YEREL
Giriş Tarihi : 14-09-2019 10:27   Güncelleme : 14-09-2019 10:27

 5. dönem toplu sözleşmelerle ilgili açıklamalarda bulunan Memur Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, kamu görevlileri zam oranından dolayı üzgün ama Memur Sen’in zam oranına verdiği tepkiden dolayı mutlu ” dedi.

 Elazığ’a gelen Memur Sen Genel Başkanı Ali Yalçın 5. Dönem toplu sözleşmelerle ilgili açıklamalarda bulunarak, kamu görevlileri zam oranından dolayı üzgün ama Memur Sen’in zam oranına verdiği tepkiden dolayı mutlu ” dedi.

 YALÇIN: BUNUN ADI KAMU GÖREVLİLERİ HAKEM KURULU DEĞİL, KAMU İŞVERENİ HAKEM KURULUDUR

Memur Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, “Kamu görevlileri ile bir araya geldiğimizde gördüğümüz gerçek şu; zam oranından dolayı üzgün, ama Memur Sen’in zam oranına verdiği tepkiden dolayı son derece memnun. Çünkü hiç kimse yüzde 15 çaya zammın geldiği, doğalgaza 2 defa yüzde 15 yüzde 15 şeklinde zammın bir ay içerisinde yinelendiği bir süreçte 2 yıl için toplamda yüzde 14’lükbir rakama kimse Memur-Sen’in imza atmasını beklememeliydi. Bu bizim sendikacılık tarzımıza yakışmaz, sendikacılığın haysiyetine yakışmaz. Emeğin izzetine ve onuruna yakışmaz diye konuya tepki gösterdik ve imzalamadık. Mutabakatsızdık söz konusu oldu. Mutabakatsızdık üzerine de konuyu hakem kuruluna götürdük. Fakat hakem kurulunda hakemin konuyu detaylarıyla inceleyip mutabakatsızdık üzerinden hangi konular uzlaşıldığı, hangi konularda uzlaşılmadığı diye konuyu detaylı incelemek yerine kamu işvereninin bu konuyu hiç görüşülmemiş gibi masaya hakem kuruluna götürdüğü, teklifler ilk defa geliyormuş ve 20 gün hiç yaşanmamız gibi saydığı bir süreç üzerinden konuyu gündemine aldı. Bu yakışık alır durum değil. Ortaya çıkan boyuta bakıldığında hakem kurulu bir hakemlik yapmak yerine bu anlamda noterlik yapmış oldu ve onun içinde kamu önünde tepki verdik. Bunun adı kamu görevlileri hakem kurulu değil, kamu işvereni hakem kuruludur” ifadelerini kullandı.

 YALÇIN: MUNTAZAM ŞEKİLDE OLMASI İÇİN GAYRET GÖSTERECEĞİZ VE TER DÖKECEĞİZ

 Ali Yalçın, “Kamu görevlilerinin yetkilendirdiği konfederasyon olarak 11 hizmet kolunda yetkiyi elinde bulunduran örgüt yapısı ve örgütlü gücü olarak bizim bütün gayretimiz kamu görevlilerinin alım gücünü yükseltmek, bütçenin adil şekilde paylaşılmasına katkı sunmak, vesile olmak. Toplumun huzurunu temin etmek ve bu anlamda gelir dağılımında adaletin sağlanması noktasında gayret göstermektir. Sendikaların genel olarak bu anlamda yapmaya çalıştıkları çalışmayı bu çerçeve içerisinde alabiliriz. O yüzden Memur-Sen bu süreçte elinden gelen bütün gayreti göstermiştir. Bu 4 günlük sürenin yeterli olmadığı, masanın çok seri işletilemediği bir süreci geride bıraktık. Bu süreçten sonra önümüzde 4688’in tahkim edilmesi gereken yerlerine odaklanacağımız, hakem kuruluna ilişkin tartışmaların yürüyeceği, kamu işvereninin şekline ilişkin, temsiline ilişkin orada bulunan bileşenlerine ilişkin tartışmaların yürüyeceği bir zemini yaşamış olacağız. Bu 2 yıl içerisinde ve bir sonraki toplu sözleşmenin daha muntazam şekilde olması için gayret göstereceğiz ve ter dökeceğiz” şeklinde konuştu.