YEREL
Giriş Tarihi : 13-06-2019 10:10   Güncelleme : 13-06-2019 10:10

YAVUZ: VATANDAŞIMIZ SOMUT ADIMI BEKLİYOR

YAVUZ: VATANDAŞIMIZ SOMUT ADIMI BEKLİYOR

Maden’de yaşanan heyelan riski sonrasında, ilgili bakanlıkların hazırladığı raporlar, Cumhurbaşkanlığı’na ulaştı. Maden Belediye Başkanı Orhan Yavuz, vatandaşların devlet tarafından somut bir adım atılmasını beklediklerini kaydetti.

Elazığ’ın Maden ilçesinde yaşanan heyelan ve risk nedeniyle, ilgili bakanlıkların yetkilileri, ilçeye giderek gerekli raporları hazırladı. Bakanlıkların hazırladıkları raporlar Cumhurbaşkanlığı'na ulaştı.

Maden Belediye Başkanı Orhan Yavuz, hazırlanan raporlar doğrultusunda Cumhurbaşkanlığı tarafından afet ve risk bölgesi olarak ilan edilmesini beklediklerini söyleyerek, “Cumhurbaşkanımızın Maden’i o raporlar doğrultusunda afet verdis bölgesi olarak ilan etmesi gerekiyor. Cumhurbaşkanımızın kararları açıklamasını bekliyoruz. Şu anda bütün Maden o rapora kilitlenmiş durumda” ifadelerinde bulundu.

Tahliye işlemlerinin kısmen vatandaşların kendi imkanları doğrultusunda ve devletin verdiği taşıma ücreti ile devam ettiğini belirten Yavuz, vatandaşların devlet tarafından atılacak somut adımı beklediğini kaydederek, “Mal sahiplerine 7 bin lira, kiracılara 2 bin lira taşıma ücreti olarak yardımı var. Evini bulan işyerini bulabilen vatandaşımız varsa taşıma gayreti içerisinde ama henüz taşınma tahliye heyelan bölgesinde belki biraz daha ileri aşamadayız ama risk bölgesinde ciddi bir hareketlilik yok. Vatandaşımız şu anda devletimizin atacağı somut adımı bekliyor” ifadelerine yer verdi.

Madenlilere çağrıda da bulunan Yavuz, önceliklerinin can güvenliği olduğunu söyleyerek, “Biz vatandaşlarımıza şunu diyoruz: bölgede neticede bir heyelan var. Bu bir gerçek. Allah korusun ani bir depremde veya herhangi bir kaymada canımız, malımız tehlike altında. Fırsat buldukça ivedilikle yerlerimizi boşaltmamız lazım. Ama bu konuda bizim bunu söylememiz vatandaşı bir anlamda çok da ikna etmiyor. Çok da anlamlı olmuyor. Şu anda devletimizin somut adımını bekliyoruz” diye ifade etti. (Haber Merkezi)