YEREL
Giriş Tarihi : 12-06-2019 09:49   Güncelleme : 12-06-2019 09:49

İNŞAAT SEKTÖRÜNÜN DURGUNLUĞU 250 SEKTÖRÜ ETKİLİYOR

İNŞAAT SEKTÖRÜNÜN DURGUNLUĞU 250 SEKTÖRÜ ETKİLİYOR

Yasemin GÖĞDEMİR / İnşaat sektörünün içinde bulunduğu durum, çözüm önerileri, sektörün yol haritası ve vatandaşların bu dönemde nasıl pozisyon alması gerektiği konusunda değerlendirmelerde bulunan İMKON Yönetim Kurulu Üyesi ve ELMÜTDER Yönetim Kurulu Başkanı Av. Osman Avcıl şu açıklamalarda bulundu: “Piyasada bir durgunluk var ve bu 250 alt sektörü de etkiledi. Yapım sürecinden finans sistemine kadar yeni bir dönem başladı. Her kriz kendi fırsatlarını doğurur, bu dönemde bizim için fırsat olabilir. Bugün tüm risk müteahhitlerde. Gereken ne ise yapıldı ve bundan böyle de yapılmaya devam edecek.

Müteahhitlerin teknik ve mali gücüne göre sınıflandırılması düzenlemesi bakanlık eliyle yapılıyor. Bundan sonra isteyen firmanın istediği büyüklükte iş yapamayacak. Tam istediğimiz gibi olmasa da en azından bir disiplin geldi denilebilir ama geç kalınmış bir disiplin oldu. Bu da krizi doğurdu. Fakat bundan sonrası için önemli bir adım olması sevindirici. Sektöre geç de olsa disiplin geldi."

'BELEDİYE İLE İSTİŞARELERİMİZ DEVAM EDİYOR'

Elazığ Belediyesi ile aylık istişare toplantılarının devam edeceğini, toplantılarda sektörün ve meslektaşların sorunların daha çok ivedi bir şekilde dile getirilip çözümün daha hızlı olması noktasında çalışmaların devam edeceğinin de altını çizen Avcıl, "En son belediyemiz imar planına ait Plan Notları konulu yazıyı derneğimize yazılı olarak bildirilmiş derneğimiz yönetim kurulu ile yaptığımız toplatılar sonucunda konu ile alakalı görüş teklif halinde belediyemize sunulmuştur.”