YEREL
Giriş Tarihi : 15-08-2019 09:48   Güncelleme : 15-08-2019 11:48

AK PARTİ PALU’DA EŞBAŞKANLIĞA MI GEÇTİ?

AK PARTİ PALU’DA EŞBAŞKANLIĞA MI GEÇTİ?

İrfan ARSLAN - Kurban Bayramı dolayısıyla AK Parti Elazığ Milletvekili Zülfü Demirbağ Elazığ’ın Palu ilçesine gitti.  Hemşerileriyle bir araya gelen Demirbağ, 31 Mart Yerel ve Mahalli İdareler Seçimlerinde Palu belediye başkanlığını kazanan Efraim Ünalan’ın mazbatasının geri alınması ile birlikte yönetimin eş başkanlık şeklinde yönetilebileceğini söyledi. Demirbağ'ın bunu Kandil’deki eş başkanlık sistemine benzetmesi tepkilere neden oldu.

31 Mart yerel seçimlerinde Palu ilçe belediye başkanlığını kazanan ancak hakkındaki 2 yıl 6 yıl hapis cezasının onanmasının ardından AK Parti'li Başkan Efrayim Ünalan’ın mazbatası Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından iptal edilmişti. Yerine ise belediye meclis üyeleri arasında yapılan seçim sonucunda Ak Partili Bekir Yıldırım getirildi.

Eski başkan Efrayim Ünalan’ın mazbatasının iptal edilmesine rağmen belediyede aktif olarak çalıştığı ve bu çalışmaları sosyal medyasında paylaşması sonucunda yapılan eleştiriler hakkında konuşan AK Parti Milletvekili Demirbağ, HDP’nin Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ndeki eş başkanlık sistemini örnek gösterdi.

“DİYARBAKIR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ'NDE EŞBAŞKANLAR VAR”

HDP’nin eşbaşkanlarının Kandil’den ithal edildiğini ancak Palu’da eski başkan Efrayim Ünalan’ın 2 bin 500-3 bin oy aldığını ifade eden Demirbağ, ”Efrayim Ünalan’ı seçtiniz Allah hepinizden razı olsun ama akabinde yıllar öncesinde yapılan bir fatura oyunu neticesinde mazbata iade edildi. Yerine Bekir Yıldırım Bey kardeşimiz belediye başkanlığı görevini yürütecek. Ben Efrayim beye teşekkür ediyorum kendisini yalnız bırakmıyor sürekli beraberler Palu’nun hizmetindeler bu da memnuniyet verici. Hemen sınırımızda Diyarbakır var Arıcak eskiden Palu’ya bağlıydı biliyorsunuz. Arıcak’ın sınırı Diyarbakır, Diyarbakır’ın ilçeleri ve büyükşehrine benzemek için değil ama büyükşehir belediyesinde eşbaşkanlar var, Kandil’den ithal edilen eşbaşkanlarla hizmetleri yürütüyorlar. Biz Palu’da 2 bin 500- 3 bin oy alıp seçilmiş Efrayim bey kardeşimiz ve yine Bekir Yıldırım kardeşimizle beraber gönüllü olarak bu hizmeti veriyorsa bizim için saygıdeğerdir ayrıca memnuniyet duyduğumu ifade etmek istiyorum” diye konuştu.

 “MİLLETVEKİLİMİZİ ŞEHİTLERİMİZE SAYGI DUYMAYA DAVET EDİYORUM”

Demirbağ’ın yaptığı açıklamayı değerlendiren  Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, ”Kandil’in eş başkanlık sistemini örnek vererek Palu yerel seçimini değerlendirmeyi Palu ve Elazığ halkının milli ve manevi değerlerine saygısızlık olarak görüyorum. Sayın Zülfü Demirbağ’a bir hatırlatma yapmak isterim; daha geçtiğimiz günlerde PKK terör örgütünün hain eylemiyle, Elazığlı bir evladımız şehit, iki evladımız ise gazi olmuştur. Milletvekilimizi şehitlerimize ve gazilerimize saygı duymaya davet ediyorum’’ diyerek tepki gösterdi.

Palu da yaptığı konuşmanın ardından farklı kesimlerden farklı tepkiler alan AK Parti Milletvekli Zülfü Demirbağ, kendi sısyal medya hesabında açıklama yapma ihtiyacı duydu.