YEREL
Giriş Tarihi : 16-08-2019 09:44   Güncelleme : 16-08-2019 09:44

KALP KAPAĞI AMELİYATSIZ DEĞİŞTİRİLDİ

KALP KAPAĞI AMELİYATSIZ DEĞİŞTİRİLDİ

Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesi'nde bir günde iki ayrı hastanın kalp kapağı ameliyatsız bir şekilde değiştirildi.

Hastaneye nefes darlığı, çabuk yorulma gibi şikâyetlerle başvuran ve ileri derecede kalp kapağı darlığı tespit edilen iki hastaya, aynı gün içerisinde anjiografik kapalı yöntemle yeni kalp kapağı takıldı.

Barındırdığı teknolojik altyapı ve deneyimli klinik ekipleriyle bölgenin sağlık merkezi konumuna yükselen şehir hastanesinde üst düzey teknik ve deneyim gerektiren ameliyatlar yapılıyor. Kısa süre önce ilki gerçekleştirilen “ameliyatsız kalp kapağı değiştirilmesi” işlemi benzer şikâyetlerle hastaneye başvuran Reşit Demir (68) ve Hüseyin Akgün (76) adlı iki hastaya daha uygulanarak hastalar sadece 2 gün hastanede müşahade altında tutulduktan sonra şifa ile taburcu edildi.

Anjiyografik yöntemle kapalı kalp kapağı değiştirme işleminin hastanelerinde artık rutin olarak başarı ile uygulandığını vurgulayan kardiyoloji uzmanı Dr. Onur Taşar, “Kliniğimize nefes darlığı, çabuk yorulma, çarpıntı gibi kardiyolojik şikâyetlerle başvuran iki hastamızda, yaptığımız tetkiklerden sonra ileri derecede aort kapak darlığı olduğunu tespit ettik. Günlük aktivitelerini gerçekleştiremeyen hastalarımız Reşit Bey ve Hüseyin Bey’in kalp kapaklarının değiştirilmesine karar verdik. Kardiyoloji kliniğimize aynı gün başvuran hastalarımızı ön hazırlık süreci tamamlanmasının ardından operasyona aldık. İki hastamıza yaklaşık 45’ er dakika süren işlem ile yeni kapakları implante edilerek tedavilerini tamamladık. Hastalarımızı bir gün yoğun bakım, bir gün de serviste müşahade altında tuttuktan sonra şifa ile taburcu ettik” şeklinde konuştu.

Uyguladıkları yöntemin hastalar açısından da oldukça konforlu olduğunu ve hastanede yatış süresini kısalttığını belirten Taşar, bu yöntemi şehir hastanelerinin beraberinde getirdiği modern hibrit anjio üniteleri sayesinde başarı ile uyguladıklarını sözlerine ekledi. (Haber Merkezi)