YEREL
Giriş Tarihi : 31-08-2019 13:42   Güncelleme : 31-08-2019 13:42

EL-CEM Başkanı Yeşil’den Muharrem ayı açıklaması

EL-CEM Başkanı Yeşil’den Muharrem ayı açıklaması

Evren DEMİRDAŞ

Hicri yılbaşı olan Muharrem ayı yarın başlayacak. Elazığ Cem ve Kültür Vakfı Başkanı Cafer Yeşil, Muharrem ayı ile birlikte 12 günlük Muharrem Matem orucuna da bugünden itibaren başladığını söyledi.

Hz. Muhammed'in Ramazan ayından sonra oruç tuttuğu ay olan Muharrem ayına girilmesi ile birlikte, Türkiye'deki Aleviler de, 12 günlük yas orucuna başlayacak. El-Cem Başkanı Cafer Yeşil, Muharrem Orucu'nun Aleviler için çok önemli bir yeri bulunduğunu vurguladı. Aynı zamanda Elazığ Cem ve Kültür Vakfı’nın "Alevi Dedesi" olan Yeşil, Hz. Muhammed'in vefatından 48 yıl sonra torunu Hüseyin'in Muharrem ayında Kerbela'da hunharca katledildiğini belirterek, "Bu vesile ile tutulan 10 günlük Muharrem ayındaki Matem orucuna Aleviler'in12 imamlar aşkına gün ekleyerek bunun süresini 12 güne çıkardıklarını anlattı.

“MUHARREM AYI ALEVİ TOPLUMU İÇİN YAS VE MATEM AYIDIR”

Muharrem ayının alevi toplumu için yas ve matem ayı olduğunu ifade eden Elazığ Cem Kültür Vakfı Başkanı Cafer Yeşil, “Özellikle muharrem ayı alevi toplumu için yas ve matem ayıdır. Bu yas ve matem ayında da mümkün olduğu kadar iki kurala çok dikkat eder alevi topluluğu, birincisi hiçbir canlıyı incitmemektir. Et yemiyoruz. Et yemememizin en büyük sebeplerinden biri de 12 imamlarda yani muharrem ayın da hiçbir canlıyı incitmemektir. Bu kesin bir kuraldır. İkinci kural ise, bildiğiniz gibi su içilmemesidir. Suyun içilmemesinin özelliği de kerbelada Hz. Hüseyin’in o masumlarla beraber şehit edilmesinde yezit tarafından bir damla su bile verilmemiştir. Ve çoğu masumların orada susuz şehit edilmesidir. O nedenle orada yapılan zulme karşı toplumumuzun buna karşı bir duyarlılık göstermesidir” diye konuştu.

“HZ. HÜSEYİN BİZİM İÇİN NEFES ALMAK KADAR DEĞERLİDİR”

Tuttukları orucun ana mayasının aç kalmak olmadığını ifade eden Yeşil, "Coğrafyamızda insanlar öldürülüyor, katlediliyor, yurtlarından ediliyor. Oruca, tokun, açın halinden algılaması olarak bakarsak çok büyük yanılgı içinde oluruz. Bu perspektifte Kerbela Hz. Hüseyin bizim için nefes almak kadar değerlidir. Muharrem oruçlarımız; ehlibeyt aşkına ve aynı zamanda yeryüzündeki bütün zalimliklere karşıdır." şeklinde konuştu.