YEREL
Giriş Tarihi : 20-07-2019 11:24   Güncelleme : 20-07-2019 12:54

ARTIK KONUŞMA ZAMANI GELDİ

ARTIK KONUŞMA ZAMANI GELDİ

Evren DEMİRDAŞ/ Ak Parti eski Genel Başkan Yardımcısı Özdağ, gazetemize verdiği mülakatta, eski Başbakan Ahmet Davutoğlu'na parti içerisinde darbe yapıldığını ifade ederek, "Seçilmiş bir genel başkan ve başbakana yapılmış olan parti içi darbede onların yanında yer almadım ve Sayın Davutoğlu'na yapılanın yanlış olduğunu söyledim. Erdemliler hareketi diye yola çıkanların erdemli davranış sergilemeleri gerektiğini  söyledim'' dedi.

'EĞER DEĞERLERİNİZ YOKSA MEDENİYET TASAVVURUNDAN BAHSETMEYİN'

Ahmet Davutoğlu'nun dünya çapında bir bilim adamı aynı zamanda Türk siyasi hayatında önemli bir figür olduğunu belirten Özdağ, "Sayın Ahmet Davutoğlu, Sayın Abdullah Gül'ün ve Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın başdanışmanı. Ardından beş yıllık bir Dışişleri Bakanlığı ki kendisine daha öncesinden milletvekilliği, parti kuruculuğu teklif edildiği halde kabul etmedi ve bilim dünyasında kalmayı tercih etti. Ak Parti'nin içerisinde aktif olarak ne zaman yer aldı diye soracak olursanız Ak Parti kapatılması kararının alındığı gün Recep Tayyip Erdoğan'a gitti bugün demokrasiye karşı bir darbe var sizin yanınızda yer alıyoruz Ak Parti kapatılmamalıdır dedi. Aynı zamanda yapılan haksızlığa karşı bir meydan okuyuş ve demokrasinin yanında yer alıştı. Sayın Davutoğlu'yla ben 4 yıldır tanışıyorum. Genel başkan olduğu zaman önce MKYK'ye girmiştik bir gün sonra da sivil toplum ve halkla ilişkilerden sorumlu olarak genel başkan yardımcısı  görevine bizi uygun gördü ve yaklaşık bir yıl kadar beraber çalıştık. Kendisine operasyon yapıldığında da seçilmiş bir genel başkan ve başbakana yapılmış olan parti içi darbede onların yanında  yer almadım ve Sayın Davutoğlu'na yapılanın yanlış olduğunu söyledim. Erdemliler hareketi diye yola çıkanların erdemli davranış sergilemeleri gerektiğini hele ki medeniyet tasavvurundan bahsedenlerin değerlerinin olması gerektiğini söyledim. Eğer değerleriniz yoksa medeniyet tasavvurundan bahsetmeyin diyerek sizinle beraber olmayacağım dedim'' diye konuştu.

'YALNIZLIĞA MAHKUM EDİLDİĞİ DÖNEMLERDE ÇOK CİDDİ DOSTLARI OLDU'

"Zaten Sayın Davutoğlu'nun yanında yer alan iki  kişiydik; bunlardan biri, dört dönem milletvekilliği yapan Sayın Ayhan Sefer Üstün ve bendim. Daha sonra da hukukumuz, dostluğumuz, arkadaşlığımız devam etti. Sayın Davutoğlu uzun zamandır evinde adeta bir nefis terbiyesi içerisinde Türkiye'yi seyrediyor adeta dünyayı seyrediyor. Başbakanlık yapmış, dışişleri bakanlığı yapmış, başdanışmanlık yapmış profesör olmuş bir şahsın üç yıl boyunca aynı zamanda yalnızlığa mahkum edildiği dönemlerde çok ciddi dostları oldu. İnsanlar ikbalde dost olurlar da ibdalde dost olamazlar. Yükseldiğiniz zaman dostlarınız çoktur indiğinizde veya görevi bıraktığınızda  sizin yanınızda kalanlar hakikaten samimi dostlardır onlar her türlü övgüye layık insanlardır. Sayın  Davutoğlu yazdı, çizdi insanlarla konuştu Türkiye'deki bilim adamlarıyla, ekonomistlerle, siyasetçilerle konuştu. Kendisinin de söylemiş olduğu gibi eğer Türkiye doğru yönetilseydi konuşmazdım dedi. Bu nedenle Sayın Davutoğlu daha önce çeşitli yerlerde konferanslar verdi şuana kadar yanılmıyorsam 15'e yarın vilayet gezdi."

'BİZİM İKTİDARIMIZ DÖNEMİNDE BİR BAŞBAKAN KONUŞTURULMADI'

Ahmet Davutoğlu'nun başbakanlığı döneminde yanlış demokrasi dışı uygulamalarla ilgili parti içinde her zaman  itirazları olduğuna dikkat çeken Özdağ, "Davutoğlu'nu üzen en büyük hadiselerden bir tanesi de Marmara Üniversitesi'nde konuşma yapacaktı ancak konuşması iptal edildi. 28 Şubat döneminde yapılmayanlar yapılsa bize bizlerle baş edemeyenler bizim iktidarımız döneminde bir başbakan konuşturulmadı Marmara Üniversitesi'nde. Bu olay 28 Şubat'tan da daha ağır bir durum bunu her zeminde konuşur ve söylerim. 28 Şubat'ta birisini konuşturmadılarsa öteki konuştu ama bu ülkede başbakanlık yapmış bir kişi Türkiye'de demokrasi hakim kılınsın, insan hakları hakim kılınsın, fikir özgürlüğü hakim olsun diyerek yola çıkmış ve iktidar olmuş bir hareket daha sonra kendisinin başkanlığı yapmış bir kişinin konuşmasını rektör aracılığıyla engelleniyor. Benimle aynı yolda yürümese bile herhangi bir başbakana bu yasaklamayı yapan rektör hakkında soruşturma başlatır görevden alırım" diye konuştu.
Özdağ, "Diyeceğim şudur, Sayın Başbakan 15'e yakın şehir gezdi. Ahmet Davutoğlu eleştiriyor ama aynı zamanda da Ahmet Davutoğlu yol gösteriyor. Türk siyasetinde yeni seslere, yeni yüzlere insanlara ihtiyaç vardı. Ne zamandan beri, 15 Aralık'tan bu yana. 15 Temmuz'da FETÖ hain darbesinden sonra yapılan yanlışlıklar nedeniyle bugün ise İstanbul seçimlerinden sonra ise bu hızlandı. İstanbul seçim sonuçları İstanbul ile sınırlı kalmaz dedik ve mutlaka Türkiye'ye de yansımaları olur yeni siyasi aktörler çıkacak dedik bunlardan bir tanesi ve en önemlisi Sayın Ahmet Davutoğlu'dur. Çok önemli bir tecrübe, çok önemli bir bilim adamı Türkiye'yi tanıyor, milleti tanıyor, devleti tanıyor, dünyayı tanıyor bu çok büyük bir özellik'' ifadelerini kullandı.

'SAYIN DAVUTOĞLU GEZMEYE KONUŞMAYA DEVAM EDECEK'

"Davutoğlu milletin gönlüne hitap ediyor" diyen Özdağ, "Millet Sayın Davutoğlu'na ne derse Davutoğlu onu yapacak. Sayın Davutoğlu'nun bundan sonraki görevlerdeki, siyasetteki statüsünü veya adını millet tayin edecek. Türkiye çok ciddi bir dış zafiyeti içerisinde ve problemleriyle baş başa aynı zamanda bu dış politikadaki savrulmalar ekonomik savunmaları meydana getiriyor aynı zamanda güvenlik problemlerimizi meydana getiriyor. Sizin dış politikanız iyi olursa güvenliğiniz iyi olur ve ekonomimiz ve güvenliğiniz kötü olur. Sayın Davutoğlu bu konuların hepsine parmak basarak çözüm önerilerini sunuyor. Sayın Davutoğlu gezmeye, konuşmaya devam edecek. Konuşan bir Türkiye özlemi içerisinde susan bir Türkiye'nin faydalı olmayacağını konuşmamız gerektiğini söylüyor ve konuşurken de muhataplarına sesleniyor. Konuşmalarımız bir kulağınızdan girip bir kulağınızdan çıkmasın, kulağınıza küpe olsun bu  milleti özgür ve zengin yapın mesajı veriyor. Sayın Davutoğlu, hala ümitli ama Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemiyle ilgili itirazları var bu itirazlarında daha önce sayın Cumhurbaşkanına 17 sayfalık bir rapor halinde sundu''  şeklinde konuştu.

'KİMSE BİZİ SUÇLAMASIN'

Türkiye'de partilerin kışla mensuplarının da asker olduğunu vurgulayan Özdal, "Birileri şunu sorabilir, 'Neden siz şimdi konuşuyorsunuz?' Hayır biz daha önce parti içi disiplinine uyarak, parti içi demokrasiyi çalıştırarak Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Sayın Binali Yıldırım ve partimizin üst kademesiyle hemen hemen hepimiz konuşmalar yaptık. Hepimiz yazılar yazdık, itirazlarda bulunduk, çözüm sürecinden tek tip kıyafete kadar bunların hepsini söyledik ama dışarıda konuşmalarımız ki zaman zaman  dışarıda da konuştuk. Bu nedenle kimse bizleri suçlamasın şimdi konuşuyorsunuz diyerek. Şimdi konuşmaya başlamadık daha öncesi de var bunun Sayın Davutoğlu da genel başkan başdanışmanı olduğu günden itibaren konuşuyor. Bundan sonraki yol haritamız yine aynı şekilde Akdeniz'de, Ege'de, Karadeniz'de, Doğu Anadolu'da birer ikişer şehirleri gezerek halkın nabzını tutmak, Türkiye'nin problemlerinde ve çözüm önerilerini halkla beraber belirlemek halkın bize vereceği bir görevini layıkıyla yapmak için çaba göstermek için bu görev ne olursa başımızın üstünde yeri var" ifadelerini kullandı.