YEREL
Giriş Tarihi : 13-06-2019 18:59   Güncelleme : 13-06-2019 18:59

AYDOĞAN: PROJELERİMİZLE İLÇEMİZE HİZMET ETMEYE DEVAM EDECEĞİZ

AYDOĞAN: PROJELERİMİZLE İLÇEMİZE HİZMET ETMEYE DEVAM EDECEĞİZ

HABERKENT HABER MERKEZİ / Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Sivrice İlçe Başkanı İbrahim Aydoğan, robotik kodlama sınıfları projesi ile ilgili yaptığı açıklamada, ‘’TÜGVA Sivrice teşkilatı  olarak projemizin yaklaşık 10 ay bir geçmişi var. 2018 yılı Ağustos ayında Türkiye Gençlik Vakfı Sivrice İlçe Başkanlığı olarak projeyi yazmaya başladık’’ dedi.

Projelerinin Avusturalya Büyükelçiliği Doğrudan Yardım Programı kapsamında destekleneceğinin kendilerine Aralık ayında bildirildiği söyleyen Aydoğan, şöyle konuştu: ‘’Proje kapsamında sınıfın teknolojik aletlerinin alımı için bize 15.000 Avustralya doları hibe verildi. Hibe ile 11 adet dizüstü bilgisayar, 12 robot seti, 3 boyutlu yazıcı ve diğer teknolojik donanımları satın aldık.

ROBOTİK KODLAMA SINIFLARINDA NELER YAPILIYOR?

Öğrenciler teknolojiyi sadece kullanan değil, aynı zamanda üreten bireyler olmaları yönünde eğitim alıyor. Robotlara nasıl komut verileceğini öğrenen küçük mühendisler, kod yazarak robotlara bir takım görevler yaptırıyor. Genç beyinlere teknolojiyi üretim için kullanabilme becerisi kazandırılıyor. Kendi ürünlerini oluşturan öğrenciler üretmenin heyecanını yaşıyor. Kodlama eğitimi sayesinde bilgisayarı sadece oyun oynamak için kullanılan bir araç olarak görmeyen öğrencilerimiz, kendi oyunlarını yazma yolunda ilerliyor. MEB’in 2023 Eğitim Vizyonu doğrultusunda araştıran, sorgulayan, problem çözen, üreten, çağın gereklerine uygun hareket edebilen nesiller yetiştirmek için Kodlama Eğitimlerinin yaygınlaştırılması gerektiğini düşünüyorum. Bu amaçla çıktığımız yolda Elazığ’da hiçbir ortaokulda olmayan  bu sınıfı ilçemize ve okulumuza kazandırmanın gururunu yaşıyoruz. TÜGVA Sivrice ilÇe teşkilatı olarak projelerimizle ilçemize hizmet etmeye devam edeceğiz.’’