YEREL
Giriş Tarihi : 16-08-2019 09:49   Güncelleme : 16-08-2019 09:49

BAĞ UNLU BİTİNE KARŞI İLAÇLAMA ZAMANI!

BAĞ UNLU BİTİNE KARŞI İLAÇLAMA ZAMANI!

Elazığ İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından üzüm bağlarında görülen ‘Bağ unlu bitine karşı ilaçlama hakkında bilgiler verildi.

Açıklamada, şu bilgilere yer verildi: “Dişi oval ve yassı biçimde olup 3,5 mm uzunluğunda, 2-2,5 mm genişliğindedir. Aslında vücut rengi sarı veya sarımsı turuncudur. Ancak üzeri un görünümünde beyaz bir mumsu tabaka ile örtülü olduğu için beyaz renkte görünür. Kışı ergin, yumurta ve çeşitli larva dönemlerinde, asmaların kabukları altında, yarık ve çatlaklar arasında kök boğazına yakın yerlerde geçirir. Mayıs sonunda kışlağı terk eden ergin ve larvalar beslenmek üzere asmanın yeşil kısımlarına tırmanırlar. Taneler tatlanmaya başlayınca salkımlara geçiş başlar ve bu dönemde çoğalmaları da hızlanır.  Unlu bit sıcak ve nemli yerleri seven bir zararlıdır. Yumurta ve larvalar yüksek sıcaklık ve düşük orantılı neme karşı duyarlıdır. Bu nedenle ilkbahar ve yaz mevsiminde, orantılı nem yüksek olduğu zaman Unlubit popülasyonu yükselmekte, kurak geçen yıllarda zarar daha az olmaktadır. Bu yüzden bağlarda Unlubit zararı yıldan yıla değişmekte ve özellikle sık dikilmiş, nemli ve gölgelik bağlarda daha fazla zarar yapmaktadır. Unlu bit, asmanın her tarafına yayılarak yaprak, sürgün, salkım ve gövdede zarar yapar. Bitki özsuyunu emerek asmanın zayıflamasına, verimden düşmesine neden olur. Unlubit'in salgıladığı tatlımsı maddeler saprofit fungusların gelişmesi için iyi bir ortam sağlar. Çok su tutan taban arazide ve gölgelik yerlerde bağ kurulmamalıdır. Eğer bir zorunluluk varsa, asmalar seyrek dikilmeli ve yüksek terbiye sistemi kullanılmalıdır. Bulaşma görülen bağlarda, bulaşık asmaların yaprakları seyreltilmeli, salkımların havalanması sağlanmalıdır. Ayrıca kışın budama yapılırken kabuklar soyulup yakılırsa, zararlı yoğunluğu önemli ölçüde azalmış olur.  Unlubit'e karşı mücadele iki dönemde yapılabilir.  Birinci dönem: Asmanın gövdesindeki kabuklarda ıslaklık görüldüğü ve Unlubit'in yeşil aksama doğru yürümeye başladığı dönemdir. Bu dönemde taneler yaklaşık nohut büyüklüğünde olup yalnız Unlubit'in görüldüğü asmalar ilaçlanmalıdır.

İkinci dönem: Unlubit'in yaprak ve salkımlara geçtiği, tanelerin tatlanmaya başladığı dönemdir. Asmaların çoğunda bulaşma saptanırsa ve ayrıca ihraç edilen çeşitlerde her iki dönemde de ilaçlama yapılabilir.” Bülten Haber