YEREL
Giriş Tarihi : 07-08-2019 09:54   Güncelleme : 07-08-2019 09:54

KEBAN SİVİL TOPLUM PLATFORMU OLUŞTURULDU

KEBAN SİVİL TOPLUM PLATFORMU OLUŞTURULDU

Keban Belediye Başkanı Fethiye Atlı'nın platform başkanlığına seçildiği toplantıda, platformun ilk önceliğinin ilçenin turizmden hak ettiği payı alması için çalışma yürütülmesi karar bağlandı.

Keban Öğretmenevi'nde Keban Belediye Başkanı Fethiye Atlı, Ak Parti Keban İlçe Başkanı Yusuf Demir, MHP Keban İlçe Başkanı Osman Dinkçi, CHP Keban İlçe Başkanı Seyfettin Bibar, Saadet Parti Keban İlçe Başkanı Mürşit Çilingir, Yeniden Refah Partisi İlçe Başkanı Mehmet Duman, İl Meclis üyeleri Muzaffer Bulut, Cevdet Doğan, Keban Derneği Başkanı Hakan Can, Keban Taşıyıcılar Kooperatif Başkanı Hasan Özdemir, Keban Su Ürünleri Kooperatif Başkanı İhsan Demir, Su Ürünleri Birlik Başkanı Yücel Doğan, Fırat Mahallesi Muhtarı Mehmet Akif Doğan, Kallar Mahallesi Muhtarı Ali Bulut, Değirmenbaşı Mahallesi Muhtarı Selami Yıldırım, Baraj Mahallesi Muhtarı Suat İkinci, Keban Çırçır Alabalık Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Şimşek, basın temsilcisi Pirhasan Doğan’dan oluşan Keban Sivil Toplum Platformu oluşturularak ilk toplantısını yaptı.

Keban Sivil Toplum Platformu’nun ilk toplantı gündeminde Keban turizmi nasıl faal duruma getirilir ve ilçe turizmi nasıl geliştirilir, yeni turizm alanlarının açılması, Keban’daki tarihi ve doğal yerlerin değerlendirilmesi konulu toplantısında alınan karar doğrultusunda; EÜAŞ Keban Barajı, Seyirtepe ve DSİ, İlçe Stadyumu, Trafo, Keban Belediye araç garajına giden yolların ilçeye gelen turizm ziyaretçilerine açılması öncelikli olarak karara bağlandı. Keban Sivil Toplum Platformu ismi ile oluşturulan platforma Keban Belediye Başkanı Fethiye Atlı’nın başkan olması yapılan oylamada oy birliği kararlaştırıldı. Platformun ayda bir toplanmana karar verildi.

ATLI: YILDA 500 BİN CİVARINDA İNSAN GELİYOR

Keban Belediye Başkanı Atlı, “Bugünkü toplantımız konusu ve gündemi Keban Barajı ve seyirtepenin turizme açılması, jandarmadan Keban Barajı, DSİ, İlçe Stadyumu, Trafo, Keban Belediye araç garajına giden yolların gelen ziyaretçilere açılması için toplandık. Biz hem Keban’da kurulması düşünülen Su Ürünleri Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü'nün Keban‘a getirilmesi ve söz konusu iki yolun açılması için Keban’dan bir heyet olarak Ankara’ya gittik. EÜAŞ Keban Barajı Müdürü, EÜAŞ Genel Müdürü ile görüştük, Milli Savunma Bakan Yardımcısı Şuay Alpay’la görüştük. Sorunun Ankara’da kaynaklanmadığını sorun çözüm yerinin Keban olduğunu belirttiler. İlçe Kaymakamımızın bu sorunu çözmek için gerekli çapayı göstereceğine inanıyorum. Keban ilçemize gezmek için yılda 500 bin civarında insan gelmekte. Biz Belediye olarak kadınlarımız daha çok kazansınlar diye ve kadınlarımız evinde ürettiklerini satsınlar, evlerine katkı sağlasınlar diye Keban ilçe girişine kadınlara ücretsiz stantlar kurduk ve ücretsiz bir şekilde verdik. Ama kimse talipli olmadı, bu satış stantlarımız hala beklemede. İlçemiz Damlataş mağarasının turizme açılması için gerekli çalışmalar ve yazışmalar devam ediyor. Bölgede bulunan çevre ilçelerle karşılıklı turizm gezileri yapma projelerle faaliyete geçirmeye çalışmalarımız devam ediyor. Keban Baraj Gölü için ayrı bir gezi çalışması ve yine Keban Fırat Nehri üzerinden bulunan kanyonlar için ayrı bir gezi tekneleri Karakaya Barajı'na kadar turizme kazandırılması çalışmaları üzerinde duruyoruz."

DEMİR: BİRLİK VE BERABERLİK İÇERİSİNDE HAREKET EDİLMELİ

Ak Parti Keban İlçe Başkanı Demir ise, “Keban Barajı ve seyirtepenin turizme açılması için gerekli çalışmalara başladık. Yine 2016 OHAL kararı ile yasaklanan ve OHAL’in kalkmasına rağmen yasakları kaldırılmayan jandarmadan Keban Barajı, DSİ, İlçe Stadyumu, Trafo, Keban Belediye araç garajına giden yolların gelen ziyaretçilere açılması ve yasağın kalkması için bugün acil olarak burada toplandık. Bu toplantıdan sonra Keban Kaymakamı'ndan randevu talebinden bulunalım. Sorumuz çözülemez ise Valiliğe, Bakanlık, Cumhurbaşkanlığı daha sonrasında basın yolu ile sonuna kadar bu işin peşini bırakmadan devam edelim. Keban’ın sorunları için birlik ve beraberlik içinde hareket edersek ve gidersek açamayacağımız bir kapı ve netice alamayacağımız kalmaz. Jandarmanın İlçe dışında daha güvenlikli bir bina yapılarak ilçe dışına çıkarılması tartışılabilinir. Vatandaş asfalt yol kapatılmadan işine gücüne gitmeli. Gelen ziyaretçiler EÜAŞ ve Keban Barajı'na bir refakatçi nezaretinde bilgilendirilerek gezdirilebilinir” dedi.

ÇİLİNGİR: İLK KEZ BÖYLE GÜZEL BİR TOPLANTIYA ŞAHİT OLUYORUM

Saadet Parti Keban İlçe Başkanı Murşit Çilingir ise,  şöyle konuştu: “İlk kez böyle güzel bir toplantıya şahit oluyorum. Birlik ve beraberlik için bugün bir araya geldik. 42 yıl burada bu kuruma hizmet verdim. Bana bile Keban Barajı'na giriş yasak denildi. Kurum müdürlerine randevu talep ettim. Saadet Partili İlçe Başkanı siyasi kimliğimle İlçe Kaymakamından randevu talep ettim. İlçe Kaymakamı ile görüşemedim. Randevu verilmedi. Keban’ın sahibi yok her şey yapan oldu, Sahip çıkan olmadı. Keban’ı herkes seviyor, Kimisi çok severek zarar veriyor. Köycülüğü, particiliği bırakmalıyız. Memleket hayrına olacak işlerde tek yumruk olalım, bir olalım. Bu toplantı Milli Güvenlik Kurulu gibi her ay devam etsin."

BİBAR: BU BÖLGENİN KAPALI OLMASI ÇOK ANLAMSIZ

CHP Keban İlçe Başkanı Bibar, “Zaman, Zaman herkesin olduğu gibi bizimde arkadaşlarımız geliyor. Seyirtepesi, Keban Barajı ziyaretçilere kapalı bu yerin herkese açık olması gerekiyor. Sahibi olan baraja giriyor, sahibi olmayan Barajı uzaktan görüyor. Jandarma’nın yolu kapatması çok anlamsız bugüne kadar bu yol kapatılmadı, orada gençlerin top sahası var. Bu bölgenin kapalı olması çok anlamsız” diye konuştu.

DEMİR: İLÇEYE SES GETİRİCİ FAYDASI OLACAĞINA İNANIYORUM

Keban Su Ürünleri Kooperatif Başkanı Demir, “Bu toplantıyı her ay ve 2 ayda bir düzenli bir şekilde yapmamız halinde ilçeye ses getirici faydası olacağına inanıyorum. 30 yıldır balıkçılık yapıyorum. Terörün en zır zamanlarını gördük ve yaşadık ama jandarmanın önünde geçen yolun ve EÜAŞ tarafından baraja giden yollar hiçbir zaman yasak olmadı. Biz bir olursak Keban için çalışırsak, kimse karşımızda duramaz. Amacımız memleketimize hizmet” dedi.

DOĞAN: BİZ BU BİNANIN BAŞKA YERE KALDIRILMASI İÇİN BİR ÇÖZÜM ARAMALIYIZ

MHP Keban İl Meclis Üyesi Doğan,  şöyle konuştu: “Yıllarca içime uhde olmuş Jandarma binasının Keban’ın en güzel yerinde olması, ben Jandarmaya yeni bir binanın yapılarak daha güvenlikli bir yere taşınması için, bu yer EÜAŞ’ın içinde olabilir. Biz bu binanın başka yere kaldırılması için bir çözüm aramalıyız. Jandarma oradan kalkarsa Keban’ın en manzaralı yeri Turizme kazandırılır ve Keban’a görsel olarak daha güzel bir güzellik geleceğine inanıyorum. Keban’ın sorunlarını siyasi partiler üstü olarak bir çalışma ile çözümleyebiliriz.

Keban Çırçır Alabalık Yönetim Kurulu Başkanı Şimşek, “Önümüzde çok ciddi bir engel var. Keban Barajı'na ziyaretçi engeli, Keban Barajı'nın en kısa zamanda turizme kazandırılarak ilçe ekonomisine ciddi bir katkı sağlamasını bekliyoruz” dedi.

Keban Öğretmenevi Müdürü Aydemir, “Heyet olarak nereye giderseniz gidin her zaman muhatap alınırsınız. İlçemizde bulunan Keban Kız Meslek Anadolu Lisesi öğrenci yetersizliği nedeniyle kapanma durumuna gelmiştir. Bunun üzerinde durmamız lazım. Bu okulun kapanmasının önüne geçmeliyiz bu okulu başka bir şekilde değerlendirme yoluna girmeliyiz. Bu okulun Fen Lisesi dönüştürülerek tekrar Keban’a kazandırmalıyız. Buna çözüm sağlarsak Keban’a bir girdi sağlamış oluruz. Keban’ın turizm potansiyelini iyi bir şekilde kullanmamız lazım. Mevcut parkların aktif olarak kullanılır hale getirilmesi lazım. Göl ve DSİ üretim alanında buluna park alanlarımızı kullanamıyoruz. İlçemizde Kültür Sanat Festivali yapılmalı İlçemizdeki sanat potansiyelini aktif hale getirmeliyiz. Köylerimizi faal hale getirmeliyiz. Keban’ın çok güzel potansiyeli var, Trabzon hurması, narı, incir, kayısı, ceviz, bademimiz var, Keban’ın yeşil biberi, domatesi var. Dutumuz, kuru dutumuz, dut pekmezimiz var. üzümümüz, üzüm pekmezimiz var. Bunları iyi bir şekilde değerlendirilerek pazarlama yöntemi aramalıyız ve pazarlanmasına aracı olarak katkı sağlamalıyız” ifadelerini kullandı.

Keban Derneği Başkanı Can da, “Bu çok önemli bir başlangıç, devamını diliyorum. Bu İlçemiz adına iyi bir şey ve iyi bir gelişme, Keban için Birlik ve beraberlik içinde hareket etmeliyiz” ifadelerini kullandı.

EÜAŞ Keban Barajı, seyirtepe ve DSİ, İlçe Stadyumu, Trafo, Keban Belediye araç garajına giden yolların gelen ziyaretçilere açılması öncelikli olarak karara bağlandı. Keban Sivil Toplum Platformu ismi ile Platform oluşturulması, başkanlığına Fethiye Atlı'nın seçilmesi oy birliği ile kararlaştırıldı. Platformun ayda bir toplanmasına karar verildi. Bülten Haber