bakanlığı'nın bir etkinliği olarak yine poşet kullanımını azaltmak için bu yıl başlatmış olduğumuz poşetlerden belli bir miktarda para alınıyor. Vatandaşlarımızı bu konuda uyarmak istiyorum; bu konuya biraz daha duyarlı olmalarını çünkü özellikle zincir marketlerinin bu konuda çok hassas davrandığını ama mahalli bakkalların, marketlerin ve manavların bu konuda hassas davranmadıklarını görüyoruz" dedi.

‘PAZAR NOKTALARINDA 4 BİN BEZ TORBA DAĞITACAĞIZ’

Emine Erdoğan’ın himayesinde “Sıfır Atık’ projesinin çok etkin bir şekilde devam ettiğini belirten Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Mustafa Pirinçci, ”Çevre Haftası'nı 11 Haziran’da daha etkin bir şekilde kutlamak istedik. Sayın Belediye Başkanımıza bu konuyu açtığımızda Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü'yle beraber Elazığ Belediyesi olarak ortaklaşa etkinlikler yapmamızı söylemişti. Kendisi bildiğim kadarıyla Elazığ’da değil Sayın Başkanvekilimiz ve Belediye Başkan yardımcılarımız, Belediye Başkan danışmanız aramızdalar. Çevre Şehircilik şube müdürleri personelleri ve Elazığ Belediyesi personelleri hep beraber etkinlik düzenledi. Demokrasi Meydanı’ndan Öğretmenevi önüne aynı zamanda Karayolları Kavşağı’ndan da Öğretmenevi önüne kadar gerek Elazığ Belediyesi personelleri gerekse Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü personelleri çevreyi temizleme etkinliği düzenledi farkındalık oluşturmak için, çevreye daha duyarlı olmak için bunu yaptık. Türkiye’de bildiğiniz gibi Çevre Bakanlığı'ndan sıfır atıkla ilgili Sayın Cumhurbaşkanımızın eşleri Emine Erdoğan hanımefendinin himayelerinde devam eden sıfır atık ülkemizin en büyük çevre etkinliği bu sebeple dün itibariyle de sıfır atık mavi atık kampanyasını Türkiye’de başlatmış olduk. Denizlerimizi, göllerimizi, nehirlerimizi temiz tutmak için böyle bir şey başlattık. Aynı zamanda Çevre Şehircilik Bakanlığı'nın bir etkinliği olarak yine poşet kullanımını azaltmak için bu yıl başlatmış olduğumuz poşetlerden belli bir miktarda para alınıyor. Vatandaşlarımızı bu konuda uyarmak istiyorum; bu konuya biraz daha duyarlı olmalarını çünkü özellikle zincir marketlerinin bu konuda çok hassas davrandığını ama mahalli bakkalların, marketlerin ve manavların bu konuda hassas davranmadıklarını görüyoruz. Bizim amacımız cezai müedide uygulamak değil amacımız bu konuda duyarlılık oluşturmak. Bu sebeple bu haftayı böyle kutluyoruz. Önümüzdeki haftada yine poşetlerden vazgeçilmesini bez torbalarının kullanmaları için belli Pazar noktalarında dört bin adet bez torba dağıtacağız’’ diye konuştu.

‘TEMİZ BİR TOPLUM TEMİZ BİR ÇEVRE’

Elazığ Belediyesi Başkanvekili Aydın Kara ise, ”Her yıl 5-11 Haziran tarihleri arasında düzenlenen Çevre Koruma Haftası etkinlikleri için bir aradayız. Temiz bir toplum temiz bir çevre bırakma adına toplumun, kamuoyunun dikkatini çekmek adına bu yürüyüşü gerçekleştirdik. Çevre Şehircilik İl Müdürümüz gerekli açıklamaları yaptı. Ben katılımlarınızdan dolayı bütün vatandaşlarımıza, Çevre Şehircilik İl Müdürlüğümüz personellerine, belediye personellerimize teşekkür ediyorum saygılar sunuyorum" ifadelerini kullandı.