YEREL
Giriş Tarihi : 15-08-2019 09:45   Güncelleme : 15-08-2019 09:45

TÜTÜNCÜLERE ‘ZAM’ DOPİNGİ!

TÜTÜNCÜLERE ‘ZAM’ DOPİNGİ!

İzzet TUMAY / Elazığ’da sayıları her geçen gün artan açık tütün satışı yapan işletmeler, geçtiğimiz günlerde hazır sigaraya yapılan 3 Lira zammın ardından halk arasında ‘kaçak’ olarak bilinen açık tütüne tiryakilerin rağbetinin artması nedeniyle tabiri caizse ‘bayram’ ediyorlar.

Elazığ’da açık tütün satan esnaflar hazır sigaraya yapılan zammın tütün satışlarına olumlu yansıdığını, zamların açık tütüne olan talebin arttırdığını belirttiler. Sigaraya yapılan zammın ardından tiryakilerin büyük bölümünün hazır sigaradan vazgeçerek açık tütüne yöneldiğini belirten tütüncüler, “Sigaraya bir defada 3 Lira birden zam yapılması vatandaşın bütçesini sarstı. Tabii ki bizler bu sektörde ekmek yiyoruz; ancak hiçbir zaman sağlığa büyük zararları olan tütünü tavsiye etmiyoruz” dediler

HER TÜRLÜSÜ SAĞLIĞA ZARARLI!

İster hazır, ister açık olsun her türlü tütün mamulünün sağlığa ciddi anlamda zararlı olduğunu belirten tütüncüler, hazır sigara fiyatlarının yüksek olması nedeniyle daha ucuz olan açık tütüne rağbetin arttığını söylediler.

Genellikle Adıyaman bölgesinden Elazığ’a getirilerek satışa sunulan ve halk arasında ‘kaçak’ tütün olarak bilinen açık tütüne olan ilgi her geçen gün artıyor. Ucuz olması nedeniyle hazır sigaraya bütçesi el vermeyen tiryakiler açık tütünü tercih ediyorlar.