YEREL
Giriş Tarihi : 03-09-2019 10:23   Güncelleme : 03-09-2019 10:23

HASTA ÇOK DOKTOR YOK!

HASTA ÇOK DOKTOR YOK!

Evren DEMİRDAŞ

Kamu-Özel Ortaklığı (KÖO) projesiyle kurulmaya başlanan ve şu ana kadar Türkiye genelinde Mersin, Adana, Yozgat, Isparta ve Elazığ illerinde hizmete açılan Şehir Hastaneleri, yalnızca ihale aşamasındaki iddialarla değil iç işleyişinde de hastaları maruz bıraktığı sorunlarla da gündeme gelmeye devam ediyor.

2018'in Ağustos ayında kurulan ve bir yılını dolduran Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesi'ndeki servislerde yaşanan doktor eksikliğinden dolayı hastalara tedavi hizmeti verilemiyor.

Muş, Bingöl, Tunceli'de Onkoloji bölümün olmamasından dolayı birçok hasta Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesine geliyor, ancak Onkoloji bölümünde yaşanan hekim boşluğundan hastaların ildeki diğer sağlık kuruluşlarına gönderiliyor.

“3 AYDIR BU ALANDA HİZMET EKSİKLİĞİMİZ VAR”

Fethi Sekin Şehir Hastanesindeki sorunla ilgili açıklama yapan ismini vermek istemeyen bir hastane yetkilisi, "Yaklaşık 3 aydır bizim bu alanda hizmet eksikliğimiz var oda mecburi hizmetini bitirip giden hekimlerimizin yerine katılım olmadığı için bu serviste bir boşluk var. Ancak bir haftaya kadar Radyosyon Onkoloğumuz göreve başlayacak, tıbbı Onkoloğumuzda ay içerisinde bakanlık tarafından gönderildiğinde kısa bir süre içerisinde Onkoloji servisimiz aktif hale gelecek. Bir önceki atamalarda da uzmanlığa atanan yeterli kadro olmayınca ve belirli hekimlerin ihtiyaç yerlerine dağılmasıyla bu bölgede böyle bir boşluk oluştu. Ülkemizde yetiştirilen Onkoloji hekim sayısında bir düşüklük var bundan kaynaklı bir tür sorunlar olabiliyor. Hastanemizin onkoloji servisinde hekimlik yapan doktorlar mecburi hizmetini tamamlayıp geri dönüyorlar" diye konuştu.

Onkoloji bölümü dışında başka bir bölümünüzde doktor sıkıntısı var mı sorumuza ise hastane yetkilisi şu cevabı verdi;

"Onkoloji bölümü haricinde diğer başka bölümlerde boşluğumuz yok. Bazı bölümlerde biraz daha destek olunmuş olsa işler daha hızlı yürür. Onkolojimiz ayağa kalktığı zaman diğer bölümlerde ayağa kalkacak. Onkoloji bölümü haricinde başka bir yer hekim sıkıntımız yok"

“ÖLEN KANSER HASTALARININ VEBALİ NE OLACAK?”

Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesi’ndeki Onkoloji bölümündeki doktor yetersizliğine Kamu Sağlık-Sen Genel Başkanı Ümit Karataş tepki gösterdi.

Şehir Hastanesi'nde Tıbbı Onkoloji Uzmanı olmadığı için Elazığ’da yüzlerce hasta Üniversite Hastanesine ve özel hastanelere gitmek zorunda kaldığını kaydeden Karataş, ”Sağlık Bakanlığı'nın yaptığı atamalara baktığımızda maalesef Elazığ'a atanan herhangi bir onkoloji uzmanı doktor yoktur. Atama kuralarının bitmesine rağmen Sağlık Bakanını Elazığ'a Onkoloji uzmanı bir doktor gönderilmesi için göreve çağırıyorum. Gençlerimiz, kadınlarımız, çocuklarımız gözlerimizin önünde birer birer eriyor. Niçin? Sağlık Bakanlığının Elazığ'a uzman bir Onkoloji doktoru gönderemediği için. Bu saatten sonra Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesinde tedavi olamayan, tedavisi aksayan ve ölen tüm kanser hastalarının vebali ne olacak? Büyük proje olan ve Cumhurbaşkanının hayalim dediği şehir hastanesinde Onkoloji doktorunun olmamasını yetkililer nasıl izah edecekler merak ediyorum. Sağlık il müdürü başhekimle uğraşacağına Onkoloji doktoru sorununu çözmelidir. Bakanlığı ve ilimiz milletvekillerini göreve davet ediyoruz" ifadelerinde bulundu.