YEREL
Giriş Tarihi : 13-07-2019 11:13   Güncelleme : 13-07-2019 11:13

KARAHAN: HEDEFİMİZ İLK ETAPTA BİN TON ÜRETİM

KARAHAN: HEDEFİMİZ İLK ETAPTA BİN TON ÜRETİM

İrfan ARSLAN / Elazığ’da tarımsal üretimin çeşitlendirilmesi çalışmaları kapsamında Ağın ilçesinde uygulanan bademcilik çalışmalarının başarılı bir şekilde devam ettiğini belirten Tarım ve Orman İl Müdürü Turan Karahan, “Ağın ilçemizde yaptığımız çalışmalar sonucunda badem üretimine elverişli olduğunu belirledik. İlçemizde binlerce dönüm araziye badem ağacı ekildi. Bu çalışmanın üretime dönmesi için 3-4 yıla ihtiyacımız var. Bu sürenin sonunda ilk etapta yıllık bin ton badem üretimi ile hedefine ulaşacağız” dedi.

Badem üretimi ile tarımsal alanda ilin ekonomisine önemli bir katkı da sağlanacağını belirten Karahan, “Ağın'da bademcilik alanında yaptığımız çalışmalarda vatandaşlarımız da bu işi sahiplendi. Ağın ilçesi, badem yetiştiriciliğinde gösterdiği başarıyla Türkiye'ye örnek olacak" dedi. Geçen yıl 2 bin 600 ton civarında badem rekoltesi gerçekleştiğini belirten Karahan, son dönemlerde oluşturulan bahçelerden gelecek destek ve oluşturulacak yeni bahçelerin bu rakamı her yıl 2-3 kat artıracağına inandıklarını ifade etti.

Karahan, şunları söyledi: “İlçede, badem yetiştiriciliği 7 yılda 400 dekar alandan 5 bin 400 dekar alana çıktı. Elazığ genelinde ise 8 bin 400 dekar alanda badem yetiştiriliyor. Önemli bir destek alarak binlerce dönüm alanda dikim çalışmaları yaptık. Bu çalışmaların ilk sonuçları olarak yeni badem hasadını 3-4 yıl sonunda alabileceğiz. Burada ilk etapta yıllık bin ton badem üretimi elde edeceğimizi hesapladık. Bu üretim hem üreticisine hem de ilimiz ekonomisine ekonomik kazanç sağlayacak. Bu çalışma aynı zamanda ilimizin her alanda yeni ekonomik kazanç sağlamasını planlayan Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası tarafından da destekleniyor. Bu alanda bir kooperatif kurulması çalışmalarında da önemli bir mesafe kat ettiler. Birlikte Ağın ilçesinde önemli bir gelir kaynağını oluşturma adına çalışmalarımızı olumlu bir şekilde devam ettiriyoruz" dedi.